אירוע חריג: שגרירות ישראל בבואנוס איירס פרסמה אמש (חמישי) הודעה בספרדית עם הלוגו של מדינת ישראל, ובה היא הודתה לרשויות בארגנטינה על הטיפול המהיר בעיכוב המטוס האיראני-ונצוליאני, שמאז שנחת בארגנטינה מעוכב זה 10 ימים.

בהודעה שמשרד החוץ שלח לרשויות בארגנטינה, הוא התריע מפני שתי חברות איראניות שנציגים של אחת מהן היו כנראה על המטוס - Qeshm fars ו-Mahan air. השתיים פועלות בקשר הדוק עם כוח קודס בהעברת נשק, ציוד ואנשים.

ישראל הודתה על עיכוב מטוס איראני

לדברי השגרירות, לפני חודש סוכל פיגוע דומה בבוגוטה שבקולומביה נגד אנשי עסקים ישראלים. במקביל, הטלוויזיה הארגנטינאית מפרסמת תמונות של טייסי המטוס האיראני. על פי כלי התקשורת, מבין 14 הונצוליאנים יש 5 אנשי צבא לשעבר, אחד מהם השתתף בניסיון הפיכה.

בשבוע שעבר הודיעו הרשויות בארגנטינה כי קרקעו מטוס מסוג מטען מסוג בואינג 747 בנמל התעופה המרכזי בבירה בואנוס איירס. על פי הרשויות המקומיות, מדובר במטוס השייך לחברת התעופה הלאומית של ונצואלה, קונביאסה, אולם בנוסף הוחרמו גם דרכוניהם של 18 אנשי הצוות שלו – והתברר שלפחות חמישה מהם בעלי אזרחות איראנית. בתוך זמן קצר התברר כי לפחות אחד מהם גם מחזיק בקשרים חשודים עם כוח קודס של משמרות המהפכה.

ישראל הודתה על עיכוב מטוס איראני

לאחר קרקועו של המטוס ומעצר אנשי הצוות התברר כי המטוס עצמו, שכיום נמצא רשמית בבעלות של חברה מוונצואלה – היה בעבר שייך לחברת מהאן – חברת התעופה הלאומית באיראן אשר מופיעה ברשימת הסנקציות האמריקניות. על המטוס עצמו נמצאה כמות לא מעטה של רכיבי אוטומטיים, שלכאורה, על פי הודעת הצוות, נועדו לשמש עבור תעשייה אזרחית כמו תעשיית הרכב.