גורמים אמריקניים מסרו הבוקר (רביעי) כי ממצאים ראשוניים של החקירה מצביעים על כך שהטיל שפגע בפולין שוגר על ידי צבא אוקראינה - בניסיון ליירט טיל רוסי. בשיחה עם כתבים אמר הנשיא האמריקני ביידן כי "לא סביר שהטילים שפגעו בפולין שוגרו מרוסיה, אך החקירה בעיצומה". 

עם זאת, בפולין זימנו הלילה את השגריר הרוסי במדינה לשיחה בעקבות התקרית שבה דווח על נפגעים במתקפת טילים רוסית בעיירה פולנית - סמוך לגבול עם אוקראינה. זו הפעם הראשונה מאז פרוץ המלחמה בפברואר, שבה על פי דיווחים יש נפגעים בפולין - שחברה בברית נאט"ו. בכיר במודיעין האמריקני מסר כי שני בני אדם נהרגו במחוז לובלין, ובפולין אישרו את הפרטים. 

בעקבות אותה המתקפה, במהלך הלילה שוחח הנשיא הפולני אנדז'יי דודה עם שורת מנהיגים, בהם: נשיא אוקראינה וולדימיר זלנסקי, נשיא ארצות הברית ביידן וראש ממשלת בריטניה רישי סונאק. כמו כן, בבית הלבן עדכנו כי ביידן שוחח גם עם מזכ"ל נאט"ו, ינס סטולטנברג, והדגיש את מחויבותה של ארצות הברית לנאט"ו.

נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי אמר לאחר הדיווח: "הזהרנו שזה רק עניין של זמן עד שהטרור הרוסי יזלוג מעבר לאוקראינה. תקיפות הטילים הרוסיים בשטח נאט"ו הן הסלמה של ממש, ויש צורך בפעולה". כשעה לאחר הדיווח על הנפגעים בפולין, רוסיה הכחישה כי תקפה: "לא ירינו. הדיווחים על פגיעת טילים שלנו בפולין הם פרובוקציה מכוונת שנועדה לגרום להסלמה".

בבית הלבן טענו כי בשלב זה הם לא יכולים לאשר שום פרט, ובפנטגון גם כן הגיבו על הדיווחים, ומסרו: "היינו מאוד ברורים כשאמרנו שנגן על כל אינץ' מאדמת נאט"ו". במקביל לתגובה האמריקנית, ראש ממשלת פולין מורביצקי והנשיא אנדז'יי דודה הודיעו על כינוס חירום של הקבינט, ונשיא פולין שוחח עם מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג.

לאחר כינוס הקבינט בפולין, דובר ממשלת פולין מסר כי רמת הכוננות של יחידות הצבא הועלתה. "הגברנו את הכוננות הצבאית במדינה. בנוסף, בפולין בוחנים את האפשרות להפעיל את סעיף 4 של ברית נאט"ו (זימון כל החברות בברית להתייעצות ביטחונית. 

זירת פגיעת הטילים הרוסיים בפולין (צילום: google maps)
פגיעת הטילים הרוסיים בפולין, סמוך לגבול אוקראינה | צילום: google maps

לאחר התקרית בפולין, ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן כינס ישיבה של מועצת ההגנה במדינה. גם משרד החוץ האסטוני הגיב לאחר האירוע. המשרד מסר כי החדשות מפולין הן "מאוד מדאיגות", וטען כי אסטוניה מוכנה להגן על "כל אינץ' של שטח נאט"ו". גם ראש הממשלה של לטביה הכריז על ישיבת חירום כדי להעריך את המצב הביטחוני ו"להיות מוכנים לפעולה נוספת".

מנהל המכון למחקרי ביטחון לאומי, האלוף במיל' תמיר הימן, התייחס לפגיעת הטילים הרוסיים: "פגיעת הטילים בכפר פולני - אירוע גדול ומבחן חשוב לנאט"ו. אופי התגובה ישפיע על המוטיבציה הרוסית בהמשך. סביר שנאט"ו תסתפק במסרים תקיפים ואיומים. למרות זאת, קיימת גם אופציה שבנאט"ו יראו באירוע הזדמנות להציב קו אדום לפוטין, ועל אף הסיכון בהסלמה יוחלט על תגובה ממוקדת".

פגיעת טילים רוסיים בפולין
פגיעת טילים רוסיים בפולין
נשיא פולין דודה (צילום: רויטרס)
נשיא פולין אנדז'יי דודה, ארכיון | צילום: רויטרס

מוקדם יותר אתמול ביצעה רוסיה מתקפת טילים בעוצמה חריגה על אוקראינה. רוסיה שיגרה מעל ל-100 טילים לעבר אוקראינה. הנשיא זלנסקי הודיע כי לפחות 85 טילים פגעו בתשתיות קריטיות וכי 20 טילים יורטו. כתוצאה מההפצצה ניזוק אחד מקווי החשמל המרכזיים באזור, כך ש-80% מתושבי לבוב ו-50% מתושבי קייב היו ללא חשמל. בנוסף, גם במדינה השכנה מולדובה דיווחו על הפסקות חשמל גדולות.