"עצוב לי לוותר על התפקיד הכי טוב בעולם": ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הודיע היום (חמישי) על פרישה מתפקידו. "הגיע הזמן למנהיג חדש", הכריז בהצהרתו לתקשורת. "בימים האחרונים ניסיתי לשכנע את עמיתיי שלא כדאי להחליף את הממשלה - אך לצערי לא הצלחתי". הצעד הזה הגיע לאחר התפטרות המונית מממשלתו של שרים רבים ומחוקקים ממפלגתו שמרדו ואילצו אותו לפרוש.

עשרות מחברי המפלגה השמרנית שלא השתתפו במרד הגיעו לדאונינג 10 וקיבלו את ג'ונסון במחיאות כפיים עם יציאתו לתקשורת. "ברורה עכשיו הכוונה של המפלגה למנות ראש ממשלה חדש. אני רוצה לומר למיליוני האנשים שהצביעו לנו למפלגה השמרנית בפעם הראשונה ב-2019 - תודה לכם על הרוב שהענקתם לנו ועל ההצבעה שלכם".

ג'ונסון הסביר: "הסיבה שנאבקתי להמשיך ביומיים האחורנים בתפקידי זה לא רק בגלל שרציתי, אלא כי הרגשתי שזו חובתי, עבודתי, עבורכם - להמשיך לעשות את מה שהבטחנו ב-2019 כשנבחרנו. אני גאה מאוד בהישגים שלנו, ושדרשנו את הכוח בחזרה לאכוף את החוקים, ושעברנו את המגפה, שיצאנו הכי מהר באירופה מהסגר, ושהובלנו את התמיכה באוקראינה".

בוריס ג'ונסון בהצהרה (צילום: Dan Kitwood - Staff, GETTYIMAGES)
בוריס ג'ונסון בהצהרה | צילום: Dan Kitwood - Staff, GETTYIMAGES

"בימים האחרונים ניסיתי להסביר לעמיתיי שלא כדאי להחליף את הממשלה", סיפר ג'ונסון, "לצערי לא הצלחתי לשכנע אותם. המשכתי כי זו הייתה חובתי. המערכת שלנו תצמיח מנהיג חדש שיעזור לשפר את המדינה אפילו יותר. למנהיג הזה אני אומר: אתן לך כמה תמיכה שצריך. ולכם, האומה הבריטית: אני יודע שיש הרבה אנשים שנושמים עכשיו לרווחה ואני רוצה שתדעו שאני עצוב על כך שאני מוותר על העבודה הטובה בעולם".

ראש הממשלה המתפטר הודה למשפחתו ובוחריו: "אני רוצה להודות למשפחה שלי. להודות לשירותים הבריטיים ולכוחות הביטחון הנפלאים, לסוכנויות ולמפלגה. מעל לכל אני רוצה להודות לכם, העם הבריטי, על הפריבילגיה הענקית שהענקתם לי. רוצה שתדעו שמעתה והלאה ימשיכו לדאוג לצרכים שלכם". ג'ונסון סיכם: "להיות ראש ממשלה זה מלמד מאוד. טיילתי בממלכה וראיתי את היופי שלה ואת האנשים, את הבריטים שמוכנים לעזור בכל בעיה. אני יודע שאפילו אם דבר נראים קודרים, העתיד שלנו בהיר".

"איימו עליו שישנו את החוק"

בין המתפטרים הרבים היו 59 שרים ומחוקקים השייכים למפלגה השמרנית, מפלגתו של ג'ונסון, בטענה שאינו כשיר יותר למשול. שרים רבים התפטרו בשעות האחרונות והותירו את ג'ונסון בודד. בינתיים, מסקר מרכזי שפורסם בבריטניה מסתמן היורש של ג'ונסון - מזכיר ההגנה בן וולאס. 

לאחר ימים של מאבק על תפקידו, ג'ונסון ננטש על ידי רוב שריו וחברי מפלגתו, פרט לכמה מבעלי בריתו. "ההתפטרות שלו הייתה בלתי נמנעת", כתב סגן יו"ר המפלגה השמרנית, ג'סטין טומלינסון בטוויטר "כמפלגה עלינו להתאחד במהירות ולהתמקד במה שחשוב".

השמרנים יצטרכו כעת לבחור מנהיג חדש בתהליך שצפוי לארוך כחודשיים. לא היה ברור אם ג'ונסון ימשיך או יוכל להישאר בתפקיד בזמן שראש הממשלה החדש ייבחר. "בנוסף להתפטרותו מראשות המפלגה, הוא יהיה חייב להתפטר מראשות הממשלה", הדגיש חבר הפרלמנט השמרני ניק קייב, "אחרי שאיבד כל כך הרבה שרים, הוא איבד את האמון והסמכות הנדרשים כדי להמשיך".

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון (צילום: רויטרס)
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון | צילום: רויטרס

ג'ונסון איבד את תמיכתו בבת אחת, במהלך אחת מהיממות הסוערות ביותר בהיסטוריה הפוליטית של בריטניה בעשורים האחרונים, שהיו די סוערים גם ככה. אפילו שר האוצר נאדים זהאווי, שמונה לתפקידו רק ביום שלישי, קרא לג'ונסון להתפטר. זהאווי ושרי קבינט אחרים נועדו עם ג'ונסון ברביעי בערב והדגישו בפניו כי עליו ללכת: "גיים אובר".

13 המועמדים המובילים להחליף את ג'ונסון הם: מזכיר ההגנה בן וולאס שמוביל נכון לעכשיו בסקרים, שר האוצר המתפטר רישי סונאק, מזכירת המדינה לענייני חוץ וחבר העמים ליז טראס, חבר מפלגתו של ג'ונסון ג'רמי האנט, שר הבריאות המתפטר סאג'יד ג'אוויד, מזכירת הפנים פריטי פאטל, סגנו של ג'ונסון וחבר מפלגתו דומיניק ראב, מזכיר המדינה לשיכון מייקל גוב שהיה בין המורדים הראשונים ופוטר על ידי ג'ונסון, חבר הפרלמנט טום טוגדנהאט, שר החינוך נאדים זהאווי שהחליף באוצר את סונאק שהתפטר, פני מורדנט שכיהנה בעבר כמזכירת ההגנה, חבר המפלגה השמרנית מארק הרפר, היועצת המשפטית סואלה ברוורמן.

"אף אחד לא היה מוכן למלא את המשרות הפנויות"

על פי הדיווחים בבריטניה, לג'ונסון באמת לא נותרה ברירה. על פי חוקי המפלגה השמרנית הוא היה אמור להיות מוגן מהצבעת אי אמון בו אחרי ששרד הצבעה דומה בשבועות האחרונים. ואילו עכשיו, חברי מפלגתו אמרו לו שהם מתכוונים לשנות את החוק ושיש להם את הרוב הדרוש כדי ליזום הצבעה נוספת במטרה להדיח אותו. בעקבות זאת, ג'ונסון הבין ככל הנראה שאין לו סיכוי לנצח במאבק נוסף - והחליט לפרוש. 

מזכיר ההגנה הבריטי בן וולאס (צילום: רויטרס)
מסתמן כיורש. מזכיר ההגנה הבריטי בן וולאס | צילום: רויטרס

בתחילה, ג'ונסון סירב להתפטר ונראה היה שהוא מוכן להמשיך ולהיאבק. הוא פיטר את מייקל גוב, חבר בצוות השרים הבכיר שלו שהיה אחד המורדים הראשונים. פוליטיקאי אחר אף צוטט בעיתון ה"סאן" שמורדי המפלגה "יצטרכו לטבול את ידיהם בדם" כדי להיפטר מג'ונסון.

בחשבון הטוויטר שלו, קרא שר האוצר לג'ונסון להתפטר: "זה לא אפשרי וזה רק יחמיר: בשבילך, בשביל המפלגה השמרנית והכי חשוב מכל המדינה. אתה חייב לעשות את הדבר הנכון וללכת עכשיו". חלק מאלה שהחליטו להישאר בתפקידם, כולל שר ההגנה בן וואלאס, אמרו שהם עושים זאת רק כדי לשמור על ביטחון המדינה. הם הסבירו שההתפטרות ההמונית מציבה את הממשלה בפני סכנת שיתוק: "אף אחד לא היה מוכן למלא את המשרות הפנויות".

עלה לשלטון בזכות הברקזיט, צנח בתמיכה בעקבות שערוריות

בוריס ג'ונסון עלה לשלטון בבריטניה לפני כמעט שלוש שנים, הוא הבטיח לנהל את הברקזיט (עזיבת האיחוד האירופי) לטובתה של בריטניה. מאז, חלק מהשמרנים תמכו בהתלהבות בעיתונאי לשעבר ומי שהיה ראש עיריית לונדון, בעוד שאחרים, למרות ההסתייגויות, תמכו בו מכיוון שהוא הצליח לפנות לחלקים מציבור הבוחרים שבדרך כלל לא אהבו את השמרנים. אבל הגישה הלוחמנית וההתנהלות הכאוטית של ממשלתו, לצד שורת שערוריות גרמו לירידה בתמיכה בו בקרב אנשי המפלגה השמרנית. בבריטניה מדווחים שגם סקרי דעת קהל מראים שהוא כבר לא פופולרי בקרב הציבור הרחב.

הפרלמנט הבריטי (צילום: רויטרס)
הפרלמנט הבריטי | צילום: רויטרס

המשבר האחרון התרחש בעקבות חבר הפרלמנט כריס פינצ'ר, מי שהיה אמור לסייע לעשות סדר בקואליציה - ונאלץ להתפטר בגלל האשמות שהטריד גברים במועדון של חבר פרטי. ג'ונסון נאלץ להתנצל לאחר שהתברר שעודכן כי נגד פינצ'ר הוגשו בעבר תלונות קודמות על התנהגות מינית לא ראויה. ראש הממשלה טען שהוא "שכח". בנוסף, ג'ונסון עבר על כללי סגר הקורונה והשתתף במסיבות אלכוהול במעונו ובמשרדו ברחוב דאונינג, שעליהם התנצל מאוחר יותר. הוא גם מואשם כי לא עשה מספיק כדי להתמודד עם האינפלציה בממלכה, שמתמודדת עם עליה חדה במחירי הדלק והמזון.

קייר סטארמר, מנהיג מפלגת הלייבור באופוזיציה, אמר שהתפטרותו של ג'ונסון היא חדשות טובות עבור בריטניה - אך הייתה צריכה להתרחש מזמן. "הוא תמיד היה לא כשיר לתפקיד. הוא היה אחראי לשקרים, שערוריות והונאה בקנה מידה תעשייתי".