"יוזמת הים השחור": רוסיה ואוקראינה חתמו היום (שישי) על הסכם, בערבות ובתיווך של טורקיה והאו"ם - שיאפשר את פתיחת הנמלים האוקראיניים בים השחור ליצוא חיטה ודשנים כימיים. ההסכם מגיע בצל החשש שגובר בחודשים האחרונים ממחסור עולמי בחיטה ובדגנים - מה שהוביל לעליות מחירים בעולם.

על פי המתווה, ספינות מלחמה אוקראיניות ילוו ספינות משא עם חיטה. במסדרון הימי הספינות יבדקו פיזית בידי כוח משימה טורקי - כדי לוודא שלא מוברח אמל"ח. בנוסף, רוסיה התחייבה לעצור את תקיפותיה על הנמלים בעת תנועת הספינות. נכון לעכשיו, אין צפי לתחילת יישום ההסכם.

שדות חיטה באוקראינה (צילום: AP)
ההסכם שמגיע - בצל החשש ממחסור עולמי בחיטה ובדגנים. ארכיון | צילום: AP

ההסכם מגיע כעבור חודשיים של שיחות שהתנהלו בתיווך של האו"ם וטורקיה, כדי לייצר "חבילה" שתחזיר את יצוא התבואה האוקראיני - תוך הקלה על משלוחי התבואה והדשנים הרוסיים למרות הסנקציות הקשות של המערב על מוסקווה.

 >> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן 

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר כי ההסכם סולל את הדרך להיקפים מהותיים של יצוא מזון מסחרי משלושה נמלים מרכזיים באוקראינה - אודסה, צ'רנומורסק ויוז'ני, כאשר האו"ם יקים מרכז תיאום שיפקח על יישום ההסכם. "היום יש מגדלור בים השחור - של תקווה, אפשרות והקלה על העולם שזקוק לכך יותר מתמיד", הוא אמר.

גוטרש קרא לרוסיה ולאוקראינה לעמוד בהסכם במלואו, והוסיף כי הצדדים הצליחו להתגבר על מכשולים ולשים בצד את הפערים. נשיא טורקיה ארדואן הוסיף כי ההסכם, שנחתם בתיווך טורקיה, יסייע במניעת רעב ויקל על האינפלציה במחירי המזון בעולם.