"שליטה מוחלטת" או "כניעה גורפת": רוסיה הודיעה כי היא "שחררה לחלוטין" את מפעל "אזובסטל" מלוחמים אוקראינים, כלומר השתלטה על כל שטח המפעל במריופול, שהיה עד הלילה המעוז האוקראיני האחרון בעיר. לפי הרוסים, שר ההגנה סרגיי שויגו עדכן את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין באופן אישי על הניצחון הרוסי במפעל. על פי הדיווח בערוץ הרוסי הראשון, מפקד גדוד אזוב דניס פרוקופנקו נכנע לכוחות הרוסים. לפי הדיווח, המפקד האוקראיני הוצא מהמקום ברכב משוריין.

שעות לפני הכניעה, פרוקופנקו פרסם סרטון ובו אמר כי קיבל הוראה להפסיק להלחם: "אחרי 86 ימים של לחימה, הפיקוד האקוראיני הורה לנו לשמור על חיי החיילים ועל בריאותם, ולעצור את ההגנה על העיר". לפי הרוסים, קבוצת החיילים האחרונה שהתבצרה במפעל כללה 531 לוחמים, ובסך הכל היו במפעל 2,439 חיילים.

 

הלוחמים הפצועים במפעל הפלדה במריופול (צילום: רויטרס)
הלוחמים הפצועים שהתבצרו במפעל לפני הכניעה | צילום: רויטרס
מריופול החרבה, אוקראינה (צילום: רויטרס)
חורבות העיר מריופול | צילום: רויטרס

מריופול הפכה לסמל לאחד מהקרבות האלימים והעזים ביותר במלחמה באוקראינה. היא הייתה אחת מהערים הראשונות שכותרו והרוסים ראו בכיבושה מטרה מרכזית בגלל חשיבותה הכלכלית ומיקומו האסטרטגי שעשוי להקל על בניית ציר יבשתי בין רוסיה לחצי האי קרים.

הלוחמים הפצועים במפעל הפלדה במריופול (צילום: רויטרס)
לוחם במפעל | צילום: רויטרס

במקביל, נמשכים הקרבות במזרח אוקראינה: בעיר לוזובה שבחארקוב הופגז היכל התרבות העירוני. על פי האוקראינים, 8 בני אדם נפצעו בתקיפה, בהם גם ילדה בת 11. ראש המנהל המחוזי בחארקוב אולג סינגובוב עדכן כי 3 טילים בסך הכל שוגרו על המקום, האוקראינים הצליחו להפיל 2 מהם, אך אחד אחר פגע בבניין. הוא הוסיף כי בניינים באיזור נפגעו אף הם מהתקיפה. נשיא אוקראינה וולודימר זלנסקי התייחס להתקפה ואמר כי זהו "רוע גמור, טיפשות מוחלטת".

עם זאת, העזרה ממערב ממשיכה לזרום לאוקראינה: הסנאט האמריקני אישר חבילת סיוע נוספת בסך 40 מיליארד דולר שתועבר לקייב. המסמכים לאישור הסיוע הכספי הועברו לנשיא ג'ו ביידן המבקר בקוריאה הדרומית, כך עדכן דובר המועצה לביטחון לאומי. במקביל, גורמים אמריקנים אמרו ל-CNN כי ארצות הברית תמשיך להחזיק 100 אלף חיילים אמריקנים על אדמת אירופה "בעתיד הנראה לעין", אלא אם רוסיה תמשיך באיומיה על שוודיה ופינלנד או חברות אחרות בנאט"ו. הדיווח מגיע על רקע ההחלטה של מפקד המטות המשולבים הגנרל מארק מילי לבנות בסיס אמריקני קבוע במזרח אירופה.