ארה"ב סוערת בימים האחרונים, בעקבות הדיווח כי נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ נפגש באחוזתו בפלורידה מאר א-לאגו עם קניה ווסט ותומך העליונות הלבנה ניק פואנטס. ווסט עצמו עשה בשבועות האחרונים כותרות רבות בעקבות שורת אמירות גזעניות ואנטישמיות, אולם ניכר שדבריו מתגמדים לעומת הדברים שאמר פואנטס הצעיר (24) לאורך השנים האחרונות.

פואנטס, המזוהה עם אמירות קשות מאוד נגד הקהילה היהודית והאפרו-אמריקנית, זכה להכרה לראשונה בשנת 2017, כשחשף שקיבל איומים על חייו לאחר שהשתתף בהפגנות ימין בשרלוטסוויל, וירג'יניה, נגד הסרתם של של פסלי מנהיגי הקונפדרציה בתקופת מלחמת האזרחים – שתמכו בעבדות. בשנת 2020 הוא הקים את "התנועה הפוליטית הראשונה של אמריקה" – כאלטרנטיבה ימנית קיצונית לזרם השמרני במפלגה הרפובליקנית.

ניק פואנטס (צילום: NurPhoto, getty images)
ניק פואנטס | צילום: NurPhoto, getty images

פואנטס הצדיק את מהלכו בביקורת קשה ביותר נגד התמיכה ארוכת השנים של המפלגה בישראל – ועמדתה "הגלובליסטית" בשלל סוגיות חוץ. עמדותיו הניציות הצליחו לעורר את תמיכתם של כמה חברי קונגרס רפובליקניים קיצוניים, כמו מרג'ורי טיילור גרין ופול גוסר.

פואנטס נחשב לאורך השנים כתומך מושבע של טראמפ, ולאחר הבחירות לנשיאות בשנת 2020 קרא לתומכיו "להסתער לעבר בניין הקפיטול עד שהנשיא טראמפ יושבע לעוד ארבע שנים נוספות". הוא עצמו לקח חלק פעיל באירועי הפריצה ב-6 בינואר 2021, ואף זומן על ידי ועדת החקירה של הקונגרס להעיד בעניין.

אמירות אנטישמיות, גזעניות והומופוביות הפכו לאורך השנים לשגורות במיוחד בפיו של פואנטס הצעיר, והוא הורחק משורה ארוכה של רשתות חברתיות, בהן יוטיוב, טיקטוק, רדיט, ספוטיפיי, טוויטר וכן הפלטפורמות הכלכליות ונמו וסטרייפ. לאחר שסולק מאותן רשתות חברתיות הוא טען שמדובר "במאמץ משותף של השמאלנים, השמרנים והצנזורים בעמק הסיליקון להשתיק את המופע שלו ואת התנועה שהיא החלה".

דונלד טראמפ  (צילום: Andrew Harnik, AP)
דונלד טראמפ נובמבר 2022 | צילום: Andrew Harnik, AP

הוא מרבה לתמוך בסגירת הגבול בין מקסיקו וארה"ב, ואמר בעבר כי הוא "מאמין שהגזע הלבן הולך ונחלש משום שמבוצע רצח-עם בלבנים". על קידום זכויות הקהילה הלהט"בית אמר זו "חתירה יהודית תחת האמונה האמריקנית". לאורך השנים נחשב פואנטס כמי שקידם שורה של תיאוריות קונספירציה אנטישמיות והשמיע הכחשות שואה מרובות במהלך פודקאסטים השתתפות והקלטת פודקאסטים.

קנייה ווסט (צילום: רויטרס)
קנייה ווסט | צילום: רויטרס

בווידאו שפרסם קניה ווסט לאחר הפגישה, הוא סיפר שטראמפ "מאוד התרשם" מפואנטס במהלך הפגישה שלהם, ואמר כי טראמפ תיאר אותו כ"נאמן" לו. טראמפ עצמו זכה לביקורת קשה על שנפגש עם פואנטס, כולל מעורך דינו לשעבר, מי שהיה השגריר בישראל במהלך כהונתו, דיוויד פרידמן. טראמפ הכחיש שביקש להיפגש עם פואנטס, ומבחינתו קבע להיפגש עם קניה ווסט בלבד. הוא הוסיף כי הוא לא יודע דבר על הצעיר שהשתתף באותה ארוחת ערב ידועה לשמצה.