לבן קוג'יאשוילי, צעיר ישראלי בן 22, נהרג אתמול (שישי) בערב מירי בעיר אלמהטי בקזחסטן כחלק מהמהומות האלימות במדינה - כך הודיע היום משרד החוץ. על פי ההודעה, המשרד עומד בקשר עם הוריו שנמצאים בקזחסטן ומשפחתו שבארץ ומסייע בהעברת גופתו לקבורה בישראל. חבר של המשפחה סיפר ל-N12: "הוא יצא מהבית לרכב, נורה לעברו צרור יריות והוא נהרג".

קוג'יאשוילי התגורר בשנים האחרונות בקזחסטן, היה סטודנט למנהל עסקים, והוריו גרים באשדוד. לבן היה נשוי ורק לפני מספר חודשים נולד לו בן. חבר של המשפחה סיפר כי המשפחה קיבלה את הידיעה על מותו רק אתמול בערב. לדבריו, כעת הם פועלים לארגן מטוס פרטי שיביא איתו את גופתו של לבן לישראל, יחד עם בני משפחתו הקרובה. 

הפגנות אלימות בקזחסטן (צילום: רויטרס)
כוחות הביטחון בבירה נור-סולטן | צילום: רויטרס
לבן קוג׳יאשוילי, ישראלי שנורה למוות בקזחסטן (צילום: באדיבות המשפחה)
לבן קוג'יאשוילי ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

סגן ראש עיריית אשדוד אלי נכט, שמסייע למשפחה בהבאת גופתו לארץ, אמר ל-N12 כי "המשפחה בהלם". לדבריו, "מדובר בילד שלא קשור לשום דבר, לא הלך להפגנות ולא עובד בכוחות הביטחון, לא קשור לשום דבר". נכט סיפר כי לבן היה ברכב בדרכו לעבודה יחד עם עוד שני חברים כשהיריות תפסו אותם. שני החברים נפצעו.

עוד סיפר נכט כי מכיוון שהרשויות בקזחסטן "הפילו" את האינטרנט והטלפונים במדינה - לא היה ניתן ליצור קשר עם הקונסוליה. "נאלצנו להשתמש בטלפונים לוייניים", ציין.

המהומות בקזחסטן (צילום: ap)
המהומות בקזחסטן | צילום: ap

ביום חמישי פורסמה אזהרת מסע לישראלים מפני ביקור במדינה. עקב המהומות שפרצו בסוף השבוע הקודם, על חלק מהאזורים בקזחסטן הוטל מצב חירום ועוצר לילי - כולל בבירה נור-סולטן, בעיר אלמהטי ובאזור מנגסטאו.

על פי משרד הפנים של קזחסטן, 26 מפגינים נהרגו בעימותים עם כוחות הביטחון במהלך השבוע האחרון, לצד 18 שוטרים וחיילים. עם זאת, על פי הדיווחים הרבים על מקרי ירי במדינה ככל הנראה המספרים האמיתיים גבוהים בהרבה. על פי הודעת המשר, יותר מ-3,800 בני אדם נעצרו.

הבוקר דווח כי ראש סוכנות הביון המקומית לשעבר, קארים מסימוב, נעצר בחשד לבגידה. מסימוב פוטר רק השבוע מתפקידו, ובעבר שימש גם כראש הממשלה. "בחשד לביצוע הפשע הזה, יו"ר ה-KNB לשעבר נעצר והושם בבית מעצר זמני יחד עם אחרים", נכתב בהודעה מטעם סוכנות הביון.

חיילים רוסים שהגיעו לסייע בדיכוי המהומות בקזחסטן (צילום: רויטרס)
חיילים רוסים שהגיעו לסייע בדיכוי המהומות בקזחסטן | צילום: רויטרס

 

המהומות בקזחסטן (צילום: ap)
המהומות בקזחסטן | צילום: ap

יממה לאחר כניסת הכוחות הרוסיים למדינה, שהגיעו במטרה לסייע בדיכוי ההתקוממות והאיום בהפיכה - הנשיא קאסים-ג'ומארט טוקאייב נתן אתמול הוראה לאנשי כוחות הביטחון לירות במפגינים "כדי להרוג". הנשיא כינה אותם "שודדים ומחבלים", והוסיף: "יש להמשיך את המאבק נגדם עד הסוף, מי שלא ייכנע - ייהרג".

שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן הזהיר אתמול כי קזחסטן תתקשה להסיר מעצמה את ההשפעה הרוסית לאחר שהסכימה להכניס לשטחה את החיילים הרוסים. "לקח אחד מההיסטוריה לאחרונה הוא שברגע שהרוסים נמצאים בבית שלך, לפעמים קשה מאוד לגרום להם לעזוב", אמר בלינקן.

בתוך כך, משרד החוץ של ארה"ב אישר לכל כל עובדי הקונסוליה שנוכחותם לא דחופה לעזוב את קזחסטן יחד עם משפחתם. "ההפגנות האלימות עלולות להשפיע קשות על יכולתה של שגרירות ארה"ב לספק שירותים קונסולריים", הודיע המשרד.