בכירים באיראן הודו כי הפעולות של ישראל ברפובליקה האיסלאמית ערערו את היציבות בהנהגת המדינה, כך דווח בניו יורק טיימס. סגן נשיא איראן לשעבר, מוחמד אבטאהי, התייחס לחיסולים המסתוריים שהתרחשו באיראן בחודשים האחרונים וכן לשינויים בהנהגה. "פרצות הביטחון בתוך איראן והיקף הפעולות העצום של ישראל ערערו את ארגון הביון החזק ביותר שלנו", הודה. הוא הוסיף כי "ממד הביטחון שלנו תמיד היה הסלע של הרפובליקה האיסלאמית והיא נפגעה בשנה האחרונה".

סיקור נרחב ב-N12

בכירים באיראן הודו כי רשת הריגול הישראלית חדרה עמוק לכל מעגלי הביטחון האיראניים. יועץ לממשלה ואדם נוסף המשויך למשמרות המהפכה סיפר כי ראש ארגון המודיעין של משמרות המהפכה, חוסין טא'אב היה נתון בלחץ מסיבי לחסל את רשת המרגלים הישראלית שנטמעה באיראן - ולתקוף חזרה. בעקבות כישלונו, הוא הוזז מתפקידו.

גורמים איראנים סיפרו כי מעצרו של בריגדיר גנרל עלי נאסירי, מפקד בכיר במשמרות המהפכה, שנחשד בריגול לישראל, בשילוב ההתקפות המתמשכות מצד ישראל, הביאו ל"רעידת אדמה" בהנהגה בטהראן. גורם ביטחוני בכיר התייחס לפרסום: "פעולות ישראל נגד משמרות המהפכה הביאו את הארגון לנקודת שפל היסטורית ופגיעה קשה במוניטין הארגון, כאשר עצם צדקת קיומו עומד בסימן שאלה פנימי". בחודש דצמבר פרסמנו דיווח אמריקני שלפיו ישראל הגבירה את תקיפותיה באיראן, והתייעצה עם ארה"ב לפני כן.  

ראש הממשלה נפתלי בנט בכנסת (צילום: רויטרס)
בנט: "ממשיכים בהחלשת ראש התמנון האיראני" | צילום: רויטרס

לאחר שראש ארגון המודיעין של משמרות המהפכה הוחלף, גם אחראי האבטחה של המנהיג העליון עלי ח'אמנאי, אברהים ג'עברי, סיים את תפקידו והוחלף במאשראווי פאר. בתחילה נטען כי ג'עברי, שפיקד על יחידת ואלי עמר האחראית לאבטחתו של ח'אמנאי, ימונה לראש אגף המודיעין המסכל במשמרות המהפכה במקומו של מוחמד כאזמי - שמונה לראש ארגון המודיעין בארגון במקומו של חוסין טא'אב. לבסוף הודיעו במשמרות המהפכה מג'יד חד'מי הוא זה שמונה לתפקיד במקומו של כאזמי.

הזעזועים בצמרת הארגון נמשכים ומקבלים חשיבות יתרה בעיקר בשל העובדה שג'עברי וטא'אב, ראש ארגון המודיעין המוחלף, הם אנשי אמונו וחברים קרובים של מוג'תבא ח'אמנאי, בנו של המנהיג העליון ח'אמנאי, במה שעלול לרמוז על משבר אמון בין הצדדים.

אברהים ג'עברי
אברהים ג'עברי

"הבינו שהמערכת שלהם חדירה"

השבוע דיווחנו כי חילופי התפקידים רמי הדרג במשמרות המהפכה בסוף השבוע שעבר מגיעים לאחר ימים ארוכים ומתוחים מאוד באיראן. הזעזוע הגדול ביותר הגיע ביום חמישי, עם הזזתו מהתפקיד של ראש ארגון המודיעין במשמרות המהפכה, חוסין טא'אב, ומינויו לתפקיד יועצו של חוסין סלאמי, מפקד משמרות המהפכה.

ד"ר רז צימט, מהמכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) ומרכז אליאנס ללימודים איראניים באוניברסיטת תל אביב אמר ל-N12 כי השינוי של טא'אב הוא בעל החשיבות הגדולה ביותר, ואילו יתר המינויים הם בעיקר נגזרת של המהלך הזה.

מוחמד כאזמי, ראש המודיעין החדש של איראן
מוחמד כאזמי, ראש המודיעין החדש של איראן

ד"ר צימט אישר כי העברתו של טא'אב מתפקידו עשויה ללמד על דאגה וחוסר השקט בצמרת המשטר האיראני בנוגע לכישלונות האבטחה החמורים שהתרחשו באיראן בשנה-שנתיים האחרונות, שלפחות רבים מהם מיוחסים לישראל. "מן הסתם לא מדברים על האירועים האחרונים בתוך איראן, אך בהחלט יש אינדיקציה ברורה לכך שהם כנראה מבינים שהמערכת שלהם חדירה", אמר. "שרשרת פעולות כאלה מוצלחות לאורך השנים האחרונות – גם החיסולים, גם ההרחבה של הפעילות הישראלית מעבר לעניין הגרעיני לכטב"מים, טילים ועוד – נתפסת כפער שיש לתת לו מענה".