תשעה חודשים לפלישה הרוסית לאוקראינה: הצבא הרוסי החל להסיג אתמול (רביעי) את כוחותיו מהעיר חרסון שבדרום המדינה, זאת לאחר שבמטה הרוסי הגיעו למסקנה שלא ניתן עוד להמשיך ולהעביר אספקה לכוחות. בסוכנות הידיעות רויטרס מדווחים שראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, גנרל מארק מילי, העריך שיותר מ-100 אלף חיילים רוסים נהרגו או נפצעו עד כה מאז תחילת המלחמה בחודש פברואר.

מדובר באחת הנסיגות הגדולות של הצבא הרוסי מאז הפלישה. שר ההגנה סרגיי שויגו אמר כי הכוחות הרוסיים ייסוגו מהגדה המערבית של נהר דנייפר - מהלך שעשוי להיות נקודת מפנה במלחמה.

תושבים נמלטים ממחוז חרסון, אוקראינה (צילום: AP)
תושבים נמלטים ממחוז חרסון, אוקראינה | צילום: AP

באוקראינה הטילו ספק בהכרזה הרוסית. "זה חשוב לעשות הבדלה בין מילים לבין מעשים", טען היועץ הפוליטי של הנשיא זלנסקי, מיכאילו פודוליאק."עד שדגל אוקראינה יונף מעל חרסון אין טעם לדבר על נסיגה רוסית". לדבריו, "אוקראינה לא לוקחת בחשבון את ההצהרות הללו".

יועץ אחר של הנשיא זלנסקי, אולקסיי ארסטוביץ', טען כי אמנם הרוסים עוזבים את העיר, אך לא מדובר בנסיגה מלאה. לדבריו, עם יציאת הכוחות הם השאירו אחריהם גשרים הרוסים וכבישים מלאים במוקשים. "בינתיים אנו לא יודעים מה כוונתם", ציין. "האם הם יילחמו איתנו וינסו להמשיך ולהחזיק בעיר חרסון? הם נעים מאוד לאט".

חרסון הייתה עיר הבירה האזורית היחידה  שרוסיה הצליחה לכבוש מאז הפלישה, והיא הפכה להיות מוקד מרכזי של התקפות אוקראיניות. מדובר בעיר מרכזית ששולטת על הנתיב היבשתי היחיד לחצי האי קרים שרוסיה סיפחה ב-2014, וכן שולטת על שפך נהר דנייפר שחוצה את אוקראינה.

מלחמת רוסיה אוקראינה: צבא אוקראינה נלחם בחרסון (צילום: רויטרס)
צבא אוקראינה נלחם במחוז חרסון | צילום: רויטרס

עשרות אלפי אזרחים פונו בשבועות האחרונים על ידי הרוסים מהעיר. בצבא אוקראינה טענו כי השימוש שלהם ברקטות מסוג "HIMARS" שסיפקה ארה"ב הפך את המעברים בנהר דנייפר למסוכנים לצבא הרוסי, עד שההגנה על העמדות הצבאיות הפך לבלתי אפשרית.

על פי דיווחים של צבא אוקראינה, רוסיה ציידה את חייליה בקסדות ממתכת שהשתמשו בהן במלחמת העולם השנייה. בעדכון של המטה הכללי של הכוחות המזוינים האוקראיניים, נאמר כי "יחידות רוסיות שעוברות אימונים באזור העיר ברנוביץ' שבמחוז ברסט, צוידו בנשק ישן, קסדות ממתכת ממלחמת העולם השנייה ואמצעי הגנה משנות ה-70-60. בנוסף, חלק גדול מהנשק הקל שקיבלו, כלומר רובי קלשניקוב, לא פועל בשל תנאי אחסון גרועים".

על פי הערכה של ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, יותר מ-100 אלף חיילים נהרגו או נפצעו, וככל הנראה הצבא האוקראיני ספג מספר אבדות דומות. לדבריו, כ-40 אלף אזרחים אוקראינים נהרגו גם כן במלחמה.