כלי התקשורת המזוהה עם האופוזיציה 'איראן אינטרנשיונל' ומשדר מלונדון דיווח הלילה (בין שבת לראשון) כי ארבעה בני אדם נהרגו במהומות שפרצו אמש בכלא אבין שבטהראן. לפי הדיווח, ברגע שהמצב יצא משליטה, הסוהרים ירו באסירים ואף ריססו אותם בגז פלפל. מנגד, סוכנות הידיעות הרשמית אירנא ציטטה גורמים רשמיים שאמרו כי שמונה בני אדם נפצעו, אך איש לא נהרג במהומות.

עוד מדווחים באיראן אינטרנשיונל כי למרות קולות הירי במקום, "מפגינים מודאגים" צעדו לכיוון הכלא במחאה על היחס לאסירים. לפי הדיווח, השכונות הסמוכות לכלא הפכו ל"זירת התנגדות למשטר". בכלי התקשורת האופוזיציוני דיווחו כי השריפה במקום הייתה כל כך עוצמתית עד שנראתה ממרחק של מאות מטרים. במקביל ללהבות שנראו במקום, נשמעו גם קולות ירי עזים ופיצוצים.

לפי הדיווח, השרפה החלה אתמול בבוקר (שעון טהרן) בשעה 9:00. בשלב הזה "הסוהרים ירו על האסירים בזה אחר זה, ואז אזעקת הכלא נשמעה לראשונה", ולאחר מכן היא הופעלה עוד כמה פעמים. עוד דיווחו שנורו בין 200 ל-300 כדורים, וכי האסירים ניסו לפרוץ את אגף 2 של הכלא בחסות השרפה - אך הסוהרים הגיבו גם בירי גז פלפל, ומנעו זאת.

לפי דיווחים שונים במדינה, מספר לא ידוע של אסירים פונה לטיפול בבית החולים בגלל שאיפת עשן וגז, ובשל פציעות חודרות של קליעים. בבית החולים נקבע מותם של 4 אסירים, ולא ברור אם יש באירוע קורבנות נוספים.

שרפה פרצה בכלא אבין בטהראן (צילום: IRNA)
שרפה פרצה בכלא אבין בטהראן | צילום: IRNA
שרפה פרצה בכלא אבין בטהראן (צילום: IRNA)
שרפה פרצה בכלא אבין בטהראן | צילום: IRNA

עדי ראייה דיווחו שראו שחלק מהגג של הכלא קרס בעקבות הלהבות. אפילו סוהרים שהיו במקום כינו את המצב "קטסטרופה". משפחות של האסירים ואזרחים מודאגים הגיעו הבוקר לזירה, אך בשכונה היו שניסו להניא אותם מהלתקרב למקום כדי למנוע אסון.

 

 

העיתון "פארס" מדווח הבוקר כי קולות הפיצוצים שנשמעו אמש נגרמו לאחר שאסירים שייתכן שניסו להימלט - ניסו לחצות את שדה המוקשים שממוקם בהרים שמצפון לבית הכלא. אם הדיווח הזה נכון, סביר כי מספר הנפגעים גדול בהרבה משמונה פצועים ומחזק את הדיווח על כמה הרוגים לפחות.

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן התייחס הלילה לאירועים והמהומות והביע את הערכתו "לאומץ הלב של המפגינים האיראנים". הבוקר, משרד החוץ האיראני מתח ביקורת על דבריו ואמר כי מדובר בלא פחות מ"התערבות פנימית".

כלא אבין נחשב לאחד ממתקני הכליאה הקשים והידועים ביותר לשמצה באיראן, אפילו עוד בימי השאה מלפני המהפכה האיסלאמית ב-1979. כלא אבין מפורסם בכך שהוא מאכלס אסירים פוליטיים ומתנגדי משטר רבים, ובין היתר כלואים בו גם לא מעט בעלי אזרחויות זרות, כולל אמריקנים, צרפתים ועוד.