שנת 2022 רושמת ציון דרך מדאיג ביותר – ובאופן רשמי הפכה לשנה שבא השקיעו מדינות העולם הכי הרבה כסף אי פעם בחימוש וחיזוק הצבאות. המכון לשלום בין-לאומי בשטוקהולם, שוודיה (SIPRI), פרסם את הנתונים – עם העלייה החדה ביותר בהוצאות על צבא, נשק ותחמושת ביבשת אירופה מזה שלושה עשורים.

10 המדינות עם ההשקעה הביטחונית הגבוהה בעולם בשנת 2022:

 1. ארה"ב
 2. סין
 3. רוסיה
 4. הודו
 5. ערב הסעודית
 6. בריטניה
 7. גרמניה
 8. צרפת
 9. דרום קוריאה
 10. יפן

באופן טבעי, המלחמה באוקראינה היא הסיבה המרכזית לנתונים יוצאי הדופן. הזינוק לא מגיע רק בשל החימוש הישיר של הצבאות הלוחמים במלחמה, אלא גם בשל העובדה שמדינות רבות בעולם החליטו להגדיל מאוד את ההשקעה הביטחונית, מחשש שגם כיום הן עשויות להיות נתונות למלחמה בסדר גודל נרחב. בנוסף, גם תהליך החימוש המסיבי שעובר צבא סין, והמאמץ המערבי לחזק את טייוואן, אוסטרליה ומדינות נוספות באזור – בהחלט תורם לזינוק הגדול בהוצאות הצבאיות.

תרגיל, שייטת ספינת הטילים, קומנדו ימי, צבא ארה"ב, (צילום: דובר צה"ל)
תרגיל משותף של שייטת ספינת הטילים והקומנדו הימי לצד כוחות מצבא ארה"ב | צילום: דובר צה"ל

על פי הדיוח שפורסם, בשנת 2022 הוציאו מדינות העולם 2.24 טריליון דולר על תחומי הצבא והביטחון. בצפון אמריקה נרשמה ההוצאה הגדולה ביותר, של 904 מיליארד דולרים, במזרח אסיה נרשמה השקעה של 397 מיליארד דולר, ובמרכז ומערב אירופה השקעה של 345 מיליארד דולר. במזרח התיכון נרשמה בשנת 2022 השקעה של 184 מיליארד דולרים בביטחון.

ארה"ב, סין, רוסיה, הודו, ערב הסעודית, בריטניה, גרמניה, צרפת, דרום קוריאה ויפן, בסדר הזה, הן עשר המדינות, שהוציאו השנה הכי הרבה כסף על צבא וביטחון. במקום ה-11 נמצאת אוקראינה, עם עלייה של 640% בהיקף ההוצאה הצבאית שלה ביחס לשנים קודמות. אוקראינה היא המדינה שבשנת 2022 השקיעה הכי הרבה כסף בביטחון ביחס לתמ"ג שלה: 34% מהתוצר המקומי הגולמי של אוקראינה הושקעו בשנה האחרונה בצבא וביטחון.

צבא סין (צילום: רויטרס)
צבא סין | צילום: רויטרס

המלחמה באוקראינה לא משפיעה ישירות על ההוצאות של רוסיה ואוקראינה בלבד, אלא גם הדליקה נורות אזהרה רבות עבור מדינות נוספות, שעד היום האמינו שאין להן צורך להשקיע סכומים גדולים בתחום הביטחוני. ברבות מהמדינות הסמוכות לרוסיה חל זינוק בהוצאות בשנה האחרונה: פינלנד – 36%; ליטא – 27%; שוודיה – 12%; פולין – 11%. גם גרמניה קיבלה החלטה במהלך שנת 2022 כי החל מהשנים הקרובות תשקיע מדי שנה יותר מ-2% מהתמ"ג שלה בצבא וביטחון.

בריטניה היא המשקיעה הגדולה ביותר בתחום מבין מדינות מרכז ומערב אירופה, עם הוצאה של 68.5 מיליארד דולר (כ-2.5 מיליארד מתוכם נשלחו כסיוע לאוקראינה). הנתון הזה מגיע על רקע דיווחים שונים בתקשורת הבריטית בחודשים האחרונים – הקובעים כי צבא בריטניה סובל מליקויים חמורים ביותר, ויתקשה להגן על המדינה בשעת חירום. על רקע זה, במשרד ההגנה בלונדון צפויים לפעול כדי להגדיל אפילו יותר את התקציב הביטחוני.

כוחות צבא בריטניה (צילום: sky news)
כוחות צבא בריטניה | צילום: sky news

באופן ברור כמעט, ארה"ב שומרת על המקום הראשון עם השקעה של 877 מיליארד דולר – כמעט 40% מסך ההוצאה העולמית בתחום הביטחון. סין, המשקיעה השנייה בעולם בתחום, הוציאה 292 מיליארד – 4.2% יותר מבשנת 2021 ו-63% יותר מבשנת 2013, השנה שבה עלה לשלטון הנשיא שי ג'ינפינג, שלאחרונה הבטיח לעצמו כהונה חמישית ברציפות באופן כמעט חסר תקדים. ההשקעה הביטחונית של סין גדלה באופן קבוע מדי שנה במשך כל 28 השנים האחרונות.