קים ג'ונג און, מנהיג צפון קוריאה, צפוי לערוך בתקופה הקרובה ביקור חריג ברוסיה ולהיפגש עם הנשיא ולדימיר פוטין, כך דיווחו אמש (שני) כלי תקשורת בארה"ב. על פי הדיווח, מפי גורמים רשמיים בארה"ב ובמערב, קים ופוטין צפויים להיפגש, אולי כבר בסוף השבוע, בעיר ולדיוודסטוק במזרח הרחוק ברוסיה.

פוטין וקים עשויים להגיע לפסגת "הפורום הכלכלי המזרחי" שנערך בוולדיוודסטוק בין הימים שבת ושלישי. מוקד הפגישה שלהם צפוי להיות, על פי מקורות מערביים, העברת נשק מצפון קוריאה לרוסיה עבור המשך המלחמה באוקראינה. מהדיווח עולה כי פוטין מעוניין לקבל מצפון קוריאה פגזי ארטילריה וטילים נגד טנקים, ואילו קים מנגד מבקש לקבל סיוע רוסי בפיתוח תחום הלוויינים הצבאיים, שעד כה כשלה צפון קוריאה בשני שיגורים בחודשים האחרונים. בנוסף, בצפון קוריאה מעוניינים לקבל מרוסיה סיוע בתחום הצוללות הגרעיניות.

קים ג'ונג און צפוי לחצות את הגבול מצפון קוריאה לרוסיה באמצעות רכבת משוריינת, כפי שהוא נוהג לנוע גם פעמים רבות בתוך המדינה המסוגרת שאותה הוא מנהיג. עוד עולה כי ייתכן שקים יבקר גם בבירה מוסקווה, אולם ניכר כי הסוגיה הזו טרם נסגרה סופית. הביקור צפוי להיות הביקור המדיני העשירי אי פעם של קים מחוץ לצפון קוריאה מאז מונה לתפקיד בשנת 2011. עד היום ביקר קים בסין, סינגפור, וייטנאם וגם באזור הגבול המפורז בדרום קוריאה, ובשנת 2019 ביקר כבר בוולדיוודסטוק ברוסיה.

פוטין וקים ג'ונג און בפגישה בוולדיוודסטוק, 2019 (צילום: רויטרס)
פוטין וקים ג'ונג און בפגישה בוולדיוודסטוק, 2019 | צילום: רויטרס

נקודה נוספת לפגישה אפשרית בין פוטין וקים, בנוסף לוולדיוודסטוק, היא ווסטוצ'ני קוסמודרום, תחנת החלל במזרח רוסיה, שם נפגש פוטין עם מנהיג בלארוס אלכסנדר לוקשנקו בשנה שעברה. תחנת החלל ממוקמת יותר מ-1,500 ק"מ מצפון לוולדיוודסטוק, הממוקמת סמוך לגבול עם צפון קוריאה. קים צפוי לבקר בבסיס צי האוקיינוס השקט בעיר המזרחית ולדיוודסטוק, על רקע דיווחים כי רוסיה וצפון קוריאה נערכות לקיים תרגיל צבאי-ימי משותף, ייתכן שגם בשיתוף צבא סין.

פוטין וקים ג'ונג און בפגישה בוולדיוודסטוק, 2019 (צילום: רויטרס)
פוטין וקים ג'ונג און בפגישה בוולדיוודסטוק, 2019 | צילום: רויטרס

הביקור החריג של מנהיג צפון קוריאה ברוסיה יגיע לאחר שמשלחת בכירה של גורמים רשמיים מצפון קוריאה ביקרה ברוסיה בסוף אוגוסט. הביקור נערך במשך עשרה ימים, ובמסגרתו ביקרו הבכירים גם בבירה מוסקווה, והכינו את כל הפרוטוקולים הדרושים לקראת ביקור המנהיג העליון ברוסיה.

קים ג'ונג און ושר ההגנה הרוסי שויגו, 2023 (צילום: AP)
קים ג'ונג און ושר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו בפיונגיאנג, 2023 | צילום: AP

בארה"ב ובמערב מזהירים כבר תקופה ממושכת כי פוטין צפוי לקבל נשק ואמצעי לחימה קטלניים מצפון קוריאה. בעקבות הסנקציות המערביות הקשות, והעובדה כי איראן ככל הנראה החליטה לפי שעה לא לספק לרוסיה טילים בליסטיים, כפי שדווח לפני כשנה, פוטין נואש להשיג כמה שיותר נשק מכל מקור אפשרי. בניגוד למרבית המדינות בעולם, את צפון קוריאה וקים ג'ונג און עשויים להיות פחות מוטרדים מסנקציות מערביות, שכן הם מלכתחילה נתונים לכמות רבה של עיצומים והגבלות מדיניות.

לראשונה מהמרד של קבוצת וגנר – גנרל ארמגדון הופיע בציבור

גנרל סרגיי סורוביקין, המפקד הרוסי הבכיר שנעלם בעקבות המרד של קבוצת וגנר, שוחרר ממעצר. כלי תקשורת לא רשמיים ברוסיה פרסמו אתמול תמונה שלו צועד עם רעייתו ברחובות מוסקווה, לבוש בבגדים אזרחיים.

סורוביקין, שזכה לכינוי "גנרל ארמגדון" ופיקד לתקופה קצרה על "המבצע הצבאי המיוחד" של רוסיה באוקראינה בין החודשים אוקטובר ודצמבר 2022, נעלם ממש ביום שבו פרץ המרד של פריגוז'ין ואנשיו ב-23 ביוני. בבוקר יום שבת 24 ביוני פורסם תיעוד וידאו שלו, שבו הוא נראה במצב מאוד לא נוח, קורא לאנשי קבוצת וגנר לעצור את התקדמותם ולשתף פעולה עם כוחות משרד ההגנה הרוסי. על פי דיווחים רבים, סורוביקין נעצר מיד והוכנס למעצר בית משום שהוא היה מודע לתוכנית המרד, ואולי אף מעורב בו.

גנרל סרגיי סורוביקין לאחר השחרור מהמעצר
גנרל סרגיי סורוביקין לאחר השחרור מהמעצר

העיתון ניו יורק טיימס דיווח הבוקר מפי כמה מקורות כי סורוביקין שוחרר ממעצר לאחר שפריגוז'ין נהרג בהתרסקות המטוס הפרטי שלו לפני קרוב לשבועיים. הוא ככל הנראה עדיין נחשב קצין בצבא ואף הצליח לשמור את הדרגה הבכירה שלו, אולם אין לו סיכוי להמשיך בקריירה הצבאית שלו.

סורוביקין נחשב לקצין הבכיר ביותר שנעצר במסגרת ניקוי האורוות הרוסי לאחר המרד של קבוצת וגנר. בנוסף אליו, עוד קצינים רבים הודחו, סולקו ונעצרו. במשך תקופה ממושכת היה ידוע סורוביקין, שבעבר גם פיקד על הכוחות הרוסיים בסוריה, כבעל קשרים ענפים עם פריגוז'ין וגורמים בקבוצת וגנר. ברשתות החברתיות כבר מתלוצצים מאז חשיפת התמונה שלו אתמול, כי העובדה ששוחרר ממעצר אינה מבטיחה כי בעתיד הקרוב או רחוק לא ייפול "בטעות" מחלון או ייחנק "בטעות" בזמן שיאכל או ישתה דבר מה.

ממשיכים להתקדם: צבא אוקראינה רושם הישגים נוספים בלחימה

צבא אוקראינה ממשיך להתקדם בלחימה במחוז זפוריז'יה במחוז הדרום. תיעודים של הלחימה האוקראינה בגזרת העיר טוקמק (Tokmak) שהמיקום שבהם צולמו בשדה הקרב אומת על ידי גורמים מוסמכים מעידים הכוחות האוקראיניים מרחיבים את הבליטה ופריצת הדרך שהשיגו בלחימה, ופועלים להגדלת השטח הנתון לשליטתם באזור.

 

 

לאחר כיבוש יישוב המפתח רובוטין (Robotyne), צבא אוקראינה מתקדם בימים האחרונים בגזרה זו בכיוון שני יישובים נוספים – וברוב (Vebrove) ונובופרוקופיבקה (Novoprokopivka). במסגרת הלחימה הנוכחית של צבא אוקראינה בגזרה הזו הוא מצליח לחצות ולהתקדם מעבר לקווי המכשולים והביצורים שהקימו הרוסים (בהוראתו של גנרל סורוביקין) כדי למנוע את התקדמותם.

 

 

אתמול ביקר זלנסקי את החיילים האוקראינים בחזיתות הלחימה השונות במחוזות זפוריז'יה ודונייצק, והביע אופטימיות מההתקדמות הנוכחית. בניגוד לרוב הזמן בשלושת החודשים שחלפו מאז שהחלו מתקפת הנגד האוקראינית נגד רוסיה, שלושת השבועות האחרונים היו מוצלחים באופן יחסי עם התקדמות משמעותית הרבה יותר. בתוך כך, באוקראינה נערכים להחלפתו הסופית והרשמית של שר ההגנה אולקסי רזניקוב בפוליטיקאי רוסתם אומרוב, כפי שהודיע בתחילת השבוע זלנסקי. אתמול בבוקר הגיש רזניקוב את התפטרותו הרשמית ליו"ר הפרלמנט בקייב.