ייתכן ורוסיה משהה את הפעלת הכוחות באוקראינה למשך היממה או השתיים הקרובות – לקראת התקפה מחודשת על הבירה קייב, חרקוב, מיקולאייב וייתכן שאף אודסה. כך על פי דוח שפרסם צוות ניתוח אמריקני מ"המכון לחקר המלחמה".

סיקור שוטף ב-N12

על פי ניתוח הפעולות בשטח, הכוחות הרוסיים לא פתחו באף התקפה קרקעית גדולה נגד קייב, חרקוב, מיקולאייב ביממה האחרונה. מנגד, הכוחות האוקראיניים ליד חרקוב ביצעו מתקפה נגדית שעל פי הדיווחים אף חדרה את הגבול הרוסי-אוקראיני. על פי הדוח, החיילים הרוסים המשיכו לכתר ולהפגיז את מוריופול ובמקביל הכוחות הרוסים ממזרח לחרקוב ניסו ככל הנראה לחבור אליהם.

חיילים אוקראינים נוסעים על רכב צבאי משוריין  (צילום: ap)
חיילים אוקראינים נוסעים על רכב צבאי משוריין בפאתי קייב, אוקראינה | צילום: ap

"הכוחות הרוסים ליד חרסון ככל הנראה מתכוננים לחדש את המתקפות נגד מיקולאייב ולבסוף גם נגד אודסה", נכתב בדוח, "הצי הרוסי בחצי האי קרים ממשיך להתכונן למתקפה שתכלול תנועה בים וביבשה גם יחד ותתרחש בסבירות גבוהה סמוך לאודסה".

 

הפסקת האש קרסה, הרוסים מתקרבים לקייב

ההתפתחויות המרכזיות ביממה האחרונה ללחימה: הכוחות הרוסיים ממשיכים לנסות לכתר את הבירה קייב. במקביל, הפסקת האש המתוכננות בערים הדרומיות קרסה בעקבות התקפות בלתי נפסקות. בנוסף, בוטלו הפינויים המתוכננים של הערים וולנובאחה ומריופול. הרוסים ממשיכים כל העת באש כבדה נגד נגד הערים חרקוב וסומי במזרח והכוחות ממשיכים להתקדם לעבר מיקולאייב בדרום.

הצבא הרוסי בחרסון, בתחילת המלחמה (צילום: TASS)
התקיפה הרוסית בחרסון | צילום: TASS

הניסיון הרוסי לחדור לקייב מצפון נבלם לפי שעה, בעקבות ההתנגדות הגדולה של הכוחות האוקראיניים במקום. בינתיים, נמשכת הלחימה על שדה התעופה הוסטומל שנמצא בצפון-מזרח לבירה. האזורים המשמעותיים ביותר תחת שליטה רוסית נמצאים בדרום אוקראינה ובראשם חרסון. על פי שר ההגנה הבריטי, השיירה הרוסית הארוכה של הכלים המשוריינים ממשיכה להתקדם באיטיות לכיוון האזור.

העיר מריופול נחשבת לעיר מפתח בהיותה עיר נמל. אם הרוסים יכבשו אותה, זה ייצור עבורם גשר בין חצי האי קרים לבין המחוזות דונייצק ולוגנסק המוחזקים על ידי הכוחות הבדלניים הפרו-רוסיים. הכוחות הרוסים אף ממשיכים להתקדם צפונה לאורך נהר הדנייפר בניסיון לקטוע את שרשרת האספקה לכוחות האוקראיניים הנמצאים במזרח. 

"מסדרון ירוק לפינוי פליטים", חברות האשראי משביתות פעילות ברוסיה

אמש דווח באתר הרוסי "איזבסטייה" כי מולדובה ורומניה יקימו "מסדרון ירוק" לפינוי של פליטים אוקראינים לאירופה - כך הודיעה ראשת ממשלת מולדובה נטליה גבריליצה. לדבריה של ראשת הממשלה, אזרחים אוקראינים רבים שהגיעו למולדובה, יעברו למדינות אחרות.  גורם בכיר בארגון רופאים ללא גבולות: המצב ההומניטרי במריופול שבדרום אוקראינה הוא "קטסטרופלי" וחיוני שאזרחים יפונו.

במקביל, הודיעה חברת האשראי ויזה כי היא משעה את פעילותה ברוסיה. גם חברת האשראי מאסטרקארד הודיעה כי כרטיסים שהונפקו על ידי בנקים רוסים לא ייתמכו עוד על ידי החברה וכל כרטיסי מאסטרקארד שהונפקו מחוץ למדינה לא יפעלו בכספומטים רוסיים.