ארה"ב והרשות הפלסטינית נכשלו לפי שעה בניסיון לנסח הודעה משותפת מוסכמת שתפורסם ביום שישי, לאחר פגישתו של הנשיא ביידן עם אבו מאזן. מקורות בכירים ברמאללה אמרו הבוקר (רביעי) ל-N12 שהמחלוקת בין הצדדים נוגעת לשאלת עתידה של מזרח ירושלים.

ביקור הנשיא ביידן: סיקור נרחב ב-N12

המשלחת האמריקנית הציעה שבהצהרה ייאמר כי לפלסטינים תהיה בירה במזרח ירושלים במסגרת פתרון שתי המדינות, ואולם הנושאים והנותנים מטעמו של אבו מאזן התעקשו שיש להגדיר כי מזרח ירושלים כולה תהיה מיועדת להיות עיר הבירה של מדינה פלסטינית. הפלסטינים מציעים כי יפורסמו שתי הצהרות נפרדות בתום ביקור ביידן.

הקונסוליה האמריקאית במזרח ירושלים (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
הקונסוליה האמריקנית במזרח ירושלים | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

מחלוקת נוספת שמונעת הסכמה על נוסח הודעה משותפת נוגעת למעמדו של אש"ף על פי החקיקה האמריקנית, לעניין פתיחתו מחדש של משרד אש"ף בוושינגטון ולעניין פתיחתה של קונסוליה אמריקנית בירושלים. המקורות הפלסטינים אומרים כי ההישג היחיד מביקור ביידן יהיה ההבטחה להעביר כספים לבתי החולים הערביים במזרח ירושלים.

>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן

עוד נודע ל-N12 כי אבו מאזן הנחה את כל אנשי הצמרת ברשות הפלסטינית ובפת"ח להימנע מלמתוח ביקורת על ביקורו של ביידן, ובמיוחד להימנע מביקורת על הכינוס הצפוי בג'דה בהשתתפות שש מדינות המפרץ, מצרים, ירדן ועיראק. כמה ארגונים קטנים החברים באש"ף כבר פרסמנו הודעות גינוי להתוועדות הזו, שהפלסטינים לא הוזמנו אליה, ואבו מאזן מבקש להבטיח שמקורביו לא יצטרפו אליהם.

במהלך השיחות בין האמריקנים והפלסטינים נאמר לאנשיו של אבו מאזן כי דיון בחידוש התהליך המדיני יתקיים רק אחרי כינונה של ממשלה חדשה לאחר הבחירות בישראל. הפלסטינים הודו לאמריקנים על עזרתם בהשגת 5,500 רישיונות ישראלים לאיחוד משפחות.

אתמול פרסמנו במהדורה המרכזית כי יאיר לפיד וג'ו ביידן יחתמו על מסמך הבנות חדש המכונה "הצהרת ירושלים" במהלך ביקור נשיא ארה"ב בישראל. במסמך, שמעגן את שיתוף הפעולה בין ישראל וארה"ב בנושא הביטחוני, כלולה הזכות של ישראל להגן על עצמה והגדרת איראן כאיום משותף.