רון דסנטיס, מושל פלורידה, השיק הלילה (חמישי) רשמית את מועמדותו לראשות המפלגה הרפובליקנית ולנשיאות ארה"ב. דסנטיס החליט לפתוח את הקמפיין שלו בשידור חי בטוויטר יחד עם אילון מאסק, אולם מה שתפס את רוב תשומת הלב היה דווקא הקשיים הטכניים הרבים בשידור השיחה בין השניים. "אני מתמודד לנשיאות כדי להנהיג את הקאמבק האמריקני הגדול", אמר המושל.

 

אמש הגיש דסנטיס לוועדת הבחירות הפדרלית את המסמכים הרשמיים על הצטרפותו למרוץ למועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארה"ב. דסנטיס, אחד המנהיגים השמרנים והפופולריים בארה"ב, מצטרף לנשיא לשעבר דונלד טראמפ ולשגרירה לשעבר באו"ם ניקי היילי, וכן לעוד שורת מועמדים נוספים, במרוץ לתואר מועמד המפלגה הרפובליקנית לנשיאות נגד הנשיא המכהן ג'ו ביידן. עד כה, טראמפ זוכה לאחוזי תמיכה גבוהים במיוחד בקרב חברי המפלגה.

מושל פלורידה, רון דסנטיס (צילום: Marc Israel Sellem, Jerusalem Post)
מושל פלורידה, רון דסנטיס | צילום: Marc Israel Sellem, Jerusalem Post

בתקופה האחרונה אישר דסנטיס שורת צעדי חקיקה נרחבים נגד הקהילה הגאה במדינתו פלורידה, באופן שפוגע מאוד בזכויותיהם של הומואים, לסביות וטרנסג'נדרים. הוא מנהל קמפיין מתוקשר נגד חברת דיסני הפועלת בתחומי מדינתו וזוכה למעמד מסחרי מיוחד, וזכה בזמנו לכותרות נרחבות על יחסו הבעייתי לנגיף הקורונה, על אף שרבים הביעו בו תמיכה.

בסביבתו של טראמפ כבר החלו בקמפיין, שעוד צפוי להסלים ולהיות קשוח במיוחד, ולעגו לדסנטיס על ההחלטה להכריז על מועמדותו בשיחה מקוונת בטוויטר. דסנטיס עצמו נחשב עד לא מזמן כתומך של טראמפ, אולם החל לבדל עצמו מהנשיא לשעבר ולנסות למתג את עצמו כדוגמה צעירה, שמרנית וטובה יותר שלו.

טראמפ ודסנטיס, ארכיון (צילום: AP)
טראמפ ודסנטיס, ארכיון | צילום: AP
רון דסנטיס וטראמפ (צילום: AP)
רון דסנטיס וטראמפ | צילום: AP

"הכרזה בטוויטר מושלמת לדסנטיס", אמר אחד מיועציו של טראמפ לפוקס ניוז. "באופן הזה הוא לא צריך לבוא במגע עם אנשים ולענות לשאלות העיתונאים". קרוליין לויט, דוברת מטה הקמפיין של טראמפ, אמרה כי התוכנית של מושל פלורידה להשיק את הקמפיין בטוויטר היא "אחת מהשקות הקמפיין הכי מנותקות מהציבור שהיו בהיסטוריה המודרנית".

משפט טראמפ ייפתח – דווקא בשיא הקמפיין

במקביל, הנשיא לשעבר טראמפ זכה שלשום לחדשות לא טובות, לאחר שהתבשר כי משפטו בעניין תשלום דמי השתיקה לכוכבת הפורנו לשעבר סטורמי דניאלס ייפתח דווקא בשיא המרוץ לנשיאות, אי שם במרץ 2024. השופט חואן מרצ'ן בבית המשפט בניו יורק קבע, לאחר משא ומתן עם סנגוריו של הנשיא לשעבר וצוות התביעה, כי המשפט ייפתח ב-25 במרץ, כמעט שנה לאחר הגשת כתב האישום המתוקשרת בתחילת אפריל השנה.

סטורמי דניאלס, דונאלד טראמפ (עיבוד: AP)
סטורמי דניאלס, דונאלד טראמפ | עיבוד: AP

טראמפ כזכור מואשם ב-34 סעיפים של רישומים עסקיים כוזבים בנוגע לתשלום דמי שתיקה לדניאלס ולקארן מק'דוגל, בעקבות רומנים סודיים שלכאורה ניהל עימן בעבר. השופט מרצ'ן אמר אתמול, עם קביעת תאריך תחילת המשפט, כי הוא "ממליץ לטראמפ שלא לתכנן תוכניות לאותם ימים" – מכיוון שהמשפט צפוי לארוך כמה שבועות ולהתנהל באינטנסיביות. בנוסף, הוא המליץ לו שלא להתייחס בהצהרותיו הפומביות בקמפיין לסוגיות רגישות מתוך הדיון המשפטי.

במהלך השימוע המקדים אתמול טראמפ לא אמר יותר מדי, אולם כתב לאחר מכן ברשת החברתית "טרות' סושיאל": "מאוד לא הוגן, אבל זה בדיוק מה שהדמוקרטים הרדיקלים מהשמאל רוצים. זה מה שנקרא 'התערבות בבחירות' (במקור נכתב באותיות גדולות), ושום דבר דומה קרה אי פעם במדינה שלנו!!!"