שנים אחרי – וכשהוא חצה את גיל מאה: בית המשפט בגרמניה גזר היום (שלישי) 5 שנות מאסר על ג'וזף שוטס, בן 101, שהיה שומר לשעבר במחנה ריכוז. התובעים האשימו את שיטס הפנסיונר במעורבות ברצח של 3,518 אסירים במחנה זקסנהאוזן בין השנים 1942 ל-1945. בנוסף, הוא הואשם בסיוע לירי והרג של שבויי מלחמה סובייטים ורצח אסירים באמצעות גז רעיל.

גילו המופלג הופך אותו לאדם המבוגר ביותר שעמד אי פעם למשפט על פשעי הנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה.

הפושע הנאצי, שמתגורר כיום במדינת ברנדנבורג, טען לחפותו לאורך כל המשפט. הוא עשה זאת שוב אמש, רגע לפני פסק הדין כשאמר בתום ההליכים: "אני לא יודע למה אני כאן". בחקירה הנגדית שלו, הוא כי הוא "לא עשה כלום". לטענתו, הוא לא ידע על הפשעים העצומים שהתרחשו בזקסנהאוזן, ואמר שהוא היה עובד חקלאי באותו הזמן. לטענת התובעים, האיש בן ה-101 לקח חלק בפשעים כשומר במחנה "במודע וברצון".

ממרכז ויזנטל נמסר בתגובה לגזר הדין: "מרכז שמעון ויזנטל מקבל בברכה את הרשעתו של יוזף שוטס, ששרת כזקיף אס.אס. במחנה זקסנהאוזן במשך יותר מ-3 שנים. המרכז גם הביע שביעות רצון שהוא נידון ל-5 שנות מאסר, המקסימום שניתן לקבוע לפי החוק. שוטס הכחיש את שרותו בזקסנהאוזן, אך התביעה הוכיחה את שרותו הארוך כזקיף אס.אס. חמוש במחנה. המשרד הישראלי של מרכז שמעון ויזנטל סייע לתביעה על ידי איתור ניצולי השואה מהמחנה וגם קרובי משפחה מדרגה ראשונה של הקורבנות שיכלו להצטרף לתביעה לפי החוק הגרמני.

צייד-הנאצים הראשי של מרכז שמעון ויזנטל, ד"ר אפרים זורוף, שיבח את גזר הדין כדחייה חד-משמעית של נסיונותיו של שוטס להכחיש את שרותו כזקיף אס.אס בזקסנהאוזן. גם שיבח את מאמציו של עורך דין תומס וולטר שייצג את הניצולים וכן את קרובי הקורבנות שחלקם אותרו על-ידי מרכז ויזנטל".