תמונה אחת שווה אלף מילים: תמונת לוויין של יבשת אירופה חושפת את משבר האנרגיה החמור שאוקראינה ניצבת בפניו - בגלל תקיפות הטילים האינטנסיביות של רוסיה על מתקני התשתית האוקראיניים. התמונה מציגה את הערים המוארות של אירופה, כפי שהן נראות מהחלל, כמו גם את הבירה הרוסית מוסקווה והעיר סנט פטרבורג. לעומת שכנותיה - בלארוס, ליטא ואסטוניה, אוקראינה נותרת בעלטה בצל המלחמה ומזג האוויר הקר.

על רקע הפסקות החשמל,הנשיא זלנסקי אמר לעם האוקראיני כי  "פעם רצו להשמיד אותנו ברעב, עכשיו - בחושך ובקור. אי אפשר לשבור אותנו, האש שלנו לא תכבה. אנחנו ננצח שוב את המוות".
תמונות לווין של נאס"א: משבר האנרגיה באוקראינה (צילום: NASA‏, רויטרס)
תמונות לווין של נאס"א חושפות: כך נראה משבר האנרגיה באוקראינה | צילום: NASA‏, רויטרס

התקיפות הרוסיות בשבועות האחרונים מתרכזות בתשתיות החשמל והמים של אוקראינה, ומשאירות מיליוני תושבים מנותקים מזרם המים ומאספקת החשמל. רק ביום רביעי נהרגו 10 אנשים בתקיפות שכוונו למתקני התשתית, והפסקות חשמל נרחבות נרשמו באוקראינה ואצל השכנה מולדובה. שר האנרגיה של אוקראינה, גרמן חלושצ'נקו, אמר כי "הרוב המכריע של צרכני החשמל נותק מאספקה".

לצד זאת, האוקראינים מנתקים באופן יזום את זרם החשמל כדי לתקן את התקלות במתקני האנרגיה. נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, ביקש פעם נוספת מתושבי המדינה לחסוך בצריכת החשמל, והוסיף כי אנשי הרשויות עושים כל שביכולתם כדי לתקן את התקלות. 

חושך מוחלט בבירה קייב (צילום: AP)
חושך מוחלט בבירה קייב | צילום: AP
בחשכה כמעט מוחלטת: ניתוח נער שנפצע מהתקיפות (צילום: AP)
בחשכה כמעט מוחלטת: ניתוח נער אוקראיני בן 13 שנפצע מהתקיפות הרוסיות | צילום: AP

הפגיעות בתשתיות נרשמות באזורים נרחבים במדינה, בין היתר בבירה קייב. שם ראש העיר ויטלי קליצ'קו מעדכן כי מחצית מתושבי העיר מנותקים מחשמל. בתמונות שהגיעו מהעיר המערבית לבוב נראים תושבים יושבים לאור נרות, לא רחוק מהגבול של אוקראינה עם פולין. ראש העיר לבוב אנדריי סאדובוי צייץ השבוע כי "העיר נותרה ללא חשמל וייתכנו הפרעות גם באספקת המים". גם בחארקוב, העיר השנייה בגודלה באוקראינה, מנסים לתקן את התקלות, אך 100 אלף איש עדיין לא מחוברים לחשמל.

פינוי שלג באוקראינה (צילום: רויטרס)
פינוי שלג באוקראינה | צילום: רויטרס
לאחר ניתוק זרם המים: אנשים מתקבצים בברזים ציבוריים (צילום: AP)
לאחר ניתוק זרם המים: אנשים מתקבצים בברזים ציבוריים | צילום: AP

באירופה מנסים לעזור לאוקראינה להתחמם: נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר ליין שוחחה עם הנשיא זלנסקי. בציוץ בטוויטר כתב זלנסקי כי השניים דנו בשיתוף פעולה למען הבטחת יציבות האנרגיה באוקראינה. שרת החוץ הצרפתית קתרין קולונה אמרה כי פריז תשלח 100 גנרטורים לאוקראינה, ושר החוץ הברטי ג'יימס קלברלי הבטיח לקייב חבילת הגנה אווירית בשווי 50 מיליון פאונד כדי לסייע לאוקראינים בהגנה מפני ההפצצות הרוסיות.