נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הזהיר הלילה (בין שני לשלישי) כי האיום של פוטין להשתמש בנשק גרעיני הוא "אמיתי". דבריו מגיעים על רקע הודעה רשמית של פוטין בסוף השבוע כי רוסיה כבר החלה להעביר לבלארוס נשק גרעיני טקטי.

המלחמה באוקראינה - סיקור N12:

לאורך החודשים הארוכים של המלחמה באוקראינה שבו ועלו בפעמים שונות האזהרות מפני אפשרות שרוסיה תעשה שימוש בנשק גרעיני. לאחרונה הודיעו בבית הלבן כי לפי שעה אין אינדיקציה שמוסקווה מתכוננת להשתמש בנשק גרעיני, אולם ניכר כי הנשיא האמריקני אינו מקל ראש באפשרות הזאת.

ביידן וזלנסקי בפסגת ה-G7 ביפן (צילום: רויטרס)
ביידן וזלנסקי בפסגת ה-G7 ביפן | צילום: רויטרס

ביידן אמר בשיחה עם תורמים לקראת הבחירות לנשיאות כי כשהזהיר מפני האפשרות שפוטין ישתמש בנשק גרעיני "הסתכלו עליו בדיוק כפי שהסתכלו עליו לפני שנתיים כשהזהיר שנהר קולורדו מתייבש". בכך הוא רצה להדגים כי יש לקחת את האיום ברצינות גדולה יותר, וכמו שאז היה נראה שמדובר באיום מופרז שהתברר כאמיתי – כך גם האיום הזה עשוי להתברר כאמיתי.

בסוף השבוע אישר פוטין בפעם הראשונה כי רוסיה העבירה לבלארוס את המשלוח הראשון של ראשי קרב גרעיניים, יומיים לאחר שנשיא בלארוס אלכסנדר לוקשנקו הודיע על כך. לצד זאת, פוטין הודיע רשמית כי מוסקווה לא תשתמש בנשק גרעיני אלא אם תחוש איום וסכנה קיומית. גורמים אמריקניים ומערביים העריכו בתקופה האחרונה כי אם צבא אוקראינה יפלוש צבאית לחצי האי קרים, שסופח לרוסיה ב-2014, פוטין עשוי להרגיש "עם הגב לקיר" ואז להשתמש בנשק הבלתי קונבנציונלי.

נשיא בלארוס אלכסנדר לוקשנקו (צילום: רויטרס)
נשיא בלארוס אלכסנדר לוקשנקו | צילום: רויטרס
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא בלארוס אלכסנדר לוקש (צילום: רויטרס)
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא בלארוס אלכסנדר לוקשנקו, ארכיון | צילום: רויטרס

ברוסיה טוענים כי אין כל פסול בפריסת הנשק הגרעיני הרוסי על אדמת בלארוס, וטוענים כי ארה"ב עשתה זאת לאורך עשרות שנים ביבשת אירופה. בין היתר פרס צבא ארה"ב ראשי קרב גרעיניים בכמה ממדינות נאט"ו, במסגרת המלחמה הקרה. מומחים שונים מעריכים כי למרות דבריו של לוקשנקו, שבין היתר אמר כי "בלארוס לא תהסס להשתמש בנשק גרעיני בכל מקרה של תוקפנות נגדה" – לא תהיה לו שליטה של ממש על ההחלטה אם אכן להפעיל נשק גרעיני. למרות שראשי הקרב מוצבים בבלארוס, ההחלטה האמיתית והסופית תהיה של פוטין.

מתקפה לילית נוספת באוקראינה: 32 מל"טים איראניים יורטו

גם הלילה התרחשה מתקפה אווירית נרחבת על ערי אוקראינה. חיל האוויר האוקראיני הודיע שיירט בהצלחה 32 מל"טים איראניים מדגם שהאד, מתוך 35 מל"טים בסך הכול ששיגר צבא רוסיה. באוקראינה הודיעו כי מתקן תעשייתי נפגע בעיר לבוב במערב המדינה.

מתקפת הנגד האוקראינית נמשכת כל העת, אולם ככל שעובר הזמן מתברר כי ייתכן שהרוסים מצליחים לייצר התנגדות ברמה שלא ציפו לה בקייב. האנה מליאר, סגנית שר ההגנה האוקראינית, הודתה שהתקדמות במתקפה קשה במיוחד מכיוון שהרוסים "זורקים לקרב את כל מה שיש להם", אך גם אמרה שאוקראינה טרם הנחיתה את המכה הגדולה ביותר.

גם כעת, שבועיים לאחר תחילת מתקפת הנגד, עדיין קשה לקבל מידע מלא ומהימן על מצב הקרבות, עם שלל דיווחים סותרים משני הצדדים על החלפת ידיים והעברת השליטה בכמה יישובים שבהם מתרכזת הלחימה במחוזות דונייצק וזפוריז'יה. הנשיא זלנסקי אמר אמש: "כוחותינו מתקדמים בחלק מהגזרות ושומרים על העמדות, והודפים מתקפות רוסיות בגזרות אחרות. אין לנו עמדות שאיבדנו, רק הרוסים רושמים הפסדים".

דיווח: רוסיה ניסתה לחסל מרגל של ה-CIA על אדמת ארה"ב

המודיעין הרוסי ניסה בשנת 2020 לחסל על אדמת ארה"ב מרגל רוסי שערק לשורות האמריקנים והפך למודיע של ה-CIA, כך דווח אתמול בניו יורק טיימס, לקראת פרסום הדברים בספר חדש בשם "מרגלים" של הסופר הבריטי קאלדר וולטון.

סוכני המודיעין הרוסים ניסו להתנקש בחייו של אלכסנדר פוטאייב, לשעבר סוכן מודיעין רוסי בעצמו, בזמן שהיה במיאמי שבפלורידה. עוד לפני תחילת המלחמה באוקראינה, האירוע הזה מהווה את אחת מנקודות השפל הקשות ביותר ביחסים בין רוסיה וארה"ב.

פוטאייב חשף בשנת 2010 מידע שסייע ל-FBI האמריקני לעצור רשת של 11 סוכני מודיעין רוסים שחיו בארה"ב, ניסו לאסוף מידע רגיש ולגייס סוכנים נוספים. 10 מתוך 11 הסוכנים הללו שוחררו במסגרת עסקת חילופי אסירים בין וושינגטון למוסקווה – במסגרתה גם שוחרר מהכלא הרוסי המרגל סרגיי סקריפל, שהורשע בשנת 2006 בריגול עבור בריטניה, ובשנת 2018 הורעל יחד עם בתו בעיר סולסברי בממלכה.

המרגל הרוסי לשעבר, סרגי סקריפל (צילום: Sky News, חדשות)
צילום: Sky News, חדשות

על פי הדיווח, נשכרו שירותיו של מתנקש מיוחד שהיה אמור לחסל את פוטאייב. עוד דווח כי התוכנית לחיסולו שאבה השראה מחיסולו במקסיקו בשנת 1940 של לאון טרוצקי על ידי מתנקש מיוחד של ה-KGB, בהוראתו הישירה של סטאלין. לאחר חשיפת הפרשה במסדרונות ה-CIA – נפוץ החשש כי סוכנים זרים רבים הנמצאים על אדמת ארה"ב אינם מוגנים ומאובטחים כפי שנדמה היה שהם.