לקראת מפץ פוליטי בבריטניה? ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון לא יתמודד על ראשות מפלגת השמרנים ולא יתמודד מחדש על ראשות הממשלה - כך דווח אמש (ראשון) ב"גרדיאן" הבריטי. לפי הדיווח, ג'ונסון, שהתכוון להתמודד על התפקיד שאותו עזב לא מזמן, קיצר חופשה בקאריבים ושב אתמול לבריטניה. הוא שוחח עם שני המועמדים על אפשרות של ריצה משותפת או פרישה והעברת התמיכה אליו. המגעים לא צלחו.

המשבר הפוליטי בבריטניה - סיקור N12

לטענת מקורביו של ג'ונסון, הוא הצליח להשיג את 100 החתימות של חברי הפרלמנט הדרושות לו על מנת להתמודד, אך הוא בכל זאת לא יגיש את מועמדותו. בעקבות כישלון המגעים, רישי סונאק צפוי להיות ראש הממשלה הבא של בריטניה ולהחליף את ליז טראס.

ראש הממשלה לשעבר לא הצהיר רשמית על התמודדותו המחודשת, אך הבהיר לתומכיו שהוא רוצה לרוץ. הוא קיבל גיבוי של שבעה שרים בממשלה, שהביעו בו תמיכה. ג'ונסון אמר כי לא יתמודד, וכי הגיע למסקנה הזה משום ש"זה פשוט לא יהיה הדבר הנכון לעשות. אי אפשר למשול ביעילות, אלא אם יש לך מפלגה מאוחדת בפרלמנט".

רישי סונאק (צילום: reuters)
צפוי להיות ראש הממשלה הבא של בריטניה. רישי סונאק | צילום: reuters

ג'ונסון הוסיף כי "אני חושב שהדבר הטוב ביותר הוא לא להמשיך במרוץ ולהתחייב לתמוך במי שיזכה". לדבריו, "אני מאמין שיש לי הרבה מה להציע אבל אני חושש שזה פשוט לא הזמן המתאים". בינתיים, לסונאק יש יותר מ-140 תומכים מוצהרים, בעוד מורדאונט מפגרת אחריו ב-25 תומכים.

לאחר פרישתו של בוריס ג׳ונסון מהמרוץ - רישי סונאק, מי שצפוי להיכנס לתפקיד ראש ממשלת בריטניה, הודה לג'ונסון בחשבון הטוויטר שלו. "הוא הוביל את המדינה והתמודד עם אתגרים קשים ביותר, בהם המלחמה הברברית באוקראינה״, כתב. עוד הוא הוסיף כי הוא מקווה ״שימשיך לתרום לחיים הציבוריים". 

 

 

בלונדון נערכים לשבוע דרמטי לקראת הבחירות, שוב, של המפלגה השמרנית ביום שישי לראש המפלגה וראש הממשלה החדש – לאחר שראש הממשלה הנוכחית ליז טראס הודיעה על התפטרותה ביום חמישי, 44 ימים בלבד לאחר שמונתה. לפי מרבית ההערכות, רישי סונאק, שר האוצר לשעבר בממשלת בוריס ג'ונסון צפוי לזכות בתואר הנכסף.

האפשרות שג'ונסון ייבחר מחדש גרמה לזעזוע ותחושות קשות במיוחד במפלגה השמרנית. באופן רשמי, ג'ונסון טרם השיג את יעד התמיכה של 100 חברי פרלמנט שיאפשר לו להתמודד, אולם כל כלי התקשורת הגדולים במדינה מצטטים את מקורביו שאומרים כי הוא כבר זכה לתמיכתם של מאה לפחות. 

בוריס ג'ונסון לאחר השגת הסכם הברקזיט
בוריס ג'ונסון לאחר השגת הסכם הברקזיט
ליז טראס (צילום: AP)
ליז טראס | צילום: AP

פני מורדונט, מועמדת נוספת לראשות המפלגה השמרנית וראשות ממשלת בריטניה, אומרת הבוקר כי היא "מאוד בטוחה בסיכוייה להפוך לראש הממשלה הבאה". למרות זאת, ההערכה היא כי היא זוכה לתמיכה נמוכה בהרבה ביחס לרישי סונאק ובוריס ג'ונסון. סונאק עצמו הכריז על כך שהוא "עומד להיות ראש ממשלת בריטניה הבא".