רוסיה השתמשה אתמול (שישי) בטיל שיוט היפר-סוני מסוג "קינז'אל" כדי להשמיד מחסן נשק גדול באזור העיר איוונו-פרנקיבסק שבמערב אוקראינה, כך הודיע הערב משרד ההגנה הרוסי. בסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס הוסיפו שמדובר בפעם הראשונה שרוסיה עושה שימוש במערכת מאז שהחלה בפלישה.

על פי ההודעה, במתקפה נפגע מחסן תת קרקעי שהכיל טילים אוקראינים ותחמושת למטוסים. בחיל האוויר האוקראיני אישרו שטיל רוסי פגע בעיירה דליאטין שבמחוז, אך לא מסרו פרטים נוספים – כך לפי רויטרס. עוד הזכירו בסוכנות הידיעות רויטרס שבחודש דצמבר פוטין התגאה בכך ש"רוסיה היא המובילה העולמית בטילים היפר-סוניים" – טילי שיוט שמסוגלים לטוס במהירות של יותר מפי 5 ממהירות הקול, ומקשים על המעקב אחריהם והיירוט שלהם.

לראשונה: רוסיה השתמשה בטיל היפרסוני באוקראינה (צילום: לפי סעיף 27 א')
תיעוד המתקפה הרוסית | צילום: לפי סעיף 27 א'
מטוס רוסי עם טיל קינזאל
טיל קינז'אל על מטוס רוסי

פיתוח נשק היפר-סוני היא יכולת השמורה לארה"ב, רוסיה וסין בלבד. הטילים מצוידים במכשור המאפשר להם "לגלוש" לאחר השיגור לתוך החלל באמצעות טיל מיוחד. הם נעים כאמור במהירות הגבוהה לפחות פי חמישה ממהירות הקול, אך נחשבים לאיטיים יותר מטילים בליסטיים. הייחוד של טילים היפר-סונים היא העובדה כי הם אינם טסים בשיפוע קבוע כמו טילים בליסטיים, מה שמקנה להם יכולות גבוהות לתמרון ולחמוק ממעקב במכ"ם. בנוגע לטיל הקינז'אל הרוסי, שנחשף בשנת 2018, טען פוטין שהוא מסוגל לטוס במהירות של כ-12,000 קמ"ש (כ-פי 10 ממהירות הקול), ולטווח של יותר מאלף קילומטרים.

עוד דווח באוקראינה היום ששבעה בני אדם נהרגו וחמישה נוספים נפצעו במתקפת מרגמות רוסית על העיירה מקריב הסמוכה לבירה קייב - כך לפי המשטרה המקומית. תשעה בני אדם נוספים נהרגו ו-17 נפצעו בהפגזות על פרברי העיר זפוריז'יה שבדרום אוקראינה לפי הודעת סגן ראש העירייה אנטולי קורטייב.