"פוטין ישלם מחיר כבד": הנשיא ביידן נשא דברים הלילה (חמישי) בבית הלבן כשהוא מציין שנה להשבעתו כנשיא, ונגע בסוגיות המשמעותיות שעלו בזמן כהונתו. ביידן נגע בשיחות הגרעין עם אירן, בעתידו הפוליטי, ובעיקר במתח הגובר מול רוסיה. "אני חושב שפוטין יבחן את המערב ויפלוש לאוקראינה. זה יהיה אסון לרוסיה", איים הנשיא על יריבו הרוסי.

"אני מנחש שפוטין יפלוש לאוקראינה – ושהוא ישלם מחיר כבד שיגרום לו להתחרט על זה. הוא לא יודע עדיין על המחיר שהוא ישלם", הוסיף הנשיא. אך לאחר מכן הוא ריכך את דבריו, ואמר שתגובת ארה"ב תהיה בהתאם לעוצמת הפעולה הרוסית: "אם תהיה חדירה קטנה התגובה תהיה שונה לעומת פלישה רחבת היקף". דבריו עוררו הדים באוקראינה, שם יש גורמים שטוענים שביידן נתן לפוטין "אור ירוק" לפעולה צבאית מצומצמת. ביידן ניסה לתקן את דבריו תוך כדי מסיבת העיתונאים, ואמר שהתכוון למתקפת סייבר בניגוד למתקפה צבאית.

דבריו של הנשיא מגיעים לאחר שבימים האחרונים רוסיה הציבה כ-100,000 חיילים בגבול המשותף עם אוקראינה. "הדבר היחיד שאני בטוח לגביו הוא שההחלטה היא לחלוטין של פוטין לבדו. הוא חייב לעשות משהו – הוא מנסה למצוא את מקומו בעולם בין סין למערב", הוא הסביר.

ולדימיר פוטין (צילום: Mikhail Svetlov, GettyImages)
"אם פוטין יפלוש לאוקראינה - הוא ישלם מחיר כבד" | צילום: Mikhail Svetlov, GettyImages

ביידן ופוטין שוחחו פעמיים בחודש האחרון, וביידן אמר שהוא מוכן להגיע לפסגה משותפת. "פוטין מעולם לא ראה סנקציות כמו אלה שאטיל אם הוא יפעל באוקראינה. התגובה תהיה תלויה בעוצמת הפלישה, אבל אם הם יעשו את מה שהם מסוגלים לעשות – זה עומד להיות אסון לרוסיה ולכלכלה הרוסית".

התקדמות בשיחות הגרעין

ביידן נגע גם בסוגיות רבות אחרות, ביניהן הביע אופטימיות זהירה לגבי שיחות הגרעין עם אירן. "יש התקדמות מסוימת בשיחות הגרעין", אמר הנשיא. "זה לא הזמן לוותר עליהן". ביידן התייחס גם לארועים משמעותיים בכהונתו עד כה, והגן על היציאה האמריקנית מאפגניסטן, שזכתה לביקורות פנים אמריקניות ובינלאומיות כאחד. "לא הייתה דרך לצאת מאפגניסטן בקלות אחרי 20 שנה. אם לא היינו יוצאים היינו צריכים להכניס כוחות נוספים".

בפתח דבריו פנה ביידן לעם האמריקני: "זו הייתה שנה של אתגרים, אבל זו גם הייתה שנה של התקדמות עצומה. אנחנו לא מאוחדים כפי שעלינו להיות". מבחינה פוליטית, הוא הביע שביעות רצון מסגנית הנשיא האריס והצהיר שהם ירוצו שוב יחד בבחירות הבאות.