משבר הפליטים מאוקראינה: שרת הפנים איילת שקד אמר הערב (ראשון) בתום סיור בנתב"ג כי ישראל תשקיע קודם בקבלה של פליטים זכאי חוק השבות, ואילו השאר ייקלטו "באופן מוגבל". לדבריה, בתום ישיבה עם היועמ"ש הוחלט שפליטים שלהם קרובי משפחה בישראל - יוחרגו מהמכסה שנקבעה. "האתגר המרכזי שלנו הוא לקלוט את המוני העולים החדשים, שגם הם נמלטו מהקרבות. מי שמגיע לכאן ואינו זכאי חוק השבות - מגיע כתייר, עד 3 חודשים", ציינה שקד. השר נחמן שי תקף: "מאוחר מדי, מעט מדי ולא מספק"

היום ה-18 למלחמת רוסיה-אוקראינה - עדכונים שוטפים

"כל מי שמגיע לכאן מתקבל בסבר פנים יפות", אמרה שקד בפתח מסיבת העיתונאים שערכה. "הם מועברים לדן פנורמה וכל מי שהיה כאן יצא עם חוות דעת טובה. אני מאמינה שכך יהיה". במענה לביקורת כלפיה על המספר המועט של פליטים שישראל מוכנה לקבל, אמרה: "מדינת ישראל היא קודם כל הבית הלאומי של העם היהודי. אני מציעה למבקרים - תראו בטרמינל 1 איך המוני אנשים מגיעים לכאן. אנחנו קולטים את זכאי חוק השבות, אף מדינה לא מתמודדת עם קצב כזה של עלייה מיידית".

פליטים מאוקראינה ברגע הנחיתה בנתב"ג (צילום: גדעון מרקוביץ, TPS)
פליטים מאוקראינה ברגע הנחיתה בנתב"ג | צילום: גדעון מרקוביץ, TPS

"למרות שתוקפים אותי אני לא שוכחת שאנחנו קודם כל מדינת הלאום של העם היהודי, ואנחנו נשקיע קודם כל בזכאי חוק השבות", הוסיפה. "יחד עם זאת כעם יהודי שהיה נרדף אנחנו גם פותחים את הלב ואת הדלתות למי שאינו זכאי חוק השבות אבל זה צריך להיעשות באופן מוגבל, תהיה מכסה".

שרת הפנים ציינה שאחרי ישיבה עם היועמ"ש הבוקר הוחלט שקרובי משפחה יוחרגו מהמכסה שנקבעה. "אנו פותחים את שערינו אבל לא לכמות בלתי מוגבלת", הדגישה. ל-N12 אמרה כי "אנחנו כולנו מקוים ומתפללים שהמלחמה הנוראה הזו תסתיים בתוך כמה שבועות. אני מקלה במתווה על מנת לא לשבור את הסכם הויזות עם אוקראינה, אנחנו מחדדים את זה וחשוב לנו שההסכם הזה יתבצע".

רה"מ נפתלי בנט בירך על הרחבת המתווה לקבלת הפליטים של שקד. "הייעוד של מדינת ישראל הוא להיות בית בטוח לכל יהודי במצוקה", כתב בציוץ בטוויטר. "לצד זאת, השעה שאנחנו נמצאים בה מחייבת אותנו להושיט יד ולהיות מקלט, גם אם זמני, לאנשים שנמלטו מהמלחמה ולהם קרובים כאן בישראל, שיכולים להיות עבורם למשענת בשעה קשה זו".

"מאוחר מדי, מעט מדי ולא מספק"

אחרי הצהרת שקד, שר התפוצות נחמן שי תקף: "מאוחר מדי, מעט מדי ולא מספק. אף מדינה לא שמה מגבלות לפליטים. המתווה הזה עדיין בעייתי, שוב אנו מגבילים את הגעתם של הפליטים ומפרידים בין מי שלהם קרובי משפחה בישראל ואלה שאינם".

הוא הוסיף כי "כפי שאמרתי שוב ושוב בימים האחרונים, ישראל חייבת ליטול חלק  פעיל יותר ורחב יותר במאמץ ההומניטארי להצלת את אזרחי ואזרחיות אוקראינה הנמלטים מן האש. זהו המעשה המוסרי והאנושי שאנו חייבים בו. את מדיניות קליטת הפליטים בישראל צריכה לקבוע הממשלה או ועדת שרים מטעמה, בכוונתי להעלות זאת מחר בישיבת הממשלה".

גם מימין שקד ספגה ביקורת, ח"כ שלמה קרעי (הליכוד) תקף: "נאצית בארץ נהדרת וכמה יפי נפש שמאלנים, הספיקו כדי ששקד תתקפל ותפתח את שערי הארץ לרווחה, גם לכאלו שבקלות יכלו למצוא מקלט במדינות השכנות. מכסות? הצחקתם. בפועל, חוק השבות הפך לאות מתה. אנחנו נשלם את המחיר, החברתי והלאומי, על עשרות אלפי זרים שיתאזרחו כאן בהמשך בהוראת הבג"ץ".

אוקראינה הגישה בג"ץ נגד שרת הפנים

אמש פרסמנו לראשונה בחדשות סוף השבוע כי שגריר אוקראינה, יבגן קורניצ'וק, עתר לבג"ץ נגד מדיניות הממשלה והשרה בנושא קליטת הפליטים. עורך הדין תומר ורשה עתר לבקשת השגרירות האוקראינית. הוא טוען שתחת המילה "מכסות" יוצרת שרת הפנים מסך עשן שבעצם מסתיר מאחוריו הפרה של האמנות הבין-לאומיות והחוק הבין-לאומי. כך כתב השגריר בהודעה שנחשפה: "המדיניות החדשה של משרד הפנים מפירה הסכמים בין אוקראינה לבין ישראל בנוגע לפטור מאשרה לאזרחים אוקראיניים. לאור מיצוי כל האפשרויות הדיפלומטיות, לא נותרה לשגרירות ברירה אלא לבקש שמשרד עורכי הדין ורשה יגיש עתירה לבג"ץ נגד המתווה החדש בכדי להגן על זכויותיהם של האזרחים האוקראינים".

בעתירה נכתב: "בית המשפט הנכבד מתבקש לשמר את המצב הקיים ולהקפיא את כניסת המתווה, המונע את כניסתם של אזרחי אוקראינה לישראל, לתוקף, עד להכרעה בעתירה זו, כך שצו הכניסה לישראל – המעניק פטור מאשרות לאזרחי אוקראינה – ימשיך לעמוד בתוקפו".

בתוך כך, בעקבות התמונות הקשות מנתב"ג של פליטים מאוקראינה שישנים על רצפה ותינוקות על מסועים, שאותן חשפנו בחמישי, השרה שקד הודיעה על שינוי מדיניות. שקד מסרה אחרי פרסום התיעודים כי הממתינים בנמל התעופה יועברו מידית ובאופן קבוע למלון דן פנורמה תל אביב - שם הם ישהו עד להכרעה בעניינם.