איראן הודיעה הבוקר (שלישי) על התקדמות נוספת בתוכנית הגרעין – בתגובה להחלטה נגדה מצד הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית. כלי התקשורת במדינה הודיעו כי איראן החלה להעשיר אורניום בשיעור של 60% במתקן הגרעיני התת-קרקעי בפורדו. לאחר שבתחילה הדבר דווח ברשת קטנה בלבד, בהמשך דיווחה גם סוכנות הידיעות אירנא על הצעד.

הצעד האיראני מגיע בתגובה ישירה להחלטה של מועצת הנגידים של סבא"א בשבוע שעבר – שקראה בתמיכת 26 מדינות לדחוק באיראן לשתף פעולה עם החקירות הפתוחות נגדה בעניין שרידי האורניום שנמצאו במתקנים לא מוכרזים בשטחה. איראן מסרבת לשתף פעולה ולהעניק תשובות "מספקות" מבחינתה של סבא"א, ובמהלך השיחות לחידוש הסכם הגרעין הציבה איראן את הדרישה לסגור אותן כתנאי לחידוש ההסכם – מה שככל הנראה מנע את ההתקדמות בעניין.

חשוב להזכיר כי על פי הסכם הגרעין (JCPOA|) המקורי שנחתם בין איראן למעצמות בשנת 2015 – חל איסור נרחב להעשיר אורניום בכל רמה במתקן הגרעיני בפורדו. אתמול העריך ראש אמ"ן, אלוף אהרון חליוה, במסגרת כנס שנערך במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) כי איראן "קרובה להעשיר אורניום בשיעור של 90%, גם אם ברמה סימבולית בלבד". לדבריו, תגובת המערב לצעד שכזה עשויה להיות "דרמה גדולה".

עוד מדווחים באיראן הבוקר כי במקביל לתחילת ההעשרה בשיעור של 60% בפורדו, החלו להזרים גז לשתי צנטריפוגות חדשות מסוג IR-2 ו-IR-4 במתקן התת-קרקעי בנתנז. בנוסף, על פי הדיווח, בימים הקרובים יוזרם גז לעוד שתי צנטריפוגות נוספות כאלה.