העיתון וושינגטון פוסט ממשיך לפרסם מסמכי מודיעין שנחשפו בהדלפת הפנטגון הגדולה לפני יותר מחודש, ואתמול (שני) דיווח על עסקה מפוקפקת ויוצאת דופן במיוחד של יבגני פריגוז'ין, מנהיג קבוצת וגנר, לאנשי המודיעין הצבאי באוקראינה. על פי הדיווח, שאושר על ידי גורמים באוקראינה ובארה"ב, פריגוז'ין למעשה הציע לאוקראינים כי הוא יבגוד בצבא הרוסי, שלצידו הוא נלחם.

קבוצת וגנר הפכה במהלך השנה האחרונה לאחד הכוחות העיקריים המובילים את מאמץ הלחימה הרוסי, בעיקר בעיר באחמוט, שרוסיה מנסה לכבוש אותה לאורך חודשים ארוכים מאוד, תוך אובדן חיים של עשרות אלפי בני אדם. המאבק לכיבוש באחמוט הפך לסימן ההיכר של פריגוז'ין ואנשיו במלחמה באוקראינה.

יבגני פריגוז'ין
יבגני פריגוז'ין

על פי הדיווח בוושינגטון פוסט, פריגוז'ין יצר קשר עם גורמים במודיעין האוקראיני במהלך חודש ינואר – והציע לחשוף בפניהם מודיעין מסווג על מיקומי הכוחות של הצבא הרוסי באזור, כדי שיוכלו לתקוף ולהפציץ אותם. כל זאת, לכאורה, בתמורה לכך שצבא אוקראינה יסכים לסגת מהלחימה בבאחמוט – והוא יוכל לכבוש את העיר ולגרוף את התהילה הרבה הכרוכה בכך.

כוחות צבא אוקראינה בלחימה בעיר באחמוט (צילום: רויטרס)
כוחות צבא אוקראינה בלחימה בעיר באחמוט | צילום: רויטרס

בקרמלין דחו נחרצות את הדיווח, וכך פריגוז'ין עצמו. גורמים באוקראינה ובארה"ב שאישרו את הדיווח אמרו כי הצבא האוקראיני החליט שלא לעשות עם ההצעה הזו דבר – פשוט מכיוון שלטענתם פריגוז'ין נתפס כמקור לא אמין, ובשום שלב כוונותיו האמיתיות בעסקה לא היו ברורות לאשורן.

פריגוז'ין מנהל מאבק מתוקשר ויצרי מאוד במשך תקופה ארוכה נגד הצבא ומשרד ההגנה הרוסיים. רק לפני כשבוע וחצי מתח עליהם ביקורת חריפה וטען כי אנשיו נהרגים בהמוניהם מכיוון שהם לא מקבלים את כמות התחמושת הדרושה להם. פריגוז'ין נחשב במשך שנים כבעל בריתו הקרוב של פוטין, ואף זכה בעבר לכינוי "השף של פוטין".

צבא אוקראינה בלחימה בעיר באחמוט (צילום: רויטרס)
צבא אוקראינה בלחימה בעיר באחמוט | צילום: רויטרס

בימים האחרונים חל מפנה של ממש בלחימה בבאחמוט – עם מתקפת נגד מקומית משמעותית של צבא אוקראינה. לראשונה מזה חודשים, האוקראינים הצליחו לשחרר שטח כבוש על ידי הרוסים – עם קרוב ל-20 קמ"ר ששוחררו, בעיקר בצפון-מערב העיר.

הכוחות האוקראיניים נלחמים באזור באחמוט, ארכיון (צילום: AP)
הכוחות האוקראיניים נלחמים באזור באחמוט, ארכיון | צילום: AP

אולכסנדר סירסקי, מפקד כוחות היבשה בצבא אוקראינה ומפקד המערכה להגנת באחמוט, אמר כי הימים האחרונים הם רק ההצלחה הראשונה במבצע. בצבא אוקראינה מבהירים כי המהלך החיובי בלחימה בבאחמוט בימים האחרונים אינו מעיד על תחילתה של מתקפת הנגד המדוברת הגדולה של צבא אוקראינה, שלטענתם טרם יצאה לדרך.

נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי ממשיך במסע המדיני שלו באירופה, ולאחר שביקר ברומא, ברלין ופריז – הגיע הבוקר ללונדון, שם נפגש עם ראש הממשלה רישי סונאק. בלשכתו של סונאק הודיעו היום כי ימשיכו בחימוש הצבא האוקראיני, ויספקו לו בין היתר כמות גדולה של טילים למערך ההגנה האווירית, ומאות מל"טים תוקפים לטווח של כ-200 ק"מ. אתמול סיכם זלנסקי, בפגישה עם נשיא צרפת מקרון, כי אוקראינה תקבל עוד עשרות רכבים משוריינים וטנקי מערכה קלים.