הנורמליזיציה מתרחקת? יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן התייחס בתחילת פסגת הליגה הערבית שהתקיימה היום (שישי) לסוגיה הפלסטינית ואמר: "העניין הפלסטיני היה ועודנו הסוגיה המרכזית של מדינות ערב ועומד בראש סדר העדיפויות של הממלכה. לא נתעכב במתן סיוע לעם הפלסטיני בהשבת אדמותיו, החזרת זכויותיו הלגיטימיות והקמת מדינה עצמאית בגבולות 67' שבירתה מזרח ירושלים". בין הנוכחים בפסגה: נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ונשיא סוריה אסד. 

יו"ר הרשות הפלסטינית אמר במהלך הוועידה כי "הנצחת הנכבה באו"ם מפריכה את הנרטיב הציוני". בנוסף, הוא קרא למדינות ערב לפנות לבית הדין הבין-לאומי בעניין אופי הכיבוש, והאשים: "ישראל מפירה את ההסכמים החתומים ואת החלטות האו"ם ונצמדת לפרויקט הציוני הקולוניאלי שמבוסס על המשך הכיבוש, הטיהור האתני והאפרטהייד". עוד טען כי "ממשלותיה מתריסות באמצעות צעדים חד-צדדיים. מדיניות ההתנחלויות, סיפוח גזעני וחוקים פשיסטיים".

"הסוגיה הפלסטינית והזכויות הלגיטימיות של העם הפלסטיני יעמדו במרכז הפסגה הערבית", הוסיף אבו מאזן. "זאת על מנת למצוא פתרון כולל ומקיף לסיום הכיבוש הישראלי, לשיבת הפליטים ולשחרור האסירים". גם מלך ירדן עבדאללה השני התייחס לסוגיה ואמר: "הסוגיה הפלסטינית נותרה במוקד תשומת הלב שלנו. אין ביכולתנו לוותר על חתירתה לשלום צודק וכולל, שלא יושג אם העם הפלסטיני לא יזכה להקים מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 67' שבירתה מזרח ירושלים".

א-סיסי ואבו מאזן, ארכיון
א-סיסי ואבו מאזן, ארכיון | צילום:

עבדאללה השני טען: "לא ניתן להשיג שלום וביטחון עם המשך בניית ההתנחלויות, החרמת האדמות, הריסת הבתים, גירוש הפלסטינים מאדמותיהם והפגיעה בהזדמנויות שנותרו להשגת פתרון שתי המדינות. האלטרנטיבה לכך מביא את האזור כולו למצב של סכסוך מתמשך. יש לכבד את הסטטו קוו ההיסטורי במקומות הקדושים בירושלים ולשמור על זהותה הערבית, האיסלאמית והנוצרית".

נשיא מצרים א-סיסי הזהיר בנאומו: "עקבנו בצער ובכאב אחר ההסלמה חסרת האחריות של ישראל בשטחים ומה שהיה בעזה. אנו מזהירים מפני המשך ניהול הסכסוך הישראלי-פלסטיני בפן הצבאי והביטחוני - זה יוביל לתוצאות קשות עבור שני העמים. אנו קוראים לישראל לסיים את הכיבוש ולאפשר הקמה של מדינה פלסטינית בגבולות 67 שבירתה מזרח ירושלים".

מזכ"ל הליגה הערבית, אחמד אבו אל-ריט': "אני מברך את הנשיא בשאר אל-אסד על נוכחותו בפסגה ועל החזרת סוריה לליגה הערבית. אסור לפספס את ההזדמנות לטיפול במשבר. הפעולות הפזיזות של הממשלה הישראלית הובילו להסלמה מזעזעת בגובה האלימות ולהרג בחודשים האחרונים. אנו מצדיעים לאיתנותם של הפלסטינים. המדיניות והפעולות הפרובוקטיביות של הממשלה הן קיצוניות - יש לנקוט תגובה נחרצת של הקהילה הבין-לאומית".

אסד בביקור ראשון בסעודיה מאז 2011

האורח המיוחד של הפסגה הוא לא אחר מנשיא סוריה. 12 שנה אחרי תחילת מלחמת האזרחים במדינה שבעקבותיה הפך הנשיא בשאר אל-אסד למנהיג מוקצה, היום הוא הופך למנהיג לגיטימי שזוכה לחיבוק ממדינות ערב בפסגת הליגה הערבית שמתקיימת בג'דה, סעודיה.

אסד נאם בוועידה, וטען כי "פסגת הליגה הערבית היא הזדמנות היסטורית לטפל בבעיות אזוריות ללא הפרעה מערבית וזרה". עוד הוסיף ואמר: "יש יותר מדי עניינים שהפסגות אינן מספיקות להן. זה מתחיל בפשעים של הישות הציונית שמוחרמת מצד מדינות ערב נגד העם הפלסטיני, בנוסף לאיום העות'מאני. התפקיד של הליגה הערבית הוא לדון בנושאים שונים ולטפל בהם".

בשאר אל-אסד, נשיא סוריה (צילום: reuters)
נשיא סוריה אסד, ארכיון | צילום: reuters

בן סלמאן התייחס להשתתפותו של אסד, ואמר: "אנו שמחים על נוכחותו של נשיא סוריה, ומקווים שחזרתה של סוריה לליגה הערבית תסייע בסיום המשבר שלה". בנוסף, הוא הביע את הערכתו לזלנסקי שהגיע גם הוא לפסגה: "אני מברך את האורח, נשיא אוקראינה ומביע את תמיכתנו בצמצום המשבר ובהמשך מאמצי התיווך בין הצדדים, מקווה שהם יצליחו".

השתתפותו של אסד בפסגה נחשבת לביקורו הראשון בסעודיה מאז 2011 וסוללת את הדרך להמשך התחממות היחסים עם מדינות ערב שהחרימו עד לא מזמן את סוריה בשל דיכוי המורדים. כחלק מהפיוס של ריאד עם דמשק, בתחילת החודש הוחלט על חידוש הפעילות הדיפלומטית בין שתי המדינות. בחודשים האחרונים התקיימו מגעים שכללו ביקורים הדדיים של שרי החוץ במדינות - שר החוץ הסעודי נועד עם הרודן אסד, ולפניו עמיתו הסורי פייסל אל-מקדד ביקר בג'דה.