מתיחות ביחסים? נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן מתח היום (שני) ביקורת חריפה על ישראל לאחר מבצע "עלות השחר" בעזה. הנשיא הטורקי אמר בדברים שנשא כי "אין תירוץ להרג ילדים".

ארדואן אמר כי בטורקיה "מגנים את פעילות הכוחות הישראליים בעזה. אין שום תירוץ להרג ילדים". הוא הוסיף: "אנו עומדים לצד אחינו הפלסטינים".

"אנו משתמשים ביחסים המחודשים שלנו עם ישראל כדי להגן על הזכויות והחוקים של אחינו הפלסטינים", אמר ארדואן. "אנו מבהירים שהמקום הקדוש לנו, מסגד אל-אקצא, הוא הקו האדום שלנו. בימים האחרונים נקטנו עמדה ברורה נגד התקפות כוחות הביטחון הישראליים נגד עזה והאזרחים בעזה. אין תירוץ להרג ילדים. טורקיה עומדת לצד העם הפלסטיני ואחינו העזתים".

לפני יומיים בלבד פרסם משרד החוץ באנקרה הודעת גינוי לתקיפות הישראליות ברצועת עזה במסגרת מבצע "עלות השחר". "אנו מגנים בחריפות את התקיפות של ישראל בעזה. לא מתקבל על הדעת שאזרחים, כולל ילדים, מאבדים את חייהם במהלך ההפצצות הללו". עוד הוסיפו: "אנו מודאגים מההסלמה במתיחות באזור כתוצאה מהתקיפות וקוראים לסיום התקריות באופן מיידי".

 

אתמול פרסם משרד החוץ הטורקי גינוי נוסף - ובו מתח ביקורת גם על התקיפות בעזה וגם על ביקורו של חבר הכנסת איתמר בן גביר (הציונות הדתית) בהר הבית בט' באב. "נוסף על התקיפות של ישראל בעזה, שגרמו למותם של אזרחים וילדים, אנו מתעדכנים שחבר הכנסת איתמר בן גביר וקבוצות של יהודים קיצוניים עלו למסגד אל-אקצא תחת אבטחת המשטרה הישראלית".

 

ההצהרה התקיפה של ארדואן היום מגיעה לאחר תקופה שבה נראה היה כי היחסים בין אנקרה וירושלים עלו על דרך חדשה. לפני פחות מחצי שנה בלבד ביקר נשיא המדינה יצחק הרצוג בטורקיה - ונפגש עם הנשיא הטורקי ארדואן. לאורך השנה האחרונה שוחח ארדואן בטלפון כמה פעמים עם הנשיא הרצוג וראש הממשלה הקודם נפתלי בנט.

לאורך הדרך, לאחר התחממות היחסים שהחלה לאחר השבעתו של הרצוג לתפקיד הנשיא, עלו שאלות רבות בנוגע לתגובה אפשרית של טורקיה אם ישראל תידרש למבצע צבאי בעזה. כזכור, בחודש מאי 2018 גירשה טורקיה את שגריר ישראל באנקרה דאז, איתן נאה, על רקע הסלמת המתיחות בין ישראל לחמאס בעזה. 

בתוך כך, חשוב להזכיר כי לפני כשלושה שבועות הפציץ הצבא הטורקי במחוז דוהוק שבחבל הכורדי בצפון עיראק, וגרם למותם של 9 בני אדם, בהם גם כמה ילדים. בנוסף להרוגים, קרוב ל-30 בני אדם נפצעו בתקיפה.