שני האזורים הבדלניים במזרח אוקראינה, לוגנסק ודונייצק, מתכוונים לערוך בשבוע הקרוב משאל עם שבו יוחלט אם להסתפח לרוסיה – כך מדווחת היום (שלישי) סוכנות הידיעות רויטרס. משאלי העם מתוכננים להתקיים בין 23 ל-27 בספטמבר.

המהלך, שיוביל להסלמה בעימות בין מוסקבה לבין מדינות המערב, מגיע לאחר שרוסיה סובלת לאחרונה מהפסדים בשדה הקרב בצפון מזרח אוקראינה. ראש הרפובליקה העממית של דונייצק, דניס פושילין, כתב פוסט בפייסבוק שהופנה לנשיא פוטין: "אני מבקש ממך בהקדם האפשרי, במקרה שבו התשובה במשאל העם תצא חיובית, לשקול לספח את הרפובליקה העממית של דונייצק לשטחה של רוסיה".

עדיין לא ברור כיצד יתקיימו המשאלים, בהתחשב בכך שהכוחות הרוסיים שולטים רק בכ-60% מאזור דונייצק, ובמקביל הכוחות האוקראיניים מנסים לכבוש מחדש את לוגנסק.

טנק אוקראיני בחבל דונייצק, אוקראינה (צילום: reuters)
טנק אוקראיני בחבל דונייצק, אוקראינה | צילום: reuters
כוחות צבא אוקראינה עם שלל רוסי (צילום: AP)
כוחות צבא אוקראינה עם שלל רוסי | צילום: AP

מוקדם יותר היום אמרו גורמים רוסיים באזור דרום חרסון, שבו הרוסים שולטים בכ-95% מהשטח, שגם שם הם מתכוונים לערוך משאל עם דומה. על פי הדיווחים, הרשויות הפרו-רוסיות באזור זפרוז'יה גם צפויות להכריז על מהלך דומה.

אוקראינה וארה"ב הודיעו שמשאל העם מהסוג הזה הם הונאה ומהלך לא חוקי, והבהירו שהן ומדינות אחרות לא יכירו בתוצאותיו.

"רוסיה תוכל להשתמש בכל אמצעי ההגנה"

דמיטרי מדבדב, נשיא רוסיה לשעבר שהיום מכהן כסגן יו"ר מועצת הביטחון, אמר כי תוצאות משאל העם יהיו בלתי הפיכות והן יעניקו למוסקבה את הרשות לפעול ב"יד חופשית" כדי להגן על הטריטוריות שלה.

דמיטרי מדבדב, ראש ממשלת רוסיה (צילום: חדשות 2)
דמיטרי מדבדב | צילום: חדשות 2

"פלישה לתוך שטח רוסי היא פשע שמאפשר לך להשתמש בכל אמצעי ההגנה העצמית שעומדים לרשותך", כתב מדבדב בטלגרם. "זו הסיבה למה כל כך חוששים מהצעד בקייב ובמערב". מדבדב גם הדגיש כי אף ממנהיג רוסי לא יוכל להפוך בעתיד חוקתית את תוצאות משאלי העם.

יו"ר הדומא הממלכתית, הבית התחתון של הפרלמנט, אמר כי הוא יתמוך בשני האזורים הבדלניים אם יחליטו להצטרף לרוסיה.