הודעתו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין היום (רביעי) על הרחבת הגיוס למלחמה באוקראינה עוררה בהלה ותכונה רבה בתוך רוסיה עצמה. כך למשל, דווח כי בתוך שעות בודדות אזלו כל כרטיסי הטיסה החד-כיווניים מחוץ לרוסיה, ובמקביל – כוחות שיטור מיוחדים קיבלו הנחיה מיוחדת להיכנס לכוננות, מחשש למהומות והפגנות נגד המלחמה באוקראינה.

בנאום מיוחד שנשא היום פוטין, על רקע המכות האחרונות שסופג צבא רוסיה בלחימה במזרח אוקראינה – הוא הודיע שחתם על צו גיוס חלקי – והבהיר כי משרתי מילואים רבים יזומנו, יזכו להכשרה צבאית – ויישלחו לשדה הקרב. שר ההגנה סרגיי שויגו הודיע כי עוד היום יזומנו כ-300 אלף משרתי מילואים.

נשיא רוסיה פוטין משתתף במצעד חיל הים (צילום: Getty Images)
צילום: Getty Images

פחות משלוש שעות לאחר ההודעה הבוקר, דווח בסוכנות הידיעות רויטרס כי כל כרטיסי הטיסה מחוץ לרוסיה אזלו ונמכרו ב"סולד אאוט". היעדים המובילים הם איסטנבול בטורקיה וירוואן בארמניה, שניים מבין היעדים הבודדים בעולם שמתירים לאזרחי רוסיה לטוס אליהם ללא צורך להמתין לויזה – וכל הטיסות אליהם אזלו תוך זמן קצר.

גוגל מדווחת כי מנוע החיפוש "Google Trends", המנטר את החיפושים המובילים ברשת, מצא כי בקרב אזרחי רוסיה בולט הבוקר החיפוש "כיצד לעזוב את רוסיה", וכן הצביע על זינוק בשימוש באתר Aviasales – האתר המוביל ברוסיה לרכישת כרטיסי טיסה. גם טיסות נוספות מרוסיה הכוללות חניית ביניים, כמו למשל בטביליסי בגיאורגיה – אזלו בתוך זמן קצר. הבהלה לטיסות גרמה לזינוק דרמטי במחירים – שהגיעו לכ-300 אלף רובל (כ-5,000 דולרים).

במקביל, באחד מערוצי הטלגרם הפופולריים ביותר ברוסיה, בעל תפוצה של מאות אלפי עוקבים, דווח כי המשטרה המקומית נערכת למהומות והפרות סדר בעקבות ההודעה על הרחבת הגיוס. הערוץ BAZA דיווח כי כוחות שיטור מיוחדים כבר הוכנסו לכוננות מחשש לאירועי מחאה גדולים – שמאז הימים הראשונים למלחמה לפני יותר מחצי שנה כמעט ולא נראו ברוסיה בסדרי גודל מהותיים.

 

 

הדיווח הזה מגיע במקביל להודעה שמופצת ברשתות החברתיות ברוסיה בשעות האחרונות - בקריאה לצאת הערב להפגין נגד ההחלטה בערים רבות בשעה 19:00. "פוטין הכריז על גיוס חלקי ברוסיה. משמעות הדבר היא שאלפי גברים רוסים - אבותינו, אחינו ובעלינו - ייזרקו אל מטחנת הבשר של המלחמה. למה שהם ימותו? למה אימהות וילדים יזילו דמעות? בשביל הארמון של פוטין?", נכתב.

המלחמה באוקראינה, טנק רוסי שנותר בשטח הכבוש (צילום: cnn)
המלחמה באוקראינה, טנק רוסי שנותר בשטח הכבוש | צילום: cnn

ההודעה הבוקר הגיעה לאחר תקופה ארוכה שבה דחו בקרמלין מכול וכול את האפשרות לגייס כוחות נוספים למלחמה באוקראינה. לאורך שבועות ארוכים ביקשו ברוסיה לשדר "עסקים כרגיל" והבהירו כי למרות ההתקדמות האוקראינית, לא צפוי שינוי במטרות הלחימה הרוסיות. אחת ההערכות הרווחות הייתה כי ברוסיה נמנעים מהרחבת הגיוס למלחמה בשל חשש מתסיסה פוליטית.

במקביל לזעזוע שגרמה ההודעה הרוסית בתוך רוסיה עצמה, ברחבי העולם נשמעו שורת גינויים ודברי ביקורת נגד הצעדים של פוטין. שגרירת ארה"ב באוקראינה ברידג'ט ברינק אמרה כי הצעד הרוסי מהווה סימן לחולשה, וסגן הקנצלר בגרמניה אמר שמדובר ב"צעד שגוי".

שר ההגנה הבריטי בן וואלאס אמר כי "העובדה שפוטין לא עומד במילה שלו שלא לגייס מילואים מעידה על כישלון הפלישה הרוסית לאוקראינה. הוא ושר ההגנה שלו שולחים עשרות אלפים מאזרחיהם למות ולהיפצע, ואין כמות תעמולה שתצליח להסתיר את העובדה שאוקראינה מנצחת במלחמה, שהקהילה הבין-לאומית מאוחדת מאחוריה ושרוסיה הפכה להיות מנודה באופן גלובלי".

ההתרחשויות בחזית (צילום: JUAN BARRETO/AFP via Getty Images)
המלחמה באוקראינה: חרקוב, ספטמבר 2022 | צילום: JUAN BARRETO/AFP via Getty Images

ראש ממשלת הולנד מארק רוטה אמר כי ההודעה הרוסית מהווה "סימן לפאניקה", והבהיר כי על אירופה להישאר מאוחדת מאחורי אוקראינה. במקביל, ליטא העלתה את רמת הכוננות הצבאית שלה "כדי למנוע פרובוקציות מהצד הרוסי", כך כתב בפייסבוק שר ההגנה המקומי. "מאחר שהגיוס הצבאי של רוסיה יתבצע גם באזור קלינינגרד, בשכונה שלנו, ליטא לא יכולה רק לצפות מנגד".

מנהיג האופוזיציה הרוסית אלכסיי נבלני הצליח לשחרר וידאו שלו ממתקן הכליאה שבו הוא נמצא ואמר כי הגיוס רוסי למלחמה באוקראינה יהיה "טרגדיה אדירה". לדבריו, התוצאה של המהלך תסתיים בכמות אדירה של הרוגים. "במטרה לשמר את הכוח האישי שלו, פוטין פלש למדינה שכנה, הורג אנשים וכעת שולח כמות עצומה של אזרחים רוסים לשדה הקרב", כך אמר לפי דיווח בסוכנות הידיעות AFP.