3 בני אדם נהרגו ולפחות 6 נפצעו בהתפוצצות 3 משאיות דלק, היום (שני) באבו דאבי שבאיחוד האמירויות. הפיצוץ אירע סמוך למסוף דלק מיוחד, סמוך לנמל התעופה הבין-לאומי – כ-20 ק"מ מארמון הנשיאות באבו דאבי, שם התפתחה שרפה. זמן קצר לאחר מכן הודיעו המורדים החות'ים בתימן כי ביצעו מתקפה על אדמת האמירויות, אך לא פירטו בעניין.

זמן קצר לאחר הפיצוץ נמסר מטעם המשטרה האמירתית כי ככל הנראה "כמה כלי טיס קטנים" היו מעורבים בתקיפה. לאחר מכן, פרסם ערוץ אל-מיאדין הלבנוני, המקורב לתנועת חיזבאללה, כי התקיפה כללה שיגור של 10 טילים בליסטיים ו-20 רחפנים. הרשויות באיחוד האמירויות לא התייחסו לדיווח.

ההרוגים – אזרח פקיסטני ו-2 אזרחים הודים, הם ככל הנראה פועלים שעבדו במקום. לא נמסרו פרטים בנוגע לפצועים בתקרית. עוד לפני ההודעה על הנפגעים, פרסמה משטרת אבו דאבי הודעה אשר אומרת כי אין נפגעים ולא נגרם נזק של ממש.

מטעם החות'ים נמסר כי התקיפה נגד איחוד האמירויות מגיעה בשל מעורבותה בלחימה בתימן. כוחות הצבא של האמירויות נלחמו במלחמה שם מאז 2015, ו-4 שנים לאחר מכן נסוגו כמעט לחלוטין. יחד עם זאת, איחוד האמירויות עדיין מעורבת באופן פעיל בנעשה במדינה המוכה והענייה, גם ללא נוכחות כוחות לוחמים בשטח. בשבועות האחרונים סופגים החות'ים בתימן מפלות כבדות המלוות באבידות גדולות, מצד הכוחות התימנים המגובים בקואליציה הערבית – במעורבות אמירותית.

מוחמד בן זאיד אאל נהיאן (צילום: רויטרס, שי פרנקו)
מוחמד בן זאיד אאל נהיאן | צילום: רויטרס, שי פרנקו

בעקבות המתקפה, ביטל מנהיג האמירויות, מוחמד בן זאיד, את פגישתו שתוכננה להיום עם נשיא קוריאה הדרומית מון ג'יאה אין. בפגישה, עמדו השניים לחתום על עסקה בשווי של יותר מ-3.5 מיליארד דולרים, ובמסגרתה תרכוש האמירויות יכולות צבאיות מתקדמות מקוריאה הדרומית.

זו אינה המתקפה הראשונה של החות'ים בתימן, הנחשבים לבעלי ברית של אירן, נגד מדינות המפרץ השונות. רק לפני כשבועיים חטפו החות'ים ספירת משא אמירותית, שהעבירה ציוד רפואי והומניטרי עבור כוחות הקואיליציה בתימן. החות'ים מצדם, טענו כי על הספינה היו כלי נשק שיועדו לפגוע בהם.

הקריקטורה שקדמה למתקפה באמירויות
הקריקטורה שקדמה למתקפה באמירויות

מוחמד עבד אל-סלאם, נציג מדיני מטעם החות'ים שנפגש היום עם נשיא אירן ראיסי, אמר על האמירויות כי היא "מדינה קטנה בשירות וושינגטון ותל אביב". בתוך כך, אתמול פרסם עיתון פארס האירני, המקורב למשמרות המהפכה, קריקטורה שבה נראית יד בצבע דגל תימן, המכוונת אבן לעבר מגדל בורג' ח'ליפה שבאמירויות.