באיראן מנסים לשדר עסקים כרגיל לאחר התקפת המל"טים אמש (שבת) על מפעל הנשק והתחמושת בעיר איספהאן, והבהירו כי נגרם למקום נזק קל בלבד. מנגד, גורמים במערב טוענים כי המתקפה הלילה דומה למדי למתקפות קודמות המיוחסות לישראל: בעיר כרג' בחודש יוני 2021, ובמתקן של ארגון חיזבאללה בביירות בחודש אוגוסט 2019.

הערוצים הסעודיים אל-ערבייה ואל-חדת' דיווחו כי התקיפה פגעה במחסן טילים בליסטיים. על פי הדיווח, ארה"ב היא זו שעומדת מאחורי התקיפה במפעל הנשק באיספהאן, והיא "העבירה מסר לאיראן שלא תסכים לה להמשיך לייצר את הטילים". עוד דווח כי "מדינה נוספת שאינה ישראל" ביצעה את המתקפה יחד עם ארה"ב, וכי ישראל עצמה אינה מעורבת.

הדיווח על אפשרות של תקיפה אמריקנית במתקן טילים בליסטיים מגיע בתזמון מעניין, לאחר שבמשך החודשים האחרונים מעריכים במערב כי איראן עשויה להעביר לרוסיה טילים בליסטיים עבור המלחמה באוקראינה. על רקע הדיווח הזה, צייץ היום מיכאילו פודוליאק, יועצו הבכיר של זלנסקי, ועקץ את האיראנים: "פיצוץ לילי באיראן במתקן לייצור מל"טים וטילים. אוקראינה הזהירה אתכם".

 

 

משרד ההגנה האיראני הודיע לאחר ההפצצה כי שלושה מל"טים "ניסו לתקוף" את מפעל הנשק באיספהאן, אולם מערכות ההגנה האווירית במקום יירטו את שלושתם. על פי הדיווח, נגרם "נזק קל בלבד לגג המבנה", ולא היו נפגעים באירוע. תיעודים שנפוצו ברשתות החברתיות הראו פיצוץ עז, וערוץ האופוזיציה איראן אינטרנשיונל ציטט עדי ראייה שאמרו כי התרחשו לפחות 4,3 פיצוצים.

גורמים מקומיים באיראן דיווחו כי המתקפה בוצעה באמצעות שלושה רחפנים מסוג "קוודקופטר" – רחפן קטן יחסית בעל ארבעה להבים, המשמש לרוב למשימות צילום ומודיעין. רחפנים אלה שימשו את ישראל, על פי דיווחים זרים, בתקיפות במפעל הצנטריפוגות בכרג' בשנת 2021, ובמתקן של בביירות ב-2019, שעל פי הדיווחים היה לו חלק בפרויקט דיוק הטילים של ארגון הטרור חיזבאללה.

 

 

אם המתקפה אכן בוצעה באמצעות רחפני "קוודקופטר" קטנים, סביר כי הם שוגרו מתוך תחומה של איראן בשל טווח הטיסה הקצר שלהם, ולא ממדינה שכנה זרה כפי שנטען בהקשר של תקיפות קודמות שיוחסו לישראל. בין היתר דווח בעבר על שיגור של מל"טים מאזרביג'ן, צפון עיראק ומדינות נוספות במפרץ, ורק בתקופה האחרונה הזהירו בכירים במשמרות המהפכה מדינות שכנות לאיראן מפני סיוע אפשרי לישראל בפעולות נגדה.

 בלוג המודיעין "אינטלי טיימס" מדווח הבוקר כי יעד התקיפה אמש באיספהאן הוא מתחם המזוהה עם מרכז ל"מחקר ופיתוח חומרים ומערכות אנרגיה" של "המכון לחקר החלל" (IRSC). על פי הדיווח, המתחם קשור גם לקבוצת התעשיות האוויריות (SHIG) ולפרויקט הטילים והחלל של משמרות המהפכה.

 

ג'ייסון ברודסקי, חוקר איראן, ציין כי בשנת 2021 הזהירו בישראל כי איראן מאיימת כוחות זרים בבסיס האוויר בקשאן, בצפון איספהאן, לא רחוק מהמתקן שהופצץ אתמול. אותו בסיס הוזכר בתקופה האחרונה כבסיס שבו אומנו כוחות רוסיים בהפעלת מל"טים איראניים עבור המלחמה באוקראינה. לדבריו, על אף שהתקיפה אתמול בוצעה באתר אחר, האזור כולו מזוהה עם פעילות מל"טים איראנית. בתוך כך, בעיר איספהאן קיימים גם מתקנים הקשורים לפרויקט הגרעין האיראני.

 

 

באיראן התייחסו אתמול באופן רשמי רק לתקיפה באיספהאן, אולם גורמים לא רשמיים דיווחו על פיצוצים נוספים בערים כרג' והמדאן. בנוסף, שרפה גדולה פרצה במפעל באזור תעשייה במחוז מזרח אזרביג'ן, ודיווחים רבים ציינו פעילות אווירית חריגה וענפה בעיר הבירה טהראן. בעקבות התקיפה, דיווחים שונים ציינו על הגברת הכוננות של מערך ההגנה האווירית באיראן.