ההתקפות האוויריות על קייב: לפחות אדם אחד נהרג ושלושה נפצעו היום (שני) במתקפת מל"טים מתאבדים הרוסית על הבירה האוקראינית. 18 בני אדם חולצו עד כה מההריסות שנגרמו לאחר שארבעה מל"טים הפציצו כמה בניינים במרכז קייב.

"ב-13 השעות האחרונות, צבא אוקראינה הפיל לפחות 37 מל"טים אירניים מדגם שהאד-136 ושלושה טילי שיוט שנורו לשטחנו מעבר רוסיה", כך נמסר ממשרד הביטחון האוקראיני בעקבות המתקפה. 26 טילים שוגרו משטחים מדרום לאוקראינה ויורטו בעזרת טייסות חיל האוויר של צבא אוקראינה, 11 יירוטים נוספים נעשו בצפון המדינה ובמרכזה בתוך שעה אחת.

הפצצות רוסיות במרכז קייב, אוקראינה (צילום: AP)
הפצצות רוסיות במרכז קייב, אוקראינה | צילום: AP

עשרות מהמל"טים האיראניים ששיגרה רוסיה על אוקראינה, יצאו לפי טענות האוקראינים משטחה של בלארוס. באוקראינה העריכו כי מדובר במל"טים מתאבדים בסגנון "קמיקאזי", כך נמסר מלשכתו של נשיא אוקראינה זלנסקי.

על רקע התמיכה של ישראל ושל מדינות נוספות במערב, דמיטרי מדבדב, סגן ראש המל"ל של רוסיה ומי שכיהן כנשיא וכראש ממשלת רוסיה בעבר, הזהיר כי משלוחי נשק ישראליים לקייב "יהרסו את קשרי מוסקווה-תל אביב". במקביל - שר ההגנה של רוסיה הודיע כי כל המטרות בהתקפה היום הושגו.

המתקפה האווירית של רוסיה על קייב בירת אוקראינה (צילום: רויטרס)
המתקפה האווירית של רוסיה על קייב בירת אוקראינה | צילום: רויטרס
דמיטרי מדבדב, ראש ממשלת רוסיה (צילום: חדשות 2)
נשיא רוסיה לשעבר דמיטרי מדבדב: "משלוחי נשק ישראליים לקייב יהרסו את קשרי מוסקווה-תל אביב" | צילום: חדשות 2

הבוקר דווח כי קולות פיצוץ נשמעו בקייב סביב השעה 6:45 שעון אוקראינה, ואחת ההפצצות הייתה במרכז הבירה - זאת לפי הודעת ראש העיר בטלגרם. "כוחות חירום והצלה נשלחו לזירה", נכתב, "האזעקות נמשכות ואנו מבקשים מהתושבים להישאר במקלטים". עוד עדכן ראש העיר כי מספר בתי מגורים נפגעו במתקפה. 

 

"הרוסים חושבים שמתקפה זו תעזור להם", פרסם ראש המטה של זלנסקי, "אנו צריכים עוד יכולות הגנה אווירית כמה שיותר מוקדם, אין לנו זמן לבזבז. אנחנו צריכים עוד נשק על מנת להגן על השמיים שלנו ולהרוס את אויבנו". במקביל, דווח על נזק משמעותי במתקן תשתית בעיר רומני שבמחוז סומי.

רוסיה הזמינה 2,400 מל"טים בסגנון "קמיקאזי" מאיראן, כך טען זלנסקי. כלי שיט דגם שהאד-136 מסוגלים לסחוב ראשי נפץ של עד 50 ק"ג. עד כה המתקפות בעזרת כלי תעופה אלו התמקדו בהריסת תשתיות הסבירו בחיל האוויר במדינה.

המתקפה האווירית של רוסיה על קייב בירת אוקראינה (צילום: רויטרס)
המתקפה האווירית של רוסיה על קייב בירת אוקראינה | צילום: רויטרס

גובר החשש כי בלארוס תצטרף ללחימה

בימים האחרונים הולכים ומתרבים הדיווחים כי בלארוס, בעלת ברית חשובה של רוסיה, עשויה להצטרף בתוך זמן קצר ללחימה נגד אוקראינה. בתוך כמה ימים החלו להצטבר עדויות לא מעטות על כך שכוחות רוסיים גדולים החלו להגיע לבלארוס, ובין היתר מתרכזים גם בעיר גומל, הסמוכה לגבול עם אוקראינה. בשבוע שעבר פרסם משרד ההגנה במינסק הודעה רשמית על הקמת "קבוצת כוחות משותפת לצבא בלארוס וצבא רוסיה", במטרה לכאורה לעסוק באיומי טרור על המדינה.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא בלארוס אלכסנדר לוקש (צילום: רויטרס)
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא בלארוס אלכסנדר לוקשנקו, ארכיון | צילום: רויטרס
המתקפה האווירית של רוסיה על קייב בירת אוקראינה (צילום: רויטרס)
המתקפה האווירית של רוסיה על קייב בירת אוקראינה | צילום: רויטרס

עם פרסום ההודעה עלו החשדות כי מדובר בהכנה לאפשרות שבלארוס תצטרף ללחימה לצד פוטין, אולם הם לוו בספקנות גדולה, שכן צבאה של בלארוס נחשב לדליל וחלש יחסית, וצוין כי בלארוס תידרש לגיוס מילואים נרחב כדי לחזק את כוחותיה. ואולם, בתוך ימים אחדים החלו להתפרסם דיווחים בכלי תקשורת במדינה כי אכן נעשים ניסיונות סמויים להרחיב את הגיוס לצבא בלארוס.

העיתון הוותיק "נאשה ניבה" דיווח בתחילה כי "התקבלה החלטה עקרונית על גיוס לצבא בלארוס", תוך ציטוט כמה מבכירי הצבא שאמרו שהגיוס ייערך תחת כיסוי של "מבחני כושר", ובתחילה יגויסו תושבי הכפרים בלבד ולא תושבי הערים. יום לאחר מכן דווח כי נאסר על חיילי צבא בלארוס לעזוב את המדינה, למעט לנסיעות לרוסיה. במקביל, דווח כי קציני מילואים נקראו לחזור לשירות פעיל.