חברת נת"ע הודיעה היום (שני) כי הותקפה במתקפת סייבר, ואתר החברה חווה עיכובים ושיבושים. על פי הודעתה הרשמית של החברה, "זוהתה הבוקר תקלה באתר האינטרנט של נת"ע". על פי ההודעה, התברר לאחר בדיקה כי "האתר הותקף באמצעות מתקפת עומס ביקושים (ODOS) מחו"ל. בנת"ע הבהירו אבטחת המידע באתר ויסתה את הביקושים, ולא נגרם כל נזק.

במקביל, הבוקר הודיעו גורמים איראניים ופרו-איראניים בערוצים שונים ברשתות החברתיות על מתקפה "על המטרו של ישראל". ההודעה החריגה, גם במושגים איראניים, זכתה ללעג רב ברשתות – וגולשים רבים לעגו להודעה, בטענה שלישראל כלל אין מטרו.

האירוע הבוקר מגיע על רקע מתיחות גוברת בין ישראל ואיראן בזירות רבות, ואחת מהן היא גם זירת הסייבר. כך לדוגמה, רק אתמול הודיעו באיראן על מתקפת סייבר שפגעה בארגון התרבות והתקשורת של הרפובליקה האיסלאמית. על פי הדיווח הזה, קבוצה גדולה של האקרים הובילה קמפיין נרחב נגד הארגון.

בעקבות זאת, לפחות שישה אתרים שונים נפלו ועוד 15 אחרים חוו בעיות קשות בפעילות השוטפת. בתוך זמן קצר התברר כי גורמי אופוזיציה איראניים הם אלו העומדים מאחורי המתקפה החריגה, ובין היתר הוצפו אתרים רבים בתמונות של מנהיגי קבוצות מחאה איראניים. למרות המתיחות העמוקה בין ישראל ואיראן, ניכר כי במקרה הזה אין קשר למעורבות ישראלית.

 

 

בשבוע שעבר התרחשה באיראן מתקפת סייבר נרחבת, שהביאה להשבתה של אחד ממפעלי הפלדה הגדולים באיראן הקשור למשמרות המהפכה. מדובר במפעל הפלדה השני בגודלו באיראן, ובתחילה דווח כי מתקניו לא ניזוקו כלל – אך בהמשך נמסר כי פעילותו הופסקה עד להודעה חדשה. קבוצת ההאקרים Predatory Sparrow קיבלה אחריות לתקיפה, והפיצה תיעוד מתוך המפעל שמראה כי ייתכן שכן נגרם נזק.

ביום חמישי חשפנו במהדורה המרכזית הקלטות דרמטיות, המציגות את ההיסטריה בקרב צוות המפעל בזמן המתקפה. הסרטון חושף את השניות הראשונות לאחר מתקפת הסייבר, ומראה את רגעי השיא כשמכונות היציקה מתחילות לעלות באש. אנשי ההצלה במקום נשמעו מנסים להזעיק עזרה באמצעות מערכת הקשר.

"אמרתם למכבי האש? תקראו למכבי האש", צועק אחד מהאנשים אל הלכודים בתוך המפעל. "דיווחתי", עונה אחד מהם. "בואו למעלה. אתם לא באים לקחת אותנו? מה אתם עושים?", קורא אדם אחר מתוך המפעל. "שנשפוך מים מלמעלה?", שואל אדם אחר – ונענה: "לא, לא. תשפוך מבפנים", כאשר ברקע זועקת האזעקה במקום.