ניצחון חשוב לאוקראינה במלחמה: בלשכת הנשיא זלנסקי הודיעו הבוקר כי הצבא האוקראיני הצליח לשחרר את אי הנחשים משליטת הצבא הרוסי. במוסקווה אישרו את הדיווחים על נסיגה מלאה של כל הכוחות הרוסיים מהאי, אך הבהירו כי היא נעשתה כחלק מ"מחווה של רצון טוב" לסייע לצמצם את המצור בים השחור.

כלי תקשורת אוקראיניים מדווחים הבוקר כי כל הכוחות הרוסיים באי הנחשים, שהפך לאחד מסמלי המלחמה, נסוגו לחלוטין בתום לילה של קרבות והפצצות אינטנסיביים מצד האוקראיניים. חבר פרלמנט אוקראיני מהעיר אודסה, שנמצאת לא רחוק מהאי, הודיע כי הרוסים נסוגו – והותירו אחריהם 5 כלי שיט וכי הם פוצצו באי ציוד יקר ובעל חשיבות אסטרטגית גבוהה.

 

 

אי הנחשים חזר בשבועות האחרונים לכותרות – לאחר שהאוקראינים חזרו להפציץ מטרות רבות באי. האי עצמו נחשב לנקודה אסטרטגית חשובה בשליטה בים השחור, ונכבש על ידי הרוסים כבר בשלביה המוקדמים של המלחמה. למרות הנסיגה הבוקר - עדיין מוקדם לומר אם מדובר בסוף המאבק במקום, ומה התוכניות של הרוסים בנוגע להמשך המעורבות בו.

בימים הראשונים למלחמה הפך אי הנחשים לסמל – לאחר שהרוסים עמדו לכבוש את האי וקראו לצוות של 13 לוחמים אוקראיניים ששהו במקום להיכנע – והם בתגובה קראו להם "ללכת לעזאזל". על פי הדיווחים המקוריים מאז – הרוסים ירו וחיסלו את כל הלוחמים האוקראינים, אולם שבועות לאחר מכן דווח כי הם לפחות כמה מהם נותרו בחיים ואף שוחררו לבסוף ממעצר ברוסיה.

עמדה צבאית רוסית שהושמדה באי הנחשים (צילום: MAXAR)
עמדה צבאית רוסית שהושמדה באי הנחשים | צילום: MAXAR
אי הנחשים בצילום אווירי
אי הנחשים בצילום אווירי

במקביל, מאות קילומטרים משם, הלחימה בגזרה המזרחית נמשכת בקצב גבוה. לאחר נפילת העיר סברודונייצק, הרוסים נחושים להשיג שליטה גם בעיר הסמוכה לישנסק. המודיעין הבריטי עדכן הבוקר כי לפי שעה נראה שהכוחות האוקראיניים בלישנסק מחזיקים מעמד והרוסים עדיין רחוקים ממרכז העיר.

על פי הדיווח, עיקר הלחימה מתרכז בשלב זה במתקן הזיקוק של לישנסק, המרוחק כעשרה קילומטרים ממרכז העיר. בלונדון מעריכים כי הרוסים צפויים להגביר את קצב הלחימה באזור – וינסו לכתר את העיר ולשבות את הכוחות המגנים שלה. במשרד ההגנה הבריטי מעריכים כי הפרקטיקה האוקראינית - להילחם "קרבות מעכבים" ולבסוף לסגת מחשש ליפול לכיתור רוסי – צפויה להימשך גם במקרה של לישנסק.

 

 

הניצחון האוקראיני מגיע בשלב קריטי יחסית בלחימה – לאחר כמה הצלחות רוסיות בשדה הקרב. למרות הכיבוש המחודש של אי הנחשים – קשה לומר כי מדובר בשינוי מומנטום בלחימה – וההערכה כי בזמן הקרוב המגמה תימשך, עם קרבות קשים במזרח, לצד התקדמות איטית וניסיונות סיפוח מצד הרוסים.