רוסיה ממשיכה להאשים את ישראל בתמיכה ב"נאו-נאצים" באוקראינה: דוברת משרד החוץ הרוסי מאריה זאכרובה טענה היום (רביעי) כי "שכירי חרב ישראלים נלחמים כתף אל כתף עם אנשי גדוד אזוב באוקראינה". בעקבות האמירה של שר החוץ הרוסי כי להיטלר היה דם יהודי, נשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי, אמר בראיון לפוקס ניוז: "הרוסים עוקבים אחר הרעיון של גבלס והם משתמשים באותה מתודולוגיה".

המלחמה באוקראינה - סיקור N12:

דבריה של זאכרובה מגיעים לאחר שאתמול טען משרד החוץ במוסקווה כי "דבריו האנטי-היסטוריים של שר החוץ לפיד מבהירים מדוע ישראל תומכת במשטר הנאו-נאצי באוקראינה". המתקפה החריפה על ישראל הגיעה בעקבות התגובה של ישראל לדבריו של שר החוץ הרוסי לברוב כי "גם להיטלר היה דם יהודי".

גדוד אזוב הנלחם במפעל הפלדה במריופול נחשב ליחידה סמי-צבאית בעלת עמדות פוליטיות ימניות קיצוניות ואף מזוהה עם גורמים נאו-נאצים. היחידה הוקמה בשנת 2014 להגן על דרום מזרח אוקראינה בעקבות המתקפות של הבדלנים הפרו-רוסים באזור. אנשי הגדוד נחשבים לכוח העיקרי אשר ממשיך להתבצר במפעל אזובסטל.

רגימנט אזוב (צילום: SERGEI SUPINSKY/AFP/GettyImages)
רגימנט אזוב | צילום: SERGEI SUPINSKY/AFP/GettyImages

מיכאילו פודוליאק, יועצו של הנשיא זלנסקי, התייחס בלעג לדבריה של זאכרובה: "משרד החוץ הרוסי טוען ששכירי חרב ישראלים נלחמים לצד הנאצים של אזוב. בחודש אפריל סוכלה באסטוניה הברחת קוקאין לרוסיה במשקל 3.5 טונות – נראה שהמחסור בקוקאין אילץ את משרד החוץ של רוסיה להתקדם למשהו חזק יותר".

 

 ב-24 באפריל פורסם תיעוד ברשתות החברתיות של לוחמים ישראלים דוברי עברית לצד הכוחות האוקראיניים. "אנחנו רוצים להגיד תודה לכל עם ישראל. לממשלת ישראל על זה שעוזרים לנו כשאנחנו נלחמים פה נגד הרוסים במלחמה הקשה הזאת", אמר אחד מהם.

 

 

נמשכת הלחימה במריופול; יותר מ-600 נהרגו בהפצצת התיאטרון

תחקיר של סוכנות הידיעות AP קבע היום כי בהפצצה הרוסית על בניין התיאטרון במריופול ב-16 במרץ נהרגו יותר מ-600 בני אדם. הערכה זו גבוהה יותר מפי 2 מהערכת הרשויות בעיר לאחר ההפצצה, שהייתה אחת ההתקפות הגדולות הראשונות על העיר שנחרבה מאז לחלוטין. המספר הזה הופך את אירוע ההפצצה על התיאטרון למתקפה הקטלנית ביותר שביצעו הרוסים באוקראינה מאז החלה המלחמה.

התחקיר שערכה AP כלל שיחות וראיונות עם 23 ניצולים שחולצו מהתיאטרון, שסייעו לחוקרים להציג תמונות תלת ממד של חלל התיאטרון ערב ההפצצה, תוך מיפוי כל האזרחים שהסתתרו בו ומצאו מקלט מההפצצות הכבדות שפקדו את העיר. ההערכות הן כי בזמן התקיפה נכחו בבניין יותר מאלף בני אדם, רבים נשים, ילדים וקשישים.

התיאטרון שהופצץ במריופול
התיאטרון במריופול שהופצץ עם הכיתוב "ילדים" (צילום: maxar)
יומיים לפני שהופצץ: התיאטרון במריופול כשמצדדיו הכיתוב "ילדים" כדי לסמן לטייסים שלא להפציצו | צילום: maxar

בתוך כך, גם היום נמשכת הלחימה הכבדה בסביבת מפעל אזובסטל במריופול. ראש העירייה הודיע בשעות הצוהריים כי אבד הקשר עם הכוחות הלוחמים בתוך המפעל – מה שאולי יכול ללמד על פגיעה קשה בנצורים. בקרמלין הודיעו גם היום כי אינם מתכוונים להסתער על המפעל, אך הם פועלים למנוע מכוחות אוקראיניים להתקרב לאזור.