"פסגת הנגב" שהחלה אמש (ראשון) אמורה להציג מזרח תיכון אחר. לרוב ישראל וארצות הברית פועלות יחד מול מדינות האזור, אך הפעם שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן הגיע על תקן "אופוזיציה". זאת, בעוד ששאר המשתתפים -  משר החוץ לפיד ועד שר החוץ הבחרייני אל-זיאני - כולם מאוחדים בתחושות שלהם שארה"ב לא עושה את מה שהיא צריכה בנושא איראן.

הנושא עלה גם בשיחות של בלינקן בתוך החדרים - עם ראש הממשלה נפתלי בנט, עם שר החוץ לפיד וגם עם שר הביטחון בני גנץ. "תראו", אמר להם בלינקן. "הנשיא ביידן עדיין לא החליט בעניין הזה של הוצאת משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור, זה צעד פרוצדורלי ויש לזה כל מיני מורכבויות'". עוד אמר בלינקן, בניסיון להרגיע: "אני שומע שאתם אומרים שאנחנו דוהרים להסכם ורוצים אותו בכל מחיר, אם זה היה המצב היינו חותמים לפני כמה חודשים. זה לא המצב'".

שרי החוץ במהלך פסגת הנגב בישראל (צילום: שלומי אמסלם, לע"מ)
משתתפי הפסגה במהלך הלילה | צילום: שלומי אמסלם, לע"מ

עוד נושא שעלה בשיחות הוא המלחמה באוקראינה. שר החוץ האמריקני ביקש מישראל לראות כיצד היא יכולה לעשות יותר למען האוקראינים וציין במפורש את האפשרות שארה"ב תשמח אם ישראל תשלח סיוע צבאי למדינה - אולי של מערכות הגנה מפני טילים. בישראל ענו: "זה לא כל כך פשוט, זה לא משהו שיקרה מיד".

השרים גינו את הפיגוע, הפסגה תימשך

בשורה התחתונה, בלינקן הגיע לפסגה הזו ומצא את עצמו במגננה. בדיונים שיימשכו היום הוא ינסה לומר להם "אנחנו איתכם", ואולי גם לאתחל את היחסים עם המפרציות. זאת בעוד שבגלל המלחמה באוקראינה, כולם צריכים את הנפט של המזרח התיכון.

שרי החוץ במהלך פסגת הנגב בישראל (צילום: אסי אפרתי, לע"מ)
לפיד עדכן את עמיתיו, הפסגה תימשך כמתוכנן | צילום: אסי אפרתי, לע"מ

מיד לאחר פיגוע הירי הרצחני בחדרה מסר שר החוץ לפיד עדכון לעמיתיו המשתתפים ב"פסגת הנגב", והם גינו את הפיגוע ושלחו הודעות תנחומים למשפחות הנרצחים ואיחולי החלמה לפצועים. לפיד עצמו מסר: "פיגוע הטרור המתועב הערב הוא ניסיון של קיצונים אלימים להטיל אימה ולפגוע במרקם החיים כאן. נעמוד ביחד בנחישות עם בעלות בריתנו נגד כל מי שינסה לפגוע בנו". אחרי הגינויים, הפיסגה תימשך היום על פי התכנון המקורי.