כמעט חודשיים לאחר שהתרסק במזרח סין, גורמים המעורים בחקירת התרסקות מטוס בואינג 800-737 של חברת "צ'יינה איסטרן איירליינס" – מישהו גרם לו לצנוח אל הקרקע בכוונה תחילה. חוקרים אמריקנים שהצטרפו לצוות החקירה הסיני של האסון, שבו נהרגו 132 נוסעים ולא נמצאו ניצולים, אמרו כמעט בוודאות שהסיבה היא פעולה מכוונת של אדם שהיה בקוקפיט.

ב-21 במרץ שייט מטוס הבואינג בגובה רב, כשלפתע הוא החל לצנוח בצורה אנכית לחלוטין – עד שלבסוף התרסק במהירות עצומה לתוך ההרים. החוקרים אמרו שהמידע שעלה מחקירת הקופסה השחורה מעיד על כך שהתקבלה הוראה לבקרי השליטה של המטוס ש"דחפה אותו לצלילה פטאלית".

"המטוס עשה את מה שנאמר לו לעשות על ידי מישהו בקוקפיט", אמר גורם המקורב לחוקרים האמריקנים המשתתפים בחקירת ההתרסקות. הוא הוסיף ואמר כי לפי שעה הרשויות בסין המובילות את החקירה לא מצאו כל עדות לתקלה טכנית ולבעיות שעשויות היו להביא לאובדן שליטה על המטוס. גורמי החקירה מסרו כי דגם המטוס שהתרסק נחשב לאחר המטוסים בעלי הרקורד הבטיחותי הטוב ביותר, מה שעשוי ללמד גם כן על הסיכוי הנמוך שהמטוס התרסק בשל כשל טכני.

כל מהלכי החקירה עד כה הובילו את צוות החוקרים להבין כי יש להתרכז בממצאים שיוכלו ללמד על פעולות הטייס ברגעים שלפני ההתרסקות. בנוסף, על הפרק קיימת גם אפשרות כי אחד הנוסעים, או כל אדם שאינו מבין טייסי המטוס, התפרץ לתא הטייס וגרם במזיד או בשוגג להתרסקות המטוס.

בתגובה לפניות כתבים, מסרו בחברת התעופה "צ'יינה איסטרן איירליינס" כי אין בידיהם כל ראיה לכך שצוות המטוס עשוי היה לגרום להתרסקות ואומרים שלא היו עם אנשי הצוות כל בעיות שהיו מוכרות לחברה. החברה חזרה על דברי בכיריה לאחר ההתרסקות, לפיהם הטייסים היו במצב בריאותי וכספי טוב ולא מוכרות כל בעיות הקשורות לבני משפחותיהם.

בתשובה לשאלה על אפשרות של התערבות של אדם חיצוני שפרץ לתא הטייס וגרם להתרסקות אמרו בחברה כי זה הסבר "שאינו משכנע" מבחינתם. בנוסף, הם ציטטו את הודעת הרשויות הסיניות מ-25 במרץ, לפיה לא התקבל כל מסר חירום מהמטוס שעשוי היה להעיד על מקרה שכזה. החוקרים האמריקנים שמסרו את מרבית פרטי החקירה סייגו את דבריהם, ואמרו כי הרשויות הסיניות לא מגלות להם את כל המידע מהחקירה.

על פי הדיווחים וניתוח מסלול הטיסה, נראה שהמטוס שייט בתחילה בגובה של 29,100 רגל לפני שהחל לצנוח, התייצב לרגע בגובה של 7,000 רגל – ואז צנח בשנית עד שהתרסק על הקרקע. על פי ההערכות, כל תהליך ההתרסקות התרחש במשך פחות מדקה – מה שמצביע על מהירות הנפילה ועשוי לאשש את התיעוד שפורסם.