תקיפה אוקראינית נוספת בים השחור? מקורות רוסיים דיווחו אתמול (שישי) שכלי שיט בלתי מאוישים של צבא אוקראינה תקפו לילה לפני כן את מסוף הנפט "ששחאריס" בעיר נובורוסיסק שבמזרח הים השחור.

בצל עמימות המלחמה, ומכיוון שכמות הדיווחים על כך בצד הרוסי נמוכה יחסית, בשלב זה עדיין לא ידוע אם התקיפה אכן התרחשה. עם זאת, חוקרים ימיים טוענים שישנם כמה רמזים שעשויים ללמד על כך שישנו סיכוי טוב שרוסיה ספגה מהלומה בשטח. הרמז העיקרי הוא העובדה שהפרסומים הוסרו מכמה אתרים רוסיים מקומיים שכן דיווחו על התקיפה – ייתכן שבעקבות לחץ שהפעילו עליהם השלטונות הרוסיים.

פוטין מבקר בבסיס צבאי ברוסיה (צילום: AP)
מנסים לטשטש את התקיפה? פוטין בבסיס צבאי ברוסיה | צילום: AP

כך או כך, הלילה פרסמו מקורות שונים תיעוד המיוחס לתקיפה בנובורוסיסק. במקביל, חוקרים ופרשנים ימיים שונים מעריכים גם כן - שהתקיפה אכן התרחשה.

אם אכן התקיפה התרחשה, מדובר בפגיעה בעלת משמעות גדולה וחשובה שמשדרת מסר כפול. ראשית, מדובר בבסיס ימי חשוב מאוד של הרוסים, שעד עתה נחשב לבלתי פגיע ומחוץ לטווח הסכנה האוקראינית. גם אם בתקיפה לא נגרם נזק מהותי או שנגרם נזק קל בלבד, באוקראינה משדרים מסר חשוב לרוסים ומראים להם למעשה שגם הבסיס הזה נתון תחת איום. זאת, בדומה לתקיפה שבוצעה באמצעות מל"טים וכלי שיט בלתי מאוישים בנמל סבסטופול שבחצי האי קרים.

כלי השיט הבלתי מאוישים של אוקראינה במתקפה בסבסטופו
הרוסים הפכו לחדירים? כלי השיט ששימשו לתקיפה בסבסטופול

מסר נוסף שעשויה התקיפה לשדר,על רקע סדרת מתקפות הטילים הנרחבות שביצעה רוסיה נגד ערי אוקראינה והותירו, לדברי זלנסקי, כ-10 מיליון אזרחים בעלטה, הוא שבאוקראינה מאותתים לרוסים: "אתם פוגעים לנו במתקני תשתיות חשובים – אז גם מתקני התשתיות החשובים שלכם יהיו בסכנה.