ארצות הברית מתכוונת להסיר כבר בשבוע הבא את הסנקציות שהוטלו במשך השנים על עשרות אישים ומוסדות אירניים המעורבים בטרור ובפיתוח טילים. כעת נדונה השאלה אם הסנקציות גם יוסרו ישירות מעל משמרות המהפכה.

דיפלומטים אמריקנים ואירופים שמשתתפים בשיחות בווינה החלו להדליף פרטים של הסיכומים שסגר ראש המשלחת האמריקנית רוב מאלי, בתיווכו של הנציג הרוסי מיכאיל אוליאנוב. הם אישרו את התכנון הזה לגבריאל נורוניה, מי שהיה אחראי על נושא אירן במשרד החוץ האמריקני, עד לפיטוריו על ידי הנשיא לשעבר דונלד טראמפ. 

לדעתו של נורוניה, מדובר ב"כניעה מוחלטת" של הממשל האמריקני, שנאות לקבל את הפניות האירניות ללא כל תמורה. בין הסנקציות שיוסרו ניתן למצוא את אלו שהוטלו על כל המוסדות הכלכליים הגדולים שכפופים למנהיג העליון עלי חמינאי, ובשלב זה נידונה האפשרות להסיר את הסנקציות גם מעל משמרות המהפכה.

שיחות הגרעין של המעצמות בווינה (צילום: רויטרס)
שיחות הגרעין בווינה | צילום: רויטרס

ראש המשלחת האמריקנית מאלי כבר הסכים לוותר על הסנקציות שהוטלו על גנרל חוסיין דהגן, שעמד מאחורי פיצוץ מחנה הנחתים האמריקניים בביירות ב-1983, שעלה בחיי 241 חיילים אמריקנים. בין עשרות האישים שעל הפרק ניתן למצוא את האחראיים לפיצוץ משרדי הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994.

עוד יוסרו הסנקציות מיועצו המדיני הבכיר של חמינאי, עלי אכבר ולאייתי, שנחשב למורה הרוחני של מערך הטרור האירני. המהלך צפוי לקרות על אף שהיעדים אינם נוגעים לנושא הגרעיני. לטענת מקורותיו של נרוניה, ההסכם עשוי להיתחם כבר בשבוע הבא, חרף המלחמה באוקראינה.