מרד צבאי ברוסיה: יבגני פריגוז'ין, מנהיג קבוצת וגנר, הודיע הלילה (בין שישי לשבת) שכוחותיו חצו את הגבול מאוקראינה לרוסיה והשתלטו על העיר רוסטוב על הדון, בדרום-מערב רוסיה. פריגוז'ין פתח במסע צבאי אלים ומתוקשר נגד בכירי משרד ההגנה הרוסי, שר ההגנה סרגיי שויגו ומפקד הצבא ואלרי גרסימוב, לאחר שלטענתו הם הורו אמש על הפצצת אנשיו, והרגו רבים מהם, במסגרת מתיחות עזה בין שני הצדדים.

קבוצת וגנר (צילום: reuters)
שכירי החרב של קבוצת וגנר | צילום: reuters

התקדמות כוח וגנר לעבר מוסקווה

פריגוז'ין הודיע כי לאחר שהוא ואנשיו השתלטו על העיר רוסטוב על הדון – הם מאיימים להמשיך להתקדם גם לכיוון עיר הבירה מוסקווה. עדיין קשה לקבוע עד כמה רציני הניסיון של פריגוז'ין "להילחם" בכוחות ההגנה הרשמיים של רוסיה, או שמדובר בניסיון שלו להשיג הישגים פוליטיים מקומיים. ברשת קיים תיעוד קשה לצפייה המיוחס לרגעים שלאחר ההפצצה של משרד ההגנה הרוסי על אנשיו של וגנר אמש.

לדבריו, כוחותיו השתלטו על מתקנים צבאיים בעיר החשובה רוסטוב, כולל על שדה התעופה הצבאי. "הרמטכ"ל ברח מכאן ברגע ששמע שאנחנו מתקרבים לבניין המפקדה", אמר פריגוז'ין. פריגוז'ין הציב דרישה ברורה ששר ההגנה ומפקד הצבא יגיעו אליו ויקיימו איתו משא ומתן – בקשה שספק אם יוכלו להיענות לה במצב העניינים הנוכחי. בנוסף, מקור ביטחוני רוסי אמר לרויטרס כי כוח וגנר השתלט על כל המתקנים הביטחוניים בעיר וורונז' שממוקמת כ-500 ק"מ ממוסקווה.

פוטין במוסקבה (צילום: GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/AFP)
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ארכיון | צילום: GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/AFP

פריגוז'ין (צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
מנהיג קבוצת וגנר יבגני פריגוז'ין במלחמה באוקראינה | צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

המרד הצבאי ברוסיה | עדכונים שוטפים

14:21: המודיעין הצבאי של אוקראינה: מוסקווה נערכת למצור. כוחות צבא מאזורי הגבול של רוסיה מועברים לכיוון הבירה.
 
14:19: הרשויות במחוז ליפטסק קוראות לתושבים להסתגר בבתיהם על רקע התקדמות כוחות קבוצת וגנר.
 
 
14:07: ייתכנו שיבושים בשירותים הפנימיים במוסקווה ואזורים נוספים במסגרת מבצע סיכול הטרור.
 
13:53: דיווחים על פיצוץ עז במפקדת פיקוד הדרום של צבא רוסיה ברוסטוב שקבוצת וגנר השתלטה עליה הבוקר.
 
13:47: הופסקה תנועת כלי השיט בנהר מוסקווה.
 
13:43: ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק: אשוחח עם בעלי הברית היום על המצב ברוסיה.

13:28: הערב יתקיים דיון בשיתוף משרד החוץ והמל"ל בשאלה האם לפרסם אזהרת מסע לנסיעה לרוסיה, כפי שכבר עשו מדינות רבות. מבחינת ישראל מדובר במהלך רגיש במיוחד.

12:58: נשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי: "במשך זמן רב השתמשה רוסיה בתעמולה כדי להסוות את חולשתה ואת טיפשות ממשלתה"

"עכשיו יש שם כל כך הרבה כאוס ששום שקר לא יוכל להסתיר. וכל זה תחת אדם אחד, שמפחיד שוב ושוב משנת 1917, למרות שאינו מסוגל להוביל לשום דבר אחר. החולשה של רוסיה ברורה - חולשה בקנה מידה מלא. ככל שרוסיה תחזיק יותר זמן את חייליה ושכירי החרב שלה על אדמתנו - כך ייגרמו לה יותר כאוס, כאב ובעיות בהמשך".

12:46: גם במחוז ולדימיר, מזרחית למחוז מוסקבה, עבר למצב מיוחד. מושל המחוז אלכסנדר אבדייב עדכן כי האירועים החגיגיים במהלך היום יתקיימו כסדרם, אך סביר להניח כי האירועים בערב יבוטלו - כך מדווחים בערוץ מדוזה הרוסי שמתנגד לקרמלין.

12:26: פריגוז'ין מגיב על דברי פוטין: לוחמי וגנר הם פטריוטים, מי שמתנגד להם נאסף סביב החלאות. הנשיא טעה עמוקות, ואף אחד לא הולך להיכנע אליו ולידי שירות הביטחון הרוסי הכללי.

12:24: לפי מקורות של ה-BBC ורויטרס, שכירי החרב של ואגנר השתלטו על המתקנים הצבאיים בוורוניז'. כלי תקשורת מדווחים כי באזור נשמעים פיצוצים, קולות ירי ומטוסים שחגים סביב.

11:54: לא רק במחוז מוסקווה: גם במחוז קלוגה הסמוך לו ביטלו את אירועי סיום הלימודים, כמו גם אירועים רבי משתתפים אחרים.

11:43: מקורות של קבוצת וגנר מפיצים תמונה של מסוק רוסי שהם הפילו הבוקר.

חפירת שוחות ועמדות הגנה במוסקווה
חפירת שוחות ועמדות הגנה במוסקווה

10:56: בארמון האליזה מדווחים כי הנשיא הצרפתי עמנואל מקרון עוקב מקרוב אחרי המצב ברוסיה, כך דיווחה גם ממשלת גרמניה.

10:50: בערים רבות ברוסיה מסירים שלטי חוצות של קבוצת וגנר.

מסוק רוסי שהופל ע"י קבוצת וגנר
מסוק רוסי שהופל ע"י קבוצת וגנר

10:34: ולדימיר סולוביוב, המגיש והפרשן הבכיר ברוסיה, במסר מצולם: "חברים, תתעשתו. האויב נמצא בחוץ, באוקראינה. תעצרו לפני שיהיה מאוחר מידי, שלא נאבד את המדינה שלנו. אין דבר נורא יותר מאשר מלחמת אזרחים".

 

10:31: דו"ח המודיעין הבריטי - "האתגר הגדול ביותר על המדינה הרוסית בתקופה האחרונה"

"הנאמנות של כוחות הביטחון הרוסיים בשעות הקרובות תהיה מכרעת לאופן שבו יתפתח המשבר הזה", נכתב בדו"ח. 

10:16: חיל האוויר של אוקראינה הודיע שהפיל הלילה 41 מתוך 51 טילי שיוט ששיגר צבא רוסיה, כמו גם שני מל"טים איראניים.

10:00: פוטין - "כל מי שלקח חלק בהתקוממות ייענש, זו בגידה שנגרמה מאינטרסים אישיים"

בתגובה לדבריו של פריגוז'ין, נשא נשיא רוסיה ולודימיר פוטין נאום לאומה ואמר כי העם הרוסי "מתמודד עם בגידה"." רוסיה מנהיגה היום מלחמה גדולה נגד מי שמאיים עליה. כל הדברים שמחלישים אותנוצריכים להיזרק הצידה", אמר. כל מה שהאויבים הפנימיים שלנו משתמשים בו כדי לקרוע אותנו מבפנים. מדובר בפילוג מהעם, מהאנשים שנמצאים בחזית".

"זו סכין בגב האומה. זה קרה ב-1917 כשרוסיה הנהיגה את מלחמת העולם הראשונה ונגנב ממנה הניצחון. לא ניתן לכך להישנות. אנחנו נגן על העם שלנו מכל איום. זו לחלוטין בגידה שנגרמה מאינטרסים אישיים - בגידה בעם ובמדינה", הוסיף. "התגובה תהיה נוקשה. כל מי שהולך בדרך של בגידה ובמתודות של טרוריזם - יקבלו עונש גדול. הם יתנו תשובות לחוק ולעם שלנו. כל מי שלקח חלק בהתקוממות ייענש, אגן על החוקה. אני דורש מכם לעצור את הפעולות העברייניות, אנו ננצח ונהפוך חזקים יותר".

פוטין (צילום: reuters)
נשיא רוסיה פוטין: "כל מי שלקח חלק בהתקוממות ייענש" | צילום: reuters

07:35: פריגוז'ין במפקדה ברוסטוב אומר כי הוא רוצה להיפגש עם שר ההגנה סרגיי שויגו ומפקד הצבא ואלרי גרסימוב.

הלילה טען פריגוז'ין שאנשיו הפילו שלושה מסוקי קרב של צבא רוסיה במהלך הדרך של אנשיו לרוסטוב. בקרמלין התייחסו כבר אתמול לנעשה ואמרו שהנשיא פוטין מעודכן בכל פרטי הסיטואציה ושכל "הצעדים הדרושים ננקטו". על פי דיווחים בתקשורת הרוסים הרשמית, הופעל ברוסיה מבצע 'מבצר' הפועל להגברת הכוננות וכוחות מערכת הביטחון בבירה. במוסדות משרד ההגנה הרוסי הוגברה מאוד האבטחה והכוננות.

קבוצת וגנר (צילום: reuters)
קבוצת וגנר | צילום: reuters

קבוצת וגנר (צילום: reuters)
קבוצת וגנר | צילום: reuters

התביעה הרוסית הרשמית ברוסיה הודיעה אתמול כי פתחה בחקירה פלילית נרחבת נגד פריגוז'ין בשל ניסיון התקוממות חמושה. על פי ההודעה, העונש על העבירה נע בין 12 ל-20 שנות מאסר. גורמים לא רשמיים המזוהים עם קבוצת וגנר, כמו ערוצי טלגרם בעלי תפוצה של עשרות ומאות אלפי עוקבים ברוסיה, קראו אתמול לבצע הפיכה צבאית ברוסיה ולהעמיד לדין את כל אנשי הצבא שיתנגדו למהלך שלהם. " כל אנשי הצבא שלא ישתפו פעולה עם ניסיון ההפיכה ייחשבו לבוגדים התומכים בצבא אוקראינה".

 

 

תחילתו של הסיפור אתמול, בהודעה של פריגוז'ין, מפקד היחידה הצבאית הפרטית קבוצת וגנר, שאינה משתייכת באופן רשמי לכוחות הצבא הרוסיים, כי כוחות משרד ההגנה של רוסיה הפציצו באמצעות טילים ומסוקים מחנה של אנשיו. לדבריו, רבים מלוחמיו נהרגו ונפצעו, והוא הבטיח לנקום. למרות טענותיו של פריגוז'ין ואנשיו על הפצצה של הצבא הרוסי נגדם אתמול, לא קיימות הוכחות נוספות למתקפה. פרשנים ומומחים שונים מעלים את האפשרות כי סרטון ההפצצה שפורסם מבוים ומפוברק, ומדובר בתסריט שנועד לקדם את המהלכים שיזמה קבוצת וגנר במהלך היממה האחרונה.

עוד לפני כן, פרסם פריגוז'ין דברים חמורים מאוד מבחינת הרוסים, כאשר טען דברים הנוגדים בתכלית את הנרטיב הרוסי בנוגע למלחמה באוקראינה. כך למשל, טען כי רוסיה לא הייתה נתונה לשום איום מצד אוקראינה ומדינות ברית נאט"ו. עד היום נהג פריגוז'ין "להתקוטט" עם משרד ההגנה הרוסי על סוגיות טקטיות, ולא מהותיות.

לאורך חודשי המלחמה חלה הסלמה חמורה במתיחות בין משרד ההגנה הרוסי בראשות השר סרגיי שויגו לבין קבוצת וגנר, חברה צבאית פרטית, בפיקודו של פריגוז'ין. במהלך חודשי הלחימה הקשים בעיר באחמוט האשים פריגוז'ין את שויגו ומפקד הצבא גרסימוב כי אינם מספקים מספיק תחמושת לאנשיו בקרב, והאשים אותם במותם של רבים מלוחמיו, ואף כינה אותם "בוגדים".

קבוצת וגנר, ארכיון (צילום: reuters)
קבוצת וגנר, ארכיון | צילום: reuters

קבוצת וגנר (צילום: reuters)
קבוצת וגנר | צילום: reuters

בחודש האחרון, לאחר כיבוש באחמוט, חלה הסלמה נוספת במתיחות המסגרת ניסיון של משרד ההגנה הרוסי למגר את כוחה העולה של קבוצת וגנר. מאז, ניכר שפריגוז'ין החריף את הטון במסגרת המאבק.