מחאה אמיצה באפגניסטן: שלטון הטאליבאן הורה למגישות חדשות הטלוויזיה לכסות את פניהן בזמן השידור ולהשאיר רק חרך שיחשוף את עיניהן. ההוראה עוררה זעם גדול בקרב המגישות והן החליטו בצעד נדיר למחות נגדה. חלקן החליטו לשדר בפנים גלויות ואחרות בחרו להצמיד לחיג'אב מסכת פנים, כזו מימי הקורונה, בשאיפה להגחיך את ההנחיה של הטאליבאן.

המחאה באפגניסטן בעקבות צו הטאליבאן
המחאה באפגניסטן בעקבות צו הטאליבאן

אלא שהמחאה, התברר, עבדה בכיוון ההפוך: הטאליבאן הבהיר למנהלי רשתות השידור שיסכים לקבל את השילוב של חיג'אב ומסכת פנים, והבהיר שנשים שלא יכסו את פניהן ייענשו ויחויבו להישאר בבתיהן.

ההנחיה נכנסה הבוקר (ראשון) לתוקף ומרבית המגישות הופיעו בפנים מכוסות, אלא שאז, באקט של סולידריות, מגישים גברים עלו לשידור עם מסכות על פניהם ועטו אותן גם בעבודה בחדר החדשות. מחאה גלויה ואמיצה נגד שלטון הטאליבאן נחשבת חריגה מאוד באפגניסטן ובוודאי שלא פרצה בתקופת שלטונו הראשונה של הטליבאן בשנות התשעים.

המחאה באפגניסטן בעקבות צו הטאליבאן
המחאה באפגניסטן בעקבות צו הטאליבאן

נשיא אפגניסטן לשעבר חמיד קרזאי קרא בריאיון לכריסטיאן אמנפור ב-CNN שלא לציית להוראה: "המגישות לא צריכות לציית כי זה לא קשור לחיג'אב וגם לא קשור לתרבות האפגנית. הטאליבאן חייב לבטל את ההחלטה, זה פוגע באפגניסטן. זה פוגע במוניטין של אפגניסטן וזו בכלל לא אפגניסטן".

מגיש TOLOnews ארש יקין צייץ בחשבון הטוויטר נגד הצו: "אף פעם לא התביישתי בשורשים האפגניים שלי אבל היום אני מתבייש מאוד במה שגברים אפגנים עושים לנשים אפגניות. אני מתנצל עמוקות בפני נשות הטלוויזיה על החושך שהן נאלצות לעבור. זו ההתחלה של כל החושך! אפגניסטן אבודה!".

המחאה באפגניסטן בעקבות צו הטאליבאן
המחאה באפגניסטן בעקבות צו הטאליבאן

מגישת TOLOnews פארידה סיאל אמרה ל-BBC: "זה בסדר שאנחנו מוסלמיות. אנחנו עוטות חיג'אב, אנחנו מסתירות את השיער שלנו, אבל זה קשה מאוד למגישה לכסות את הפנים שלה במשך שעתיים או שלוש ברציפות ולדבר ככה". סיאל הפצירה בקהילה הבין-לאומית להפעיל לחץ על הטאליבאן לבטל את הצו. "הם רוצים למחוק את הנשים מהחיים החברתיים והפוליטיים", אמרה.