היום השישי למלחמה נפתח והכוחות הרוסיים ממשיכים גם הבוקר (שלישי) להתקדם לכיוון הבירה קייב. את טור המשוריינים הענק, שאורכו כ-64 קילומטר, הטייסים האוקראינים רואים מהאוויר. תאורטית הם יכולים להתביית על המטרות, לתמרן ולתקוף בעוצמה, אך בפועל, מכמה סיבות אפשריות, הם לא עושים זאת.

סיקור המלחמה בין רוסיה לאוקראינה ב-N12:

"התמונה (של השיירה שאינה מותקפת) מפתיעה מאוד – בייחוד עבור טייסים", מסביר מפקד חיל האוויר לשעבר, האלוף במיל' איתן בן אליהו. "מדובר במטרה קלה ואידאלית לתקיפה אווירית. "הטייס רואה את הציר בקלות כבר מרחוק, יכול להתארגן, לתקוף ולפגוע בכמה משוריינים לאורך השיירה".

שיירת רכבים רוסים בדרכם לקייב (צילום: רויטרס)
שיירת רכבים רוסים בדרכם לקייב | צילום: רויטרס

על השאלה מדוע בעצם אינם תוקפים השיב שהדבר יכול לנבוע מכמה טעמים. "קודם כול, צריך לזכור שלאוקראינים אין מספיק מטוסים", הדגיש. "שנית, ככל הנראה יש הגבלה מסוימת ביכולת ההפעלה ובהכוונות של הטייסים האוקראינים". טענה זו מבוססת כמובן על העובדה שבמהלך ימי הלחימה האחרונים כמה תחנות מכ"ם נפגעו.

בהמשך התייחס מפקד חיל האוויר לשעבר לאפשרות שבשלב זה האוקראינים ממוקדים בדבר אחד – לבצר את קייב. "ייתכן שכעת רוב הכוחות ממוקדים בצורך לבצר את הבירה וברמה מסוימת חצי מתעלמים (מהשיירה)".

מעבר טנקים במזרח אוקראינה  (צילום: רויטרס)
תיעוד: מעבר טנקים במזרח אוקראינה | צילום: רויטרס

לאחר פרסום תמונות הלוויין הזהירו פקידים אמריקנים את המחוקקים במדינה מכך שאוקראינה ניצבת בפני "גל שני" של פלישה רוסית. אזהרה זו מגיעה זמן קצר לאחר שאוקראינה פנתה לקהילה הבין-לאומית בבקשה לקבל סיוע, לצד המשא ומתן שמתנהל.

לפי CNN, עד כה מעל 4,000 נהרגו מהפלישה הרוסית וכחצי מיליון אוקראינים נמלטו מהמדינה. בארה"ב מעריכים שהנורא מכול עוד לא הגיע, ומזהירים מפני מלחמה בתוך קייב במקרה שהרוסים יצליחו לחדור לבירה.

הקרבות באוקראינה (צילום: SERGEY BOBOK/AFP/Getty Images)
באמצע הרחוב: קרב צבאי בין רוסיה לאוקראינה | צילום: SERGEY BOBOK/AFP/Getty Images

נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי הגדיר את היממה החולפת מכריעה, לאחר שנרשמה הסלמה חריפה בעיר חרקוב, העיר השנייה בגודלה באוקראינה. לפי דיווח בתקשורת הרוסית, האיחוד האירופי החל רשמית בתהליך בחינת הצטרפות אוקראינה לשורותיו.