זרועו הארוכה של הקרמלין? אנטולי צ'ובאיס, מבכירי מקורביו לשעבר של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, אושפז אתמול (ראשון) בבית חולים באירופה בעקבות בעיה רפואית מסתורית וחשודה. האבחון הרפואי הראשוני קבע כי צ'ובאיס סובל מתסמונת גייאן-בארה, המוכרת גם כתסמונת דלקת רב-עצבית עולה חריפה.

מקורביו של צ'ובאיס סירבו למסור היכן בדיוק ברחבי אירופה הוא מאושפז, ככל הנראה בשל חשש לפגיעה בו. בשלב זה טרם ברור מה בדיוק מצבו הבריאותי, וכן מה גרם לו להידבק בתסמונת הנדירה. באופן טבעי, ההידרדרות במצבו הציתה גלי שמועות והצעות בנוגע לאפשרות שהורעל במכוון בידי הקרמלין ואנשיו של פוטין.

פוטין (צילום: AP Photo/Dmitri Lovetsky)
פוטין | צילום: AP Photo/Dmitri Lovetsky

בחודש מרץ, עם תחילת המלחמה, התפטר צ'ובאיס מתפקידו – הנציג הרוסי המיוחד ליחסים עם ארגונים ומוסדות בין-לאומיים – ועזב את רוסיה, בצעד שנראה לרבים כעריקה במחאה על המלחמה. עזיבתו את מוסקווה בחסות גלי הביקורת הגדולים נגד הפלישה לאוקראינה העיבה על תדמיתו של הנשיא פוטין, שביקש להציג חזית אחידה מבית בתמיכה בו.

אנטולי צ'ובאיס עלה לגדולות כבר בסוף ימיה של ברית המועצות, ולאחר פירוקה היה ראש הסגל של נשיא רוסיה הראשון בוריס ילצין. בעיני רבים הוא נחשב כאדם שאחראי יותר מכול על מכירת הנכסים הגדולה לאחר פירוק ברית המועצות – בעיקר לקבוצה גדולה של אוליגרכים. כיום, רבים מאותם אוליגרכים שהתעשרו באותה תקופה שאחרי המלחמה הקרה, נתונים לעיצומים אדירים מצד המערב בשל קשריהם עם פוטין והממשלה הרוסית.