נמשכת חקירת פרשת המטוס האיראני-ונצואליאני שנתפס לפני כשבועיים וחצי בארגנטינה. אמש (רביעי) הודיעה התביעה כי הושלמה חקירת מכשירו הסלולרי של הטייס האיראני של המטוס, גולאם-רזא גאשמי, לאחר שנפרץ על ידי הרשויות המקומיות. על פי הדיווח, במכשירו נמצאו ראיות הקושרות אותו למשמרות המהפכה, ומחזקות את החשדות בנוגע לכוונות צוות המטוס לעסוק בפעילות טרור.

בתום חקירת מכשירו הסלולרי של גאשמי נמסר כי נמצאו בו תמונות של טנקים, טילים וכן דגלי ישראל עם כיתוב מבזה נגד ישראל והציונות עליהם. בנוסף, נמצאה תמונה שלו עצמו, בגיל צעיר יותר, שנטען כי הוא נראה בה בבירור כלוחם בכוח קודס של משמרות המהפכה. בשבוע שעבר נתפס הטלפון יחד עם מסמכים וראיות נוספים שנלקחו על ידי גורמי החקירה בארגנטינה.

חברי צוות המטוס בארגנטינה (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
חברי צוות המטוס בארגנטינה | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים
הטייס האיראני גולאם-רזא גאשמי (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
הטייס האיראני גולאם-רזא גאשמי | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

במקביל לממצאים, הודיעה התובעת בחקירה, ססיליה אינקרדונה, כי לפי שעה היא אינה מסוגלת לשלול מעורבות בטרור של אנשי הצוות של המטוס שנעצרו ב-6 ביוני. היא ציינה כי בהתאם לכיוון החקירה הזה, נבדק אם הכסף והציוד שנתפסו על המטוס שנחת בארגנטינה נועדו כדי לסייע להוציא לפועל פיגוע.

התובעת הבהירה כי קיימות נסיבות חשודות רבות הנוגעות לנחיתת המטוס בארגנטינה, שמחייבות אותה לחשוד שמדובר בטיסה שהייתה חלק ממעורבות באירוע טרור גדול. היא אישרה כי נבדק החשד שפעולת הטרור שנבדקת הגיעה בהוראה ישירה מהמשטר האיראני בטהראן.

איקרדונה הציגה שורת ממצאים הקושרים את המטוס לאיראן, למרות שתיאורטית הוא רשום על שמה של חברת "Emtrasur" מוונצואלה, ונטען כי בעבר היה שייך לחברת "קאשם אייר", המזוהה עם משמרות המהפכה – ושמה נקשר במעורבות בפעילות טרור, כולל העברת משלוחי נשק לסוריה. העובדה הזאת, לטענתה, מתנגשת עם הרישומים כי המטוס הועבר לאחזקתה של חברת התעופה הוונצואליאנית כבר בחודש ינואר.

ישראל הודתה על עיכוב מטוס איראני
ישראל הודתה על עיכוב מטוס איראני

התובעת הארגנטינאית חשפה כי בפעולות החקירה מעורב גם גורם מטעם ה-FBI בארה"ב. לטענתה, ארה"ב סיפקה לחקירה כמה ראיות חשובות, והתביעה תדרוש מה-FBI להרחיב את מעורבותו ולשלוח חומרים נוספים שעשויים לסייע בחקירה.

בשבוע שעבר פרסמה שגרירות ישראל בבואנוס איירס הודעה בספרדית עם הלוגו של מדינת ישראל, ובה היא הודתה לרשויות בארגנטינה על הטיפול המהיר בעיכוב המטוס האיראני-ונצוליאני, שמאז שנחת בארגנטינה מעוכב במדינה. 

לדברי השגרירות, לפני כחודש סוכל פיגוע בבוגוטה שבקולומביה נגד אנשי עסקים ישראלים. במקביל, הטלוויזיה הארגנטינאית פרסמה תמונות של טייסי המטוס האיראני. על פי כלי התקשורת, מבין 14 הוונצוליאנים שהיו במטוס יש לפחות 5 אנשי צבא לשעבר, ואחד מהם השתתף בניסיון הפיכה.