כיממה חלפה מאז נאם ראש הממשלה לפיד בעצרת הכללית של האו"ם והתייחס לסוגיית הסכסוך הישראלי-פלסטיני, וכעת (שישי) תורו של יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן לנאו"ם מול מנהיגי העולם. אבו מאזן השיב ללפיד מעל בימת העצרת וטען כי אין בישראל פרטנר שאפשר לדבר איתו, וכי ישראל הורסת את פתרון 2 המדינות. בנוסף, אבו מאזן הציג תמונות של ילדים שנהרגו בעזה, ודרש שישראל תודה ב"מעשי הטבח שביצעה" - ותתנצל.

הנאום המלא של לפיד בעצרת האו"ם

"אני מדבר בשם מיליוני פלסטינים שעברו את הנכבה", פתח אבו מאזן את נאומו. "יותר מחמישה מיליון פלסטינים חיים תחת כיבוש ישראלי יותר מ-54 שנים, המאמצים שלנו להגיע לשלום צודק לא נושאים פרי בגלל המדיניות הישראלית".

אבו מאזן באו"ם (צילום: AP)
אבו מאזן בנאומו באו"ם | צילום: AP

"זה ברור שישראל בחרה לא להיות חלק מתהליך השלום ולא להתייחס להסכמי אוסלו, היא חיבלה ועדיין מחבלת בפתרון שתי המדינות", האשים יו"ר הרשות הפלסטינית. "ישראל לא מאמינה בפתרון שתי המדינות, לכן אין לנו פרטנר בישראל שאיתו אפשר לדבר".

נאום רה"מ לפיד באו"ם (צילום: AP)
נאום רה"מ לפיד באו"ם | צילום: AP

"ישראל הפכה את היחסים בין הפלסטינים לישראלים לנכבשים ולכובש, ולכן אנחנו מתייחסים לישראלים ככאלה, ואנו דורשים מהקהילה הבינלאומית להתייחס למצב כפי שהוא", טען אבו מאזן בנאומו. "ישראל מעניקה חופש לצבא ולמתנחלים שהורגים את הפלסטינים, גונבים את המים והורסים את בתיהם". עוד הוסיף: "אנו רוצים לחיות בשלום עם ישראל, אבל איפה נבנה את המדינה שלנו? ההתנחלויות לוקחות 25% מהגדה המערבית"

אבו מאזן גם הזכיר בנאומו ארגונים קיצוניים כמו "להב"ה", וציין שיש להם נציגים בכנסת ישראל: "דורשים מהקהילה הבין-לאומית להגדיר את הארגונים האלה כארגוני טרור". עוד טען אבו מאזן כי העיתונאית שירין אבו עאקלה נהרגה מירי מכוון של צלף ישראלי: "ישראל יודעת את זה".

שירין אבו עאקלה, אבו מאזן, מחמוד עבאס, עיתונאית (צילום: פלאש 90)
העיתונאית שירין אבו עאקלה ואבו מאזן | צילום: פלאש 90

אבו מאזן אמר שישראל מחליטה שרירותית אילו ארגונים הם ארגוני טרור ואז הורסת את משרדיהם. "מאז שישראל הוקמה היא מבצעת פשטים נוראיים נגד עמנו: הריסת מאות כפרים, גירוש התושבים, הם גירשו 950 אלף פלסטינים שהפכו פליטים, ולא 200,000 כפי שישראל טוענת", אמר יו"ר הרשות הפלסטינית.

"חברי העצרת הכללית, מועצת הבטחון, תגידו לי , למה אנחנו עדיין תחת כיבוש? למה אנו ממתינים?", תהה אבו מאזן מעל בימת האו"ם. ""האם אנו צריכים להמתין מאה או אולי מאתיים שנה? אנחנו העם היחיד שחי תחת כיבוש".

_OBJ

"האו"ם החליט מאות החלטות בנוגע לפלסטין - אף אחת מהם לא יצאה אל הפועל, אף אחת מהן", תקף אבו מאזן. "אנו רוצים שיתחילו למלא החלטות שעליהן הארגון הזה החליט. זו זכותנו, תמלאו את ההחלטות האלה ותודיעו לנו , זה אפשר - או שתמשיכו להתעלם מאיתנו כמו שעשיתם עד היום".

אבו מאזן גם תקף את טראמפ, שביטל החלטות בנוגע לפלסטינים שהתקבלו באו"ם וע"י הממשל האמריקני: "אם לא נקבל זכות של חברים שווים, כפי שביקשנו, אם לא יופסק הכיבוש, נחזור ונבקש מהעצרת הכללית להבטיח את עצמאותנו וחירותנו - יש לנו זכות לקוות, אנו חיים על התקווה הזו".

"דברי לפיד וביידן - התפתחות חשובה"

"ניסינו לעשות הכל כדי להחזיר את ישראל לשולחן המו"מ, ישראל סירבה ועדיין מסרבת לתנאים שנקבעו", טען אבו מאזן. "רוצים שיגנו עלינו , אני מבקש , הגנו עליהו - אנחנו לא נגרר לאלימות ולטרור, נלחם בטרור , אבל אנא, הגנו עליהנו מאלימות כפי שאתם עושים עם מדינות אחרות שמפגינות תוקפנות".

עוד התייחס ישירות לדברי לפיד בנאומו אמש ואמר: "הקשבתי לביידן וליאיר לפיד ולמנהיגים אחרים שתומכים בפתרון שתי המדינות - אנו מודים על זה, זו התפתחות חשובה, אבל המבחן האמיתי עוד לפנינו - שמענו מספיק החלטות ומילים, המבחן האמיתי יהיה שהממשלה הישראלית תחזור לשולחן המו"מ מיד".

בסוף נאומו אמר אבו מאזן כי "הכיבוש יסתיים מאוחר או מוקדם. בואו נקדם את זה כדי להגיע לשלום צודק ונמנע מעוד קורבנות. אנו עייפים, יש לכם פתרון? אני צריך פתרון". 

בנאומו אמש רה"מ לפיד התייחס לסוגיית הסכסוך הישראלי-פלסטיני במעין הצבת חזון או פתרון עתידי, ולא כמשהו שניתן לקדם כעת. לדברי מקורביו, לפיד סבור שבטווח הזמן הקרוב אי אפשר להגיע להסכמים עם הרשות בשל חולשתה וחוסר המוכנות הפוליטית בשני הצדדים - אך הוא כן חושב שיש להציב במרכז את חזון שתי המדינות כדי לייצר תקווה לעתיד.

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן כתב בחשבון הטוויטר שלו כי הוא "מברך את ראש הממשלה לפיד על נאומו בעצרת הכללית של האו"ם". ביידן ציטט מדבריו של לפיד: "הסכם עם הפלסטינים על בסיס שתי מדינות לשני עמים הוא הדבר הנכון לעשות". בסוף הציוץ בטוויטר הוסיף ביידן: "לא יכולתי להסכים יותר".