עכשיו זה רשמי: ממשלות פינלנד ושוודיה הגישו הבוקר (רביעי) בקשה רשמית להצטרף לברית נאט"ו. ההחלטה בשתי המדינות היא חשובה במיוחד משום שהיא מביאה לסיומה של מסורת נייטרלית בת מאות שנים - וכעת הן הכריעו על הצטרפות לברית ההגנה, על רקע הפלישה הרוסית לאוקראינה.

אתמול הצביע הפרלמנט בפינלנד ברוב מוחץ על ההחלטה, עם 188 חברי פרלמנט שתמכו ו-8 בלבד שהתנגדו. לפינלנד גבול באורך 1,300 ק"מ עם רוסיה, והיא הודיעה על כוונתה להצטרף לברית כבר בשבוע שעבר. זמן קצר לאחר מכן החלה רוסיה להשמיע איומים בעניינה של פינלנד, וכמה גורמים אמרו כי עם הצטרפותה לנאט"ו תהפוך פינלנד ל"מטרה לגיטימית".

בשוודיה, הפרלמנט כבר אישר את ההחלטה להגיש בקשה להצטרף לנאט"ו כבר לפני כמה שבועות, אולם הממשלה בסטוקהולם החליטה להמתין לפינלנד. בשבוע שעבר אמרה ראש ממשלת שוודיה מגדלנה אנדרסון כי הם יהיו חייבים לקבל ערבויות ביטחוניות ממדינות המערב מרגע הגשת הבקשה ועד אישור החברות בברית.

>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן

כעת, לאחר הגשת הבקשה, נדרש אישור מלא של כל אחת מעשרות המדינות החברות בנאט"ו. בשבוע שעבר הודיע נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן כי הוא מתנגד לצירופן של שוודיה ופינלנד לנאט"ו, מאחר והן מארחות את מפלגת ה-PKK הכורדית בשטחן - הנחשבת לארגון טרור בטורקיה. השבוע תכננו שרי החוץ של שתי המדינות הצפוניות להגיע לאנקרה כדי לדון בסירובה של טורקיה, אך ארדואן אמר כי "הם אינם צריכים לטרוח להגיע".

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (צילום: רויטרס)
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין | צילום: רויטרס

ההחלטה של שוודיה ופינלנד להצטרף לנאט"ו היא לא פחות ממכה עבור נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. כזכור, אחת הסיבות המרכזיות שהובילו את רוסיה לפלוש לאוקראינה ולהשתתף במלחמה עקובה מדם שהסבה אבדות גדולות הוא רצונה של קייב להצטרף לברית נאט"ו, עם הודעתו של פוטין כי הוא מסרב לנוכחות כוחות הברית בגבולותיו.