בצל המלחמה המשתוללת והפצצות של הצבא הרוסי, משפחות רבות בעיר חארקיב, העיר השנייה בגודלה באוקראינה, מצאו מקלט והצטופפו במהלך הלילה בתחנת הרכבת התת-קרקעית שבעיר. חלק ממחפשי המחסה היו ילדים קטנים ואף חיות המחמד של המשפחות. האנשים הרבים שהצטופפו בתחנת הרכבת בעיר שמעו היטב סדרת פיצוצים שהרעידה את העיר.

היום השני למלחמה: פיצוצים עזים מרעידים את קייב, תיעוד כלי טיס רוסי שהופל

"זה סוריאליסטי לחלוטין", אמר כתב בין-לאומי של רשת ה-CNN, שהגיע לסקר את האירוע. "רק אתמול התחנה הייתה מלאה בנוסעים שעשו את דרכם הלוך-חזור מהעבודה. היום זה הפך למקלט מאולתר נגד טילים".

משפחה אוקראינית צעירה מוצאת מקלט בתחנות המטרו בקיי (צילום: רויטרס)
משפחות מעבירות את הלילה בתחנת הרכבת בחארקוב | צילום: רויטרס

עוד סיפר הכתב כי הוא ואנשי הצוות שלו שומעים לכל אורך שהותם בתחנת הרכבת רצף ממושך של הפגזות ברחובות העיר. "אנשים התחילו לזרום הנה, כולם היו מבוהלים ומבולבלים, סיפר. "אי הוודאות שלהם הצביעה על נושאות", אמר. "הם לא ידעו מה עליהם לעשות, כמה זמן ההפגזות יימשכו ולאן עליהם ללכת".

במהלך הלילה שבו שהו אותם תושבים בתחנת הרכבת התת-קרקעית, ההפגזות בשמי אוקראינה התחדשו. במהלך הלילה האחרון דווח על כמה פיצוצים שנשמעו בבירה קייב ובאזורים נוספים. על-פי יועץ שר הפנים האוקראיני, המקור לכך הוא מטוס רוסי שהפילו הכוחות האוקראינים, שלבסוף התרסק אל תוך בניין מגורים.

בעקבות המתקפה הרוסית באוקראינה - הנשיא ולדימיר זלנסקי חתם הלילה על צו גיוס כללי במדינה, שיכנס לתוקף בתוך 90 יום. בהתאם לכך, חל איסור על גברים בגילי 60-18 לעזוב את אוקראינה.