אוקראינה החלה הבוקר (רביעי) במתקפה חדשה במחוז חרסון, וצפויה להגדיל באופן ניכר את כמות השטחים המשוחררים מרוסיה. במקביל, רשויות הסיפוח הרוסיות במחוז חרסון הודיעו רשמית על תחילת מבצע הפינוי של 60-50 אלף תושבים במשך ששת הימים הקרובים. אתמול העניק גנרל סרגיי סורוביקין, המפקד הרוסי החדש של ה"מבצע" באוקראינה ריאיון חריג לטלוויזיה הרוסית, והודה כי המצב בגזרה "מתוח וקשה".

זמן קצר לאחר תחילת המתקפה הכריז פוטין במהלך כינוס במיוחד של מועצת הביטחון של רוסיה על הטלת משטר צבאי על כל ארבעת המחוזות שסופחו מאוקראינה. פוטין אמר: "בקייב מסרבים לכל משא ומתן, וממשיכים להפציץ את השטחים הרוסיים החדשים". בנוסף, הוא קרא לכל המחוזות ברוסיה לחזק את מערכי ההגנה שלהם על מתקני תשתית חיוניים, והאשים את הכוחות המיוחדים של אוקראינה בפיצוץ גשר קרץ'". 

החל משעות הבוקר מתרבים הדיווחים מטעם גורמים רוסיים במחוז חרסון על תחילת המתקפה האוקראינית באזור. באחת ההודעות שפורסמו באחד מערוצי הטלגרם המזוהים עם הבלוגרים הצבאיים הרוסיים נכתב: "אל תצפו לחדשות טובות מחרסון בזמן הקרוב, ככה זה במלחמה".

כוח אוקראיני בשטח (צילום: ANATOLII STEPANOV/AFP via Getty Images)
חייל אוקראיני על רקע תותח גבוזדיקה באזור דונייצק, 10 באוקטובר 2022 | צילום: ANATOLII STEPANOV/AFP via Getty Images

על פי הדיווחים הראשוניים מהלחימה באזור, כוחות הצבא האוקראיני החלו להתקדם באזור העיר בריסלאב שעל גדת הדנייפר, לא רחוק מעיר המפתח נובה קחובקה. עוד נמסר כי הצבא האוקראיני החל בהרעשה ארטילרית כבדה באזור, ונלחם בסיוע מל"טים רבים.

אתמול התראיין גנרל סורוביקין לכלי התקשורת ברוסיה ואמר כי "התפתח במחוז חרסון מצב קשה – האויב תוקף מבנים אזרחיים רבים ומתקני ציבור ותשתית". הוא הבהיר כי גשר אנטונובסקי וסכר נובה קחובקה על נהר הדנייפר נפגעו, וכי קיים קושי אמיתי לתספק את הכוחות בשטח.

המתקפה האווירית של רוסיה על קייב בירת אוקראינה (צילום: רויטרס)
המתקפה האווירית של רוסיה על קייב בירת אוקראינה | צילום: רויטרס

כזכור, רק לאחרונה הודיע נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על סיפוח ארבעה מחוזות באוקראינה, ובהם גם מחוז חרסון. בשבועיים האחרונים השיג צבא אוקראינה פריצת דרך חשובה בלחימה באזור, והצליח להתקדם כמה עשרות ק"מ דרומה, ולשחרר מאות קמ"ר של שטח שהיה נתון בשליטת רוסיה. על פי ההכנות והדיווחים של הרוסים באזור, ניכר כי כעת צפוי להתחיל שלב נוסף במערכה באזור הדרומי.

על פי ההודעה הרשמית של הרשויות הרוסיות בחרסון, יש לפנות את התושבים מאזור הגדה המערבית של נהר הדנייפר – לעבר הגדה המזרחית. עוד נמסר כי קיים חשש שהאוקראינים יפגיזו את הסכרים על הנהר באזור – ויציפו אזורי מגורים אזרחיים. צבא רוסיה הבהיר כי יש לפנות את האזרחים במטרה לייצב באזור קווי הגנה טובים ויעילים יותר נגד המתקפות האוקראיניות.

כוחות צבא אוקראינה (צילום: AP)
כוחות צבא אוקראינה | צילום: AP

השלטונות הרוסיים הודיעו כי הכניסה למחוז חרסון נחסמה לאזרחים, וכי הם נערכים להגנה על העיר מפני המתקפה של האוקראינים. "לא נוותר על חרסון בקלות. יש לנו מספיק משאבים להדוף את המתקפה האוקראינית ולשמור על העיר, ואפילו לצאת למתקפת נגד אם הסיטואציה הטקטית תאפשר זאת. בסך הכול רצינו להגן על חיי האזרחים". בין היתר דווח כי כל מבני ושירותי הממשל כבר פונו.

לאורך החודשים האחרונים הרבו הכוחות האוקראיניים להפציץ את כל נתיבי האספקה והלוגיסטיקה הרוסיים לעבר הגדה המערבית של נהר הדנייפר, והביאו להחלשה ניכרת של הכוחות הרוסיים המוצבים שם. על פי דיווח לפני כמה שבועות בניו יורק טיימס, כוחות הצבא הרוסי במקום ביקשו מפוטין אישור רשמי לסגת מהאזור, אך הוא סירב.

 

 

על פי ההערכות, עם פיצוץ גשר קרץ' המוביל לחצי האי קרים לפני כשבועיים – חלה פגיעה נוספת ביכולת של הצבא הרוסי לתספק את כוחותיו במקום, בעקבות העובדה כי תנועת הרכבות נעצרה לגמרי. פרשנים רבים מעריכים כי הסיכוי של הכוחות הרוסיים במחוז חרסון להצליח להדוף את המתקפות האוקראיניות נמוך למדי.

טנק של צבא אוקראינה במחוז חארקוב (צילום: AP)
טנק של צבא אוקראינה במחוז חארקוב | צילום: AP

לאורך הימים האחרונים ניכר היה שהמתקפה האוקראינית במחוז חרסון נעצרה כמעט לחלוטין, וניתן לייחס זאת לסיבות רבות, כולל השיבושים הרבים שדווח ברשת התקשורת "סטאר לינק" שבבעלות היזם האמריקני אילון מאסק. בימים האחרונים הבהיר מאסק כי למרות שהחברה בבעלותו מפסידה סכומי כסף גדולים על המשך הפעלת השירות באוקראינה, שהתברר ככה חשוב עבור הכוחות הלוחמים, הוא ימשיך לספק אותו ללא הפרעה.