סערה בצבא הבריטי: מאות צנחנים קיבלו הודעה שלא ישתתפו בתרגיל שנתי גדול של נאט"ו שייערך בתקופה הקרובה בבלקן, למרות שכבר נערכו לכך. הסיבה: סרטוני וידאו של סקס קבוצתי בהשתתפות לוחמי צנחנים רבים שדלפו לרשת במגורים הצבאיים בקולצ'סטר שבמחוז אסקס.

ראש המטה הכללי בבריטניה, גנרל פטריק סנדרס, שיגר הודעה לחיילי ומפקדי החטיבה ה-16 של הצנחנים ובה הודיע שהחליט שלא לשלוח אותם לתרגיל הגדול בבלקן. לדבריו, הוא הביע חשש "לסכן את המשימה ואת מוניטין הצבא הבריטי" באירוע שבו משתתפים חיילים רבים מצבאות זרים.

סרטוני הסקס שדלפו לרשת במהלך החודש האחרון מראים לפחות שמונה צנחנים מקיימים סקס קבוצתי עם אישה שעל פי החשד התגנבה לתוך הבסיס. עוד נראה בסרטון כי עשרות חיילים נוספים צפו באירוע בזמן אמת.

המשטרה הצבאית בבריטניה קבעה כי החיילים המעורבים לא ביצעו מעשה פלילי, אך גנרל סנדרס קבע שהפעולה בבירור "פוגעת באישה" והדבר נוגד את עקרונות הצבא. העיתון טיימס דיווח כי אותה אישה התגנבה לתוך הבסיס 31 פעמים שונות בחמשת החודשים האחרונים.

חיילים בצבא בריטניה (צילום: Jeff J Mitchell, Getty Images)
חיילים בצבא בריטניה | צילום: Jeff J Mitchell, Getty Images

עוד דווח כי האירוע הגיע לאחר שורה של עבירות התנהגות קשות ביחידה. כך לדוגמה, לוחמי היחידה התנהגו "בצורה לא נאותה" במסגרת תרגיל בין-לאומי שהשתתפו בו במקדוניה הצפונית, לצד חיילים מיחידות נוספות.

בהודעתו של גנרל סנדרס נכתב: "המסר שלי לצבא הוא ברור – הרישיון שלנו לפעול מבוסס על אמון וביטחון ואנו חייבים לעמוד בסטנדרטים הגבוהים ביותר". הוא הוסיף שהתנהגות מסוג זה היא "בלתי מתקבלת על הדעת, פוגעת ומזיקה למוניטין הצבא".