פשיטת הענק על הכת הקיצונית "לב טהור": כ-80 לוחמי הכוחות המיוחדים פרצו בסוף השבוע למתחם בגואטמלה – כפי שפורסם לראשונה ב-N12 - וחילצו את חברי הכת שהיו שבויים אי שם ביערות. שני מנהיגים נעצרו וצפויים לעמוד לדין, שניים אחרים עזבו לפני כיומיים ולא נתפסו.

הסוף הטוב של הסיפור מתרחש כאשר גבר צעיר מחזיק בזרועותיו את הבן הקטן שלו, שחולץ סוף סוף מזרועותיה של כת "לב טהור": בסוף השבוע הם התאחדו ובערב החג (ראשון) הם כבר הגיעו לנתב"ג. מדובר בישראל עמיר, שעמד במוקד כתבת "עובדה". הוא גדל אי שם בגואטמלה, בתוך הכת הפנאטית הזאת, שרבניה כפו חוקי צניעות ומשמעת ברזל.

ישראל הצליח לייצר ספקות שפרמו את שטיפת המוח של הרבנים, הוא שאל שאלות, הוא יצר קשר עם הדודים שלו בארץ - וזה השלב שבו הבמאית לימור פנחסוב וצוות "עובדה" נכנסו לתמונה: לימור תיעדה לפני שלוש שנים את מסע הבריחה המדהים של ישראל, וליוותה אותו כל השנים מאז, כשהוא נחוש לחלץ את הילד הקטן שנשאר מאחור. הוא הצליח לגייס חבורה של יוצאי מוסד, על רקע דיווחים שראשי הכת מנסים להבריח את אנשיהם, גם את הילדים הקטנים, לאיראן.

המבצע חובק העולם שהצוות ניהל - כולל מעקבים חשאיים וניסיון להחדיר את ישראל בחזרה לכת - הגיע לשיאו ביום שישי האחרון: אנשי "לב טהור" מאותרים בעיר טפאצ'ולה בדרום מקסיקו, לא רחוק מגבול גואטמלה. בשעה 5:45 בבוקר ניתן האות: כוח מיוחד של המשטרה המקומית, מלווים באנשי רווחה, פושט על המתחם, והמבצע מתחיל. 

ישראל עמיר ובנו בדרכם לישראל (צילום: משרד החוץ)
ישראל ובנו בדרכם לישראל, בסוף השבוע: "שנה טובה" | צילום: משרד החוץ

לפי דיווחים מקומיים 17 משפחות עוכבו: שניים מראשי הכת נעצרו וצפויים לעמוד לדין במקסיקו, בחשד לסחר בבני אדם וביצוע עבירות מין קשות. לאחר הפשיטה מיהרו הרשויות להפריד את הקטינים מהבוגרים מהחשש שיאונה להם רע. הילדים, לצד אימותיהם, הועברו למתקן הגירה של משרד הרווחה של מקסיקו.

אנשי משרד החוץ לקחו, לאורך כל הדרך, חלק פעיל במאמץ הזה: קונסול ישראל במקסיקו, ליאור בצוב , סייע בזיהוי הישראלים שהיו במקום בערב שבת; וישראל - הוא בילה את החג, סוף סוף, עם הילד הקטן שלו, והוא מספר היום ללימור פנחסוב שזה היה החלום האחד שלו, מרגע שברח - להציל את בנו ממה שישראל עצמו חווה שם. "לא יכולתי להשאיר אותו שם", הוא אומר.

ישראל עמיר ובנו בישראל (צילום: לימור פנחסוב, "עובדה")
לאחר הנחיתה בנתב"ג | צילום: לימור פנחסוב, "עובדה"

עם זאת חשוב להזכיר: יש ישראלים נוספים שחולצו מהכת, הם עדיין במקסיקו, ומחכים לאישור לשוב לישראל. הם בוגרים יותר, וזה הליך מורכב  - וצריך לקוות שגם להם יהיה סוף טוב. בירושלים מנסים כעת לשכנע את נשות הכת וילדיהן לשוב לארץ לבני המשפחה המורחבת, או שיעמדו בפני גירוש של הרשויות במקסיקו.

סיקור נרחב: 

חברי כת "לב טהור" נעצרו, ישראל הצליח לחלץ את בנו

ישראל עמיר בתגובה ראשונה: "מרגע שברחתי – חלמתי להציל את בני מהסיוט בכת"

80 איש שפשטו, ראיות מפלילות שנאספו - וזיהוי הילדים: כך התנהל המבצע נגד "לב טהור"