החשש למלחמה בין אוקראינה לרוסיה: סגן ראש ממשלת בריטניה דומיניק ראב אמר היום (ראשון) כי הממלכה תעמוד כתף אל כתף עם אוקראינה, אך סייג את הדברים והוסיף כי זה "מאוד לא סביר" שבריטניה תשלח חיילים אל אזור הגבול עם רוסיה.

בריאיון לרשת סקיי ניוז הסביר ראב כי בריטניה, כמו מדינות אחרות, תאכוף סקנציות כלכליות ופיננסיות שיושתו על מוסקבה אם רוסיה תחצה את הגבול ותפלוש לשכנתה ממערב. "נתמוך בהם בהגנה על עצמם, בפני הקהילה הבין-לאומית ובפני בעלות ברית נאט"ו", הצהיר.

ראב הוסיף כי "אנחנו עומדים כתף אל כתף ואומרים שיהיו השלכות חמורות מאוד אם רוסיה תנסה לפלוש ולהציב משטר בובות". לגבי הסיוע הצבאי, ראב אומנם אמר ש"לא סביר" שיישלחו למקום חיילים בריטים, אך הסביר כי הממלכה המאוחדת כבר עוסקת בהכנת תוכניות אימונים שיאפשרו לאוקראינים להגן על עצמם.

רוסיה תקים ממשלת בובות?

אמש פרסם משרד החוץ הבריטי הודעה חריגה שלפיה רוסיה מתכוונת להביא למינוי ממשלה אוקראינית פרו-רוסית. לדברי משרד החוץ, קציני מודיעין רוסים עמדו בקשר עם פוליטיקאים לשעבר באוקראינה כחלק מההכנות למתקפה הצבאית על המדינה. 

הפוליטיקאי האוקראיני יבגני מורייב, שהוזכר על ידי הבריטים כמועמד פוטנציאלי לעמוד בראשות "ממשלת הבובות" מטעם מוסקבה, הגיב על הפרסום ואמר כי מדובר ב"דיסאינפורמציה". בריאיון לעיתון הבריטי "אובזרבר" הוא טען כי מדובר בהאשמה "לא הגיונית במיוחד".

מאוחר יותר הוא פרסם פוסט בפייסבוק שבוא קרא להפסיק את חלוקת הפוליטיקאים האוקראינים לשני מחנות: פרו-מערביים ופרו-רוסים. לדבריו, אוקראינה זקוקה כעת למנהיגים חדשים. "זמנם של פוליטיקאים פרו-מערביים ופרו-רוסים באוקראינה חלף לנצח", כתב. "אוקראינה זקוקה לפוליטיקאים חדשים שמדיניותם תתבסס אך ורק על עקרונות האינטרסים הלאומיים של אוקראינה והעם האוקראיני".

מלבד לבריטניה, גם מדינות נוספות ברחבי העולם ממשיכות להיערך לאפשרות של מלחמה שתפרוץ בין רוסיה ואוקראינה, מה שעלול לקרות לפי ההערכות בכל רגע נתון. ביום שישי נפגשו אנתוני בלינקן וסרגיי לברוב, שרי החוץ של ארה"ב ורוסיה, במטרה לנסות ולהביא לרגיעה – אך ללא הצלחה. שני הצדדים הודיעו כי הסכימו להמשיך ולפעול לשמירת השלום באזור, אך גם הבהירו כי לא נרשמה כל פריצת דרך בשיחות בין השניים.

בשנת 2014 סיפחה רוסיה את חצי האי קרים, ובדלנים אוקראינים פרו-רוסיים מטעמה השתלטו בפועל על אזור דונבאס שבמזרח אוקראינה. כעת חוששים באוקראינה ובמערב כי בכוונת הרוסים להוציא אל הפועל מהלך צבאי שיאחד בין שני האזורים, ויקנה לרוסיה מסדרון יבשתי רצוף עד חצי האי שלשפת הים השחור. צבא רוסיה ריכז בגבול עם אוקראינה בחודשים האחרונים כוחות צבא רבים, ודיווחים שונים מהימים האחרונים מעידים על ריכוז כוחות בסדר גודל של כ-120 אלף לוחמים.